آرسون، همراه سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نسبت به خرید و فروش مستقیم اوراق بهادار در بازار سرمایه، مزایای فراوانی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

برای یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار سرمایه در وهله اول لازم است وضعیت فعلی بازار به درستی تحلیل و تفسیر شود. به دنبال آن و با پیش‌بینی وضعیت آینده، باید موقعیت‌های مناسب شناسایی شوند و در آن‌ها سرمایه گذاری شود. از طرف دیگر، در طول دوران سرمایه گذاری و به اقتضای شرایط، سبد سرمایه گذاری دائما نیاز به بازبینی و اصلاح خواهد داشت.

تیمی حرفه‌ای متشکل از کارشناسان، تحلیلگران و معامله‌گران با تجربه بازار سرمایه، مدیریت انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بر عهده دارند. از همین رو، افراد با هر سطح از دانش و آگاهی نسبت بازار سرمایه می‌توانند با سرمایه گذاری در صندوق ها، از فرصت‌های بازار سرمایه استفاده کنند.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سازمان بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظارت دارد. علاوه بر این، مطابق با اساسنامه و امیدنامه هر صندوق، متولی و حسابرس نیز به عنوان رکن نظارتی صندوق فعالیت می‌کنند.

اطلاعات مربوط به معاملات هر صندوق، سود یا زیان ناشی از فعالیت‌های آن و سبد دارایی صندوق، به صورت دوره‌ای منتشر شده و در دسترس همگان قرار می‌گیرد. علاوه بر این، اطلاعات مربوط به تعداد واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران، تعداد واحدهای صادر شده یا ابطال شده در هر روز و سایر اطلاعات از این جنس نیز به صورت روزانه منتشر می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت هر صندوق یا سایت کدال، این اطلاعات را دریافت کنند.

سادگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، برخلاف خرید و فروش مستقیم سهام و سایر اوراق بهادار، فرآیند پیچیده‌ای ندارد و بسیار ساده است. مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با یکدیگر و شناسایی صندوق مناسب هر سرمایه گذار نیز به راحتی امکان‌پذیر است.

تنوع صندوق های سرمایه گذاری

هر نوع صندوق سرمایه گذاری مطابق با اساسنامه و امیدنامه خود، طیفی از انواع اوراق بهادار را در سبد دارایی خود نگهداری می‌کند. از طرف دیگر، سبد دارایی صندوق های سرمایه گذاری شامل ده‌ها مورد از انواع اوراق بهادار (سهم، اوراق مشارکت و …) است تا ریسک سرمایه گذاری به نحو مطلوبی کنترل شود.

نقدشوندگی بالای واحدهای صندوق های سرمایه گذاری

در برخی از موارد، برای فروش یک سهم در بازار سرمایه صف سنگینی تشکیل می‌شود و عملا سهامداران نمی‌توانند به راحتی سهام خود را بفروشند و به وجه نقد تبدیل کنند.

صندوق های سرمایه گذاری همواره بخشی از دارایی خود را به صورت وجه نقد نگهداری می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود در هر شرایطی، سرمایه گذاران هر صندوق به راحتی بتوانند واحدهای سرمایه گذاری خود را ابطال کنند و وجه حاصل از آن را دریافت کنند. همچنین سرمایه گذاران در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز به لطف حضور بازارگردان، در اکثر اوقات می‌توانند به راحتی  واحدهای خود را در بازار به فروش برسانند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

هزینه‌های صندوق های سرمایه گذاری از جمله هزینه‌های ناشی از جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات، بین کلیه سرمایه گذاران صندوق تقسیم می‌شود. از طرف دیگر، مدیر صندوق به نیابت از سرمایه گذاران سود نقدی کلیه سهام و  سایر اوراق بهادار موجود در سبد دارایی صندوق را دریافت می‌کند. این موارد باعث می‌شود سرانه هزینه مربوط به هر سرمایه گذار کاهش پیدا کند.

صرفه‌جویی در زمان

سرمایه گذاری در بازار سرمایه و معامله گری انواع اوراق بهادار، یک فعالیت تمام وقت به شمار می‌رود. افراد با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دیگر نیازی به صرف زمان برای آموزش، تحلیل و انجام معامله ندارند و کلیه امور توسط صندوق پیگیری و مدیریت می‌شود.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........