آرسون، همراه سرمایه گذاری

قیمت پایانی
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

قیمت پایانی سهم در بورس چیست؟

به میانگین وزنی تمام قیمت‌های معامله شده یک سهم در یک روز معاملاتی، قیمت پایانی سهم می‌گویند.

سازمان بورس در انتهای هر روز معاملاتی، قیمت معاملات انجام شده برای یک سهم را بررسی کرده و میانگین وزنی آن را با استفاده از یک فرمول ساده محاسبه می‌کند.

تعیین این قیمت اهمیت زیادی دارد زیرا این قیمت در روز بعد به عنوان قیمت آغازین سهم به عنوان مبنا در نظر گرفته می‌شود.

همچنین بخوانید: عرضه اولیه در بورس چیست؟

در واقع سازمان بورس از طریق اعلام قیمت پایانی سهم به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند که بتوانند با توجه به روند تغییرات سهام، درباره نحوه سرمایه‌گذاری بر روی سهم‌های مختلف تصمیم‌گیری کنند.

تفاوت قیمت پایانی و آخرین معامله

قیمت پایانی، میانگین همه قیمت‌هایی است که در طول روز یک سهم معین مورد خرید و فروش قرار گرفته است.

در حالی که قیمت آخرین معامله،‌آخرین قیمتی است که تا آن لحظه یک سهم معامله شده است.

این قیمت در طول روز ممکن است دچار تغییر شود؛ در حالی که قیمت پایانی در انتهای روز محاسبه شده و به عنوان مبنای قیمت‌گذاری در روز بعد در نظر گرفته می‌شود.

قیمت باز شدن و بسته شدن چیست؟

در بازار بورس به قیمتی که در یک بازه زمانی برای اولین معامله انتخاب می‌شود، قیمت باز شدن می‌گویند.

در واقع قیمت باز شدن همان قیمت آغازین معامله است. بررسی این قیمت برای افرادی که به صورت حرفه‌ای در بازار بورس فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است زیرا قیمت باز شدن به منزله یک توافق میان افرادی است که در جریان معاملات یک سهم سود می‌برند.

 برای تعیین قیمت باز شدن، همه شرکت‌کنندگان در بازار بورس باید بر سر یک قیمت به توافق برسند تا قیمت تعیین‌شده به عنوان شروع‌کننده اولین معامله در یک روز کاری یا یک دوره خاص در نظر گرفته شود.

قیمت بسته شدن همان قیمت آخرین معامله است. قیمت آخرین معامله در پایان روز معاملاتی را به عنوان قیمت بسته شدن در نظر می‌گیرند.

اگر قیمت پایانی کمتر از آخرین معامله باشد، بهترین انتخاب چیست؟

زمانی که قیمت پایانی کمتر از قیمت آخرین معامله باشد؛ بهتر است سهم خود را بفروشیم یا سهم بخریم؟

پاسخ این سؤال می‌تواند به شما کمک کند که در بازار بورس کمتر متحمل زیان شوید. در ابتدا باید بدانید که قیمت آخرین معامله همیشه با نوسانات زیادی همراه است و دائماً بالا و پایین می‌شود به همین دلیل همیشه قیمت پایانی به عنوان قیمت یک سهم در نظر گرفته می‌شود.

 قیمت پایانی سهم، میانگین همه قیمت‌هایی است که آن سهم در طول یک روز مورد معامله قرار گرفته است. پس وقتی میانگین کمتر از قیمت آخرین معامله باشد، نشان‌دهنده این مسئله است که قیمت معامله سهم در ابتدا پایین بوده اما به دلایل مختلفی قیمت سهم در طول روز معاملاتی افزایش پیدا کرده است. به چنین شرایطی در اصطلاح الگوی ساعت گفته می‌شود.

