آرسون، همراه سرمایه گذاری

بورس کالا
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

بورس کالا چیست؟

در چند ماه اخیر با توجه به طرح‌های فروش خودرو در بورس کالا، عموم مردم با این بازار آشنا شده‌اند و کمتر کسی پیدا می‌شود که نداند بورس کالا چیست!

با این حال بسیاری از مردم از ماهیت این بازار تجاری آگاهی ندارند و گاهی اوقات به خاطر همین عدم اطلاع، بهترین فرصت‌های خرید و فروش را از دست می‌دهند. در حالی که می‌توانستند محصول مورد نظر خود را ارزان‌تر از بازار سنتی کالا تهیه کنند و سرمایه‌گذاری بهتری داشته باشند.

حال به دنبال این هستیم که به صورت مختصر و مفید بدانیم که از بورس کالا چه کالاهایی می‌توان خرید و بیشترین بهره را برد یا اینکه فرایند خرید از این بازار تجاری آنلاین چگونه انجام می‌گیرد؟

بورس کالا چیست؟

شاید یکی از بهترین مشخصه‌های بورس کالا را بتوان این دانست که برخلاف بازار سنتی کالا، هر فروشنده‌ای نمی‌تواند محصول خود را به آن قیمتی که دلش می‌خواهد عرضه کند!

در واقع با اینکه نهادهای دولتی سعی می‌کنند همواره بر قیمت اجناس در بازار مدیریت داشته باشند؛ اما گاهی اوقات به دلیل واسطه‌ها و دلال‌ها، قیمت تمام شده محصول در بازار بسیار بیشتر از قیمت تولیدی آن برآورد می‌شود.

در حالی که ممکن است همان محصول در بورس کالا با حذف واسطه، به قیمت مناسب‌تری به فروش برسد. چرا که هر محصولی قبل از فروش، توسط کارشناسان بورس قیمت‌گذاری شده و به فروش گذاشته می‌شود.

برای اطلاع از عرضه‌های پیش‌رو می‌توانید سایت بورس کالا به نشانی ime.co.ir را بررسی نمایید.

بورس کالا شامل چه کالاهایی است؟

در پاسخ به اینکه بورس کالا چیست، باید گفت حالتی همانند مزایده دارد. در این بازار بیشتر فراورده‌های خام در صنایع مختلف که به حجم زیادی عرضه می‌شوند، برای متقاضیان قابل فروش خواهند بود.

همچنین در بخشی از بورس کالا امکان سرمایه‌گذاری نیز برای افراد در نظر گرفته شده است. به طور کلی بازار بورس کالا، چهار زیرمجموعه مهم دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. 

بازار فیزیکی بورس کالا

بازار فیزیکی بورس کالا، از بزرگ‌ترین بازارهای بورس کالا به شمار می‌رود که هیچ وقت تب و تاب آن کم نمی‌شود. در این بازار، انواع محصولات مهم همچون پتروشیمی، فلزات، فرآورده‌های نفتی و محصولات کشاورزی مانند گندم و برنج در میزان زیاد خریدوفروش می‌شود.

آنچه که درباره بازار فیزیکی بورس کالا اهمیت دارد، قوانین و نحوه دادوستد در آن است که شباهتی به مزایده دارد. در واقع در روند این بازار، فروشنده قیمتی را برای عرضه محصول خود اعلام می‌کند و متقاضیان با توجه به قیمت فروشنده و دیگر رقبا و همچنین حجم محصول، قیمت‌های متفاوتی پیشنهاد می‌دهند و در آخر پس از کشف قیمت محصول طبق روال بورس فروخته می‌شود.

بازار مالی بورس کالا

یکی از بازارهای بورس کالا که با هدف جذب سرمایه‌گذار تشکیل شده است و همواره توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود؛ بازار مالی بورس کالا است.

چرا که با کمک سرمایه این افراد، می‌توان خط تولیدهای بسیاری را راه‌اندازی کرد و در راستای بیشتر کردن منابع و منافع ملی و شخصی قدم برداشت. این بازار از سه زیرمجموعه مهم تشکیل شده است که در ادامه به صورت کوتاه به معرفی آنها می‌پردازیم.

 • گواهی سپرده کالایی: این گواهی نشان‌دهنده کالایی است که در انبار وجود دارد و از کیفیت تایید شده برخوردار است. به همین علت به افراد اجازه دادوستد می‌دهد.
 • صندوق سرمایه‌گذاری کالایی: سرمایه‌گذاران با تمرکز بر روی این صندوق‌ها می‌توانند علاوه بر سرمایه‌گذاری بر روی کالایی خاص، هزینه‌های اضافی آن را همچون حمل‌ونقل و انبارداری را حذف کنند.
 • اوراق سلف استاندارد: در این قرارداد فروشنده می‌تواند قبل از موعد تحویل کالا، هزینه نهایی آن را از متقاضی دریافت کند. که این مورد برای تامین هزینه‌های تولید واحدهای تولیدی انجام می‌شود.
 • اوراق خرید دین کالایی

بازار مشتقه بورس کالا

یکی از مزیت‌هایی که بورس کالا را پرطرفدار می‌کند، مدیریت و نظاره بر قیمت‌ها و تضمین معاملات است که تا حدی ریسک خرید و فروش و قیمت را کاهش می‌دهد.

