آرسون، همراه سرمایه گذاری

حساب بانکی
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

انواع حساب بانکی

بسیاری از کاربران به هنگام افتتاح حساب بانکی یا دریافت مشاوره در مورد اینکه نوع حساب بایستی قرض الحسنه یا حساب سرمایه‌گذاری باشد به دلیل عدم آگاهی در مورد انواع حساب بانکی و تفاوت بین آنها دچار مشکل می‌شوند.

پس بهتر است ابتدا مطالبی در مورد انواع حساب بانکی را به صورت مختصر و مفید ارائه دهیم.

در حالت کلی انواع حساب بانکی را می توان به دو نوع حساب بانکی قرض الحسنه و سرمایه گذاری دسته بندی کرد که در یک تعریف ساده حساب های قرض الحسنه حساب هایی هستند که بانک به آنها سودی پرداخت نمی کند و حساب های سرمایه گذاری حساب هایی هستند که به آنها سود تعلق می گیرد.

حساب قرض الحسنه

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد حساب قرض الحسنه حسابی است که به آن سود تعلق نمی‌گیرد. این نوع از انواع حساب بانکی خود به دو نوع حساب قرض‌الحسنه جاری و حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز تقسیم می‌شود.

حساب قرض الحسنه جاری

افتتاح حساب قرض‌الحسنه جاری شرایط خاصی دارد و با افتتاح این حساب به شخص دارنده حساب، دسته چک تعلق می‌گیرد. از جمله شرایط لازم جهت افتتاح حساب قرض‌الحسنه جاری این است که شخص دارنده حساب یا بایستی کارمند باشد یا صاحب شرکت یا دارنده جواز کسب باشد و یا دلیل محکمی برای داشتن و استفاده کردن از دسته چک داشته باشد.

البته برداشت از این حساب تنها توسط صدور چک انجام نمی‌شود و می توان از طریق کارت نیز اقدام به برداشت وجه از آن کرد.

حساب قرض‌الحسنه پس انداز

اگر در مورد حساب‌هایی که به آنها جوایز بانکی تعلق می‌گیرد چیزی شنیده باشید، باید بدانید که این حساب‌ها همان حساب‌های قرض‌الحسنه پس انداز هستند. این حساب‌ها در قرعه کشی‌های بانکی شرکت داده می‌شوند و غالبا مشتریان بانکی پول کمی برای افتتاح این حساب‌ها در نظر می‌گیرند.

حساب سرمایه‌گذاری

همانطور که در بالا گفته شد حساب‌های سرمایه‌گذاری در یک تعریف ساده حساب‌هایی هستند که بانک در ازای آنها به سپرده‌گذار سود پرداخت می‌کند. این نوع از انواع حساب بانکی نیز به دو نوع حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و مدت‌دار تقسیم می‌شود.

حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

در این نوع از انواع حساب سرمایه‌گذاری سود سپرده به صورت روزشمار محاسبه و به سپرده‌گذار تعلق می‌گیرد.

در حساب سرمایه‌گذاری از نوع کوتاه مدت اساس محاسبه سود به صورت روزانه، مینیمم مقدار مبلغ موجود در حساب است.

به عنوان مثال در نظر داشته باشید که اگر در حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت یک شخص در یک روز و تاریخ مشخص یک میلیون تومان وجود داشته و باشد و در آن روز شخص مورد نظر 2 میلیون تومان به حساب خود واریز و سپس 2 و نیم میلیون تومان برداشت از حساب داشته باشد، اساس محاسبه سود برای حساب او در آن روز 500 هزار تومان یعنی معادل مینیمم مقدار موجودی حساب، خواهد بود.

اما شاید فکر کنید که سود حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت که به صورت روزشمار محاسبه می‌شود، به صورت روزانه نیز پرداخت می‌شود! خیر

این طور نیست و سود حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به صورت ماهیانه به حساب سرمایه‌گذار واریز و از طریق کارت بانکی یا با استفاده از دفترچه حساب قابل برداشت است.

حساب سرمایه‌گذاری مدت‌دار

حساب سرمایه‌گذاری مدت‌دار حسابی است که به آن نه کارت تعلق می گیرد و نه دفترچه حساب؛ بلکه در این نوع از انواع حساب بانکی، به فرد سپرده‌گذار یک گواهی مبنی بر سپرده‌گذاری به مدت مشخص داده می‌شود و فرد تا اتمام مدت مشخص شده نمی‌تواند از حساب خود هیچ برداشتی داشته باشد.

سود این نوع حساب بانکی نیز همچون سود حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به صورت ماهیانه به حساب دیگری (حساب کوتاه مدت) که باید توسط سپرده‌گذار افتتاح شود، واریز می‌شود.

در حساب سرمایه‌گذاری مدت‌دار هر چه مدت سپرده‌گذاری بیشتر باشد نرخ سود آن نیز بیشتر خواهد شد.

این نوع از انواع حساب بانکی می‌تواند 3 ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه، یکساله و یا حساب سرمایه‌گذاری مدت‌دار ویژه باشد، که در میان آنها، بالاترین سود متعلق به حساب سرمایه‌گذاری مدت‌دار ویژه است و منظور از این نام برای این نوع حساب آن است که سود آن در پایان یک دوره مشخص واریز می‌شود.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........