آرسون، همراه سرمایه گذاری

طلای آب شده
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

نقدشوندگی خوب طلا و سکه در اوضاع اقتصادی امروز، سبب شده تا به یک گزینه سرمایه گذاری عالی تبدیل شود که بازدهی خوبی داشته و همچنین از سرمایه شما حفاظت می کند. برای خرید طلا، شما گزینه های مختلفی را پیش‌رو خواهید داشت که یکی از بهترین آن‌ها، خرید طلای آب شده است.

اما سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که طلای آب شده چیست؟ و خرید آن چه مزایایی دارد؟ در حقیقت به طلای ذوب شده، طلا آب شده می‌گویند.

طلاهای قدیمی و کهنه، جواهرات دست دوم، شمش ها و… بعد از ذوب تبدیل به طلای آب شده می شوند. با این کار طلا های قدیمی مجدد وارد چرخه مالی شده و قابل استفاده خواهند بود.

آیا طلای آب شده برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

در زمان خرید طلا برای سرمایه‌گذاری، انتخاب از بین طلای آب شده و همینطور طلای دست دوم کار دشواری است. چرا که هرکدام از آن ها سودآور هستند اما بحث بین سود بیشتر است. تفاوت طلای آب شده با دیگر نوع طلا در کارمزد و همچنین تقلبی بودن آن است.

اگر بتوانید دغدغه تقلبی بودن طلا را به کمک یک متخصص بررسی کنید، طلای آب شده یک گزینه خارق العاده برای شما است چرا که کارمزد کمتری دارد و این به نفع شما است.

اما باید حواستان را جمع کنید. چرا که طلای آب شده دارای شناسه نیست، همینطور در زمان خرید آن فاکتوری به خریدار ارائه نمی‌شود و ممکن است بعدها برای فروش  یا پس دادن و تعویض با مشکلاتی مواجه شوید.

همچنین بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟

اگر به فکر یک سرمایه‌گذاری سودآور در کوتاه مدت و همچنین بلند مدت هستید، ریسک خرید طلای دست دوم و حتی طلا نو را کنار بگذارید و به سراغ طلاهای آب شده بروید. البته خرید خود را باید از یک مرکز مطمئن انجام دهید. چرا که همیشه کلاهبردارانی در این حوزه هستند که ممکن است در دام آن‌ها گرفتار شوید.

طلای آب شده را از کجا بخریم؟

شما می توانید برای سرمایه‌گذاری خود به مراکز تخصصی و البته حضوری مراجعه نمایید. بعد از آنکه از مرکز مدنظر مطمئن شدید، آن موقع است که می‌توانید از همان مرکز به صورت آنلاین و غیرحضوری خرید خود را هم انجام دهید.

در هنگام خرید حضوری شما می توانید طلای خریداری شده را از نظر وزن، جنس و… به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید. به یاد داشته باشید که طلای آب شده دارای دو نوع است:

1-نوع اول، طلای آب شده خالص: برای تهیه آن از فلز طلا 22 یا 18 عیار استفاده می شود.

2-نوع دوم، طلای آب شده با فلزات دیگر: در این نمونه برای آنکه قیمت مقرون به صرفه تر و ارزان تری داشته باشد، در کنار طلا از فلزات گران قیمتی همچون نقره نیز به صورت آب شده استفاده می کنند.

هنگام خرید طلا آب شده باید به این نکته دقت کنید تا متناسب با هزینه‌ای که پرداخت می کنید، طلا مدنظرتان را خریداری نمایید. عیار طلا یا همان میزان خلوص بودن طلا مهم ترین فاکتوری است که حین خرید باید در نظر داشته باشید.

تنها توجه به کد ثبت شده روی طلای آب شده برای خرید آن کافی نخواهد بود. بهتر است برای در امان بودن از تقلبی بودن طلا از فروشندگانی که تحت نظر اتحادیه فعالیت می‌کنند، خرید خود را انجام دهید.

طلای آب شده یا سکه؟

 یکی از رایج ترین سوالاتی که احتمالا ذهن شما را هم به خود مشغول کرده است، این است که بین طلای آب شده و سکه کدام یک را انتخاب کنیم؟

بسیاری از  سرمایه‌گذاران به دلیل انکه احتمال تقلبی بودن طلای آب شده زیاد است، آن را توصیه نمی‌کنند. از طرفی عموم مردم با این نوع طلا آشنایی ندارند و به همین خاطر خرید آن ممکن است یک ریسک برای آن‌ها باشد و با خرید از افراد سودجو متضرر شوند. اما نیمه پر لیوان کارمزد پایین این طلا‌ها است که سبب می‌شود برای سرمایه‌گذاری به یک گزینه عالی تبدیل شود. این نوع طلا مالیات هم ندارد و به همین خاطر شما می‌توانید با یک میزان سرمایه اولیه، میزان طلای بیشتری خریداری نمایید.

همچنین بخوانید: برای سرمایه گذاری طلا یا سکه بخرم؟

این نکته را هم باید بدانید که سکه در دسترس‌تر بوده و خرید آن به راحتی امکان‌پذیر است. اما از سود خرید طلای آب شده هم نمی‌توان به این راحتی‌ها چشم پوشی کرد هرچند که خرید و تهیه آن کمی سخت باشد.