 الگو ساعت نشانه خوبی برای احتمال افزایش قیمت سهم در روزهای آینده است. بر اساس تکنیک الگوی ساعت اگر در سی دقیقه پایانی بازار، آخرین قیمت یک سهم یک و نیم درصد بیشتر از قیمت پایانی سهم باشد، به احتمال هشتاد درصد قیمت سهم در روز بعد مثبت خواهد بود. اگر این نسبت حدود 2 درصد باشد؛ آنگاه به احتمال هشتاد درصد سهم در صف خرید روز بعد قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی خرید سهام منطقی به نظر می‌رسد.

اگر قیمت پایانی بیشتر از قیمت آخرین معامله باشد، بهترین انتخاب چیست؟

قیمت آخرین معامله برای سفارش‌گذاری در بورس حائز اهمیت است زیرا این قیمت بر اساس آخرین قیمتی که یک سهم در پایان روز معامله شده است، تعیین می‌شود. در حالی که قیمت پایانی، میانگین قیمتی در یک روز معاملاتی بر اساس حجم مبنا و حجم معاملات است.

اگر قیمت پایانی بیشتر از قیمت آخرین معامله باشد، باز هم شما می‌توانید از تکنیک الگوی ساعت برای تصمیم‌گیری استفاده کنید. بر اساس این تکنیک اگر در سی دقیقه پایانی روز معاملاتی، قیمت آخرین معامله یک و نیم درصد کمتر از قیمت پایانی باشد به احتمال هشتاد درصد قیمت سهام در روز بعد سیری نزولی خواهد داشت.

 اگر این نسبت حدود 2 درصد باشد، به احتمال هشتاد درصد سهم در صف فروش روز بعد قرار خواهد گرفت. با این حال برای کاهش میزان خطا در انتخاب سهم و تصمیم‌گیری برای خرید و فروش سهام بهتر است تحلیل جامع‌تری از سهام خود داشته باشید.

درصد آخرین معامله و پایان نسبت به کجا محاسبه می‌شود؟

تعیین قیمت آخرین معامله پیچیدگی خاصی ندارد. آخرین قیمتی که یک سهم با آن خرید و فروش شده است را قیمت آخرین معامله می‌گویند. در حالی که قیمت پایانی مفهومی پیچیده‌تر دارد. قبل از هر چیز باید بدانید که قیمت آخرین معامله با قیمت پایانی همیشه متفاوت است.

 در واقع دو عامل اصلی تعیین‌کننده قیمت پایانی یک سهم هستند. اولین عامل مهم این است که قیمت‌ها بر اساس چه اعدادی معامله شده‌اند. به فرض مثال اگر حدود 90٪ از معاملات یک روز روی مثبت 2٪ انجام شود اما فقط 10 ٪ از قیمت معاملات در انتهای روز به مثبت 5٪ نزدیک شده باشند؛ آنگاه میانگین وزنی تعیین‌کننده اصلی قیمت پایانی است. در این مثال قیمت پایانی کمتر از قیمت آخرین معامله خواهد شد.

به جز این مورد، حجم مبنا هم بر روی قیمت پایانی تأثیرگذار است. برای مثال میزان رشد قیمت پایانی، در زمانی که به اندازه حجم مبنا معامله شده باشد با زمانی که حجم معاملات نصف حجم مبنا باشد، متفاوت است. قیمت پایانی مبنای قیمت‌گذاری روز آینده خواهد بود و می‌تواند در پیش‌بینی نوسانات قیمت در روزهای بعدی به شما کمک کند به همین دلیل تغییرات آن تأثیر زیادی بر روی تصمیم‌گیری شما در روز بعد خواهد داشت.

قیمت آخرین معامله یا قیمت پایانی؛ کدام یک مهم‌تر است؟

در این مطلب به طور مفصل درباره قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله بحث کردیم. همان‌طور که گفتیم؛ قیمت آخرین معامله با قیمت پایانی تفاوت‌های زیادی دارد. هر کدام از این قیمت‌ها به نوعی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش سهام کمک کنند. با این حال صرفاً توجه به قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله معیار درستی برای تصمیم‌گیری نخواهد بود. داشتن دانش کافی در زمینه تحلیل بورس، شرط اصلی موفقیت در این حوزه است.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........