طلای مستعمل یا آب شده

نگهداری طلا بسیار آسان تر از پول نقد بوده و روز به روز بر ارزش آن هم اضافه می‌شود. به همین خاطر طرفداران خرید طلای دست دوم و کهنه و همین‌طور طلای آب شده بسیار زیاد است. اما کدام‌یک از آن‌ها سود بیشتری به همراه خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است مزایای هر یک از آن‌ها را به صورت جدا مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید متناسب با نیاز و سرمایه خودتان انتخاب کنید.

شما می توایند بعد از خرید طلای کهنه و کم اجرت، به راحتی آن را ذوب کنید. همین عامل است که فروش آن را بسیار پر طرفدار کرده است.

در برخی مواقع ممکن است طلای آب شده دارای ناخالصی باشد و عیار کمتری هم داشته باشد. در صورتی که احتمال آن در طلای کهنه وجود ندارد. برای اطلاع دقیق از عیار طلای دست دوم، باید آن را قیچی و مجدد ذوب نمایید تا بتوانید عیار آن را بررسی کنید. این کار باید توسط فرد حرفه‌ای و متخصص انجام شود.

درست است که تهیه طلای آب شده سخت است اما به همان اندازه فروش آن راحت می باشد و می توانید به راحتی به سازندگان طلا و… بفروشید.

از آنجایی که این طلا شامل مالیات نمی شود و همچنین اجرت و کارمزد کمی هم دارد، به همین خاطر سود بیشتری خواهد داشت.

طلای آب شده یا شمش

طلای آب شده را با شمش اشتباه نگیرید. این دو تفاوت های بسیار زیادی باهم دارند و از هر زاویه که آن ها را بررسی کنید، ارزش شمش بسیار بیشتر است.

اصلی ترین تفاوت این دو در عیار آن ها است. شمش‌های طلا کم‌ترین ناخالصی را داشته و با طلا 24 عیار تولید می‌شوند. همین امر هم باعث شده تا آن‌ها را به نام طلای خام هم بشناسند. اما طلای آب شده با عیار 18 بوده و احتمال وجود ناخالصی هم در آن بیشتر است.

از دیگر تفاوت طلای آب شده با شمش، خرید و فروش بین المللی شمش است. شما می‌توانید شمش طلا را در هر نقطه از جهان به پول تبدیل کنید. علاوه بر این‌ها از نظر ظاهر و ابعاد هم با هم فرق دارند. برای طلای آب شده هیچ قانونی از نظر شکل و ظاهر وجود ندارد. اما شمش‌ها دارای وزن و همچنین اندازه مشخصی هستند. شمش یک گزینه معتبر تضمین شده است و به همین خاطر سرمایه‌داران توجه ویژه‌ای به آن دارند.

همچنین بخوانید: وزن شمش طلا چقدر است؟

لازم به ذکر است که اجرت شمش‌های طلا توسط اتحادیه و صنف طلا فروشان مشخص می‌شود. این در حالی است که طلای آب شده هیچ اجرتی نداشته و در زمان فروش با همان عیار خود حساب خواهد شد.

قیمت یک گرم طلا آب شده

همانطور که می‌دانید، قیمت طلا دائما در حال نوسان بوده و نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن در نظر گرفت. قیمت طلای آب شده هم به صورت ثابت نبوده و تحت تاثیر نوسانات بازار است.

اما از آنجایی که هیچ اجرتی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود حین خرید و حتی فروش دغدغه‌ای از این بابت نخواهید داشت.

شما می‌توانید قیمت طلا آب شده را بر حسب وزن آن به دست آورید. پایه وزن آن بر حسب گرم بوده و هرچقدر گرم آن بیشتر باشد، مشخص است که قیمت بیشتری هم دارد.

به ظاهر طلاهای آب شده نگاه نکنید چرا که شکل نامتعارفی دارند و گاهی ممکن است یک گوله طلای ذوب شده ارزش بیشتری از یک صفحه نازک و پهن داشته باشد و برعکس. می توانید قیمت یک گرم طلا آب شده را از طلا فروش‌ها و مراکز تخصصی به صورت لحظه ای بدست آورید و با بررسی روند بازار، یک خرید هوشمندانه و سرمایه‌گذاری مطمئن داشته باشید.

طلای آب شده 750 یعنی چی؟

از مهم ترین عواملی که بر روی قیمت طلا در زمان خرید و فروش اثر می‌گذارد، عیار آن است. طلای نو با عیار 18 یا همان 750 به فروش می‌رسد، اما زمانی که خریدار بخواهد آن را مجدد در بازار بفروشد، با عیار 740 حساب می‌شود. چرا که میزان اجرت، مالیات و.. از آن کم می‌شود. طلای آب شده 750 هم به این معنی است که میزان خلوص آن برابر با 18 عیار یا همان 750 است. البته ممکن است در زمان ذوب کمی بیشتر یا کمتر هم باشد.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........