در بازار مشتقه بورس کالا یک محصول خاص عرضه می‌شود و با تنظیم قراردادهایی بر روی آن در آستانه فروش قرار می‌گیرد.

این کالا می‌تواند هر چیزی باشد؛ از اقلام غذایی همچون پسته و زعفران گرفته تا کالاهای صنعتی مانند نفت خام و فلزات می‌توانند به عنوان دارایی پایه محسوب شوند.

ازاین‌رو سرمایه‌گذاران کلان و خرد زیادی می‌توانند در این بازار حضور یافته و فعالیت کنند.

بازار فرعی بورس کالا

بازار فرعی نیز از بزرگ‌ترین بازارهای بورس کالا به شمار می‌رود که متقاضیان زیادی دارد. روند این بازار بدین گونه است که کالاهایی که واجد شرایط حضور در بازار فیزیکی هستند، در بازار فرعی دادوستد می‌شوند. به عنوان مثال اگر کالایی نیازمند تایید مشتری به صورت حضوری باشد یا عرضه آن تداوم نداشته باشد، در بازار فرعی بورس کالا به فروش می‌رسد.

کالاهای این بازار شامل محصولات پتروشیمی، معدنی، کشاورزی و… می‌شوند که قابلیت عرضه در معاملات داخلی و خارجی را نیز دارند.

چگونه در بورس کالا ثبت نام کنیم؟

با وجود مزایایی همچون نظارت، تضمین معاملات، اصالت کالا، نرخ‌های عادلانه، وجود شرایط فسخ و خسارت و انجام گرفتن معاملات به صورت شفاف، خرید و فروش از بورس کالا افزایش پیدا کرده است.

به همین دلیل بسیاری از افراد می‌خواهند که سرمایه‌گذاری خود را در این بازار شروع کنند. برای همین باید ابتدا در این بازار ثبت‌نام کنند. در ادامه به مراحل کلی نحوه ثبت‌نام در بورس کالا پرداخته شده است.

 1. ثبت‌نام در سامانه سجام
 2. ثبت‌نام در کارگزاری‌های مشخص شده
 3. افتتاح حساب وکالتی
 4. دریافت نماد بورسی و کد معاملاتی آنلاین
 5. معرفی حساب وکالتی به کارگزاری
 6. ثبت سفارش و انجام روند خرید محصول

کدام کارگزاری ها بورس کالا دارند؟

کارگزاری‌ها به عنوان واسطه بین متقاضیان و فروشندگان بازار بورس کالا هستند که با پشتیبانی از سرمایه‌‌گذاران بر روند معاملاتی آنها تاثیر مثبتی می‌گذارند.

از این‌ رو انتخاب کارگزاری معتبر که بتواند با پشتیبانی قوی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به خرید‌وفروش به موقع سهام و کالا کمک کند، بسیار برای شما سودمند خواهد بود. از جمله کارگزاری‌های بورس کالا می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد.

 1. کارگزاری مفید
 2. کارگزاری آگاه
 3. کارگزاری مدبر آسیا
 4. کارگزاری فارابی
 5. کارگزاری بانک پاسارگاد
 6. کارگزاری مبین سرمایه

انواع قرارداد در بورس کالا

انواع قراردادهای بورس کالا که برای انجام بهتر معاملات تنظیم می‌شوند؛ به شرح زیر هستند.

قرارداد نقدی: تمام مبلغ توافق شده با کارمزد کارگزار توسط متقاضی پرداخت می‌شود و فروشنده در مدت حداقل 3 روز کالا را تحویل می‌دهد.

قرارداد سلف: تسویه نهایی کالا در ابتدای معامله انجام می‌گیرد اما محصول در زمان توافق شده بین طرفین تحویل داده می‌شود.

قرارداد نسیه: در این قرارداد خریدار می‌تواند کالا را به صورت نسیه و قسطی خریداری کند و محصول را نهایتا پس از سه روز تحویل بگیرد.

قرارداد آتی: در ابتدا طرفین زمان پرداخت وجه و تحویل کالا را به صورت توافقی مشخص می‌کنند و هزینه محصول و موعد تحویل آن در آینده بر اساس این توافق انجام می‌گیرد.

قرارداد اختیار معامله: در این قرارداد یک شخص می‌تواند اختیار یا حق معامله فرد دیگری را خریداری کرده و سپس به خرید و فروش بپردازد.

قرارداد صلح: با هدف برطرف کردن اختلافات موجود یا جلوگیری از پیش آمدن اختلافات در آینده با شرایط طرفین تنظیم می‌شود.

قرارداد معاوضه: با کمک این قرارداد طرفین توافق می‌کنند که معامله کالا با کالا به جای پرداخت ارز انجام دهند.

آیا بورس کالا با بورس فرق دارد؟

با این که بورس کالا و بورس اوراق بهادار در مقابل بازار سنتی قرار دارند، اما تفاوت‌هایی نیز در آنها دیده می‌شود که عبارتند از:

 • قیمت در بورس کالا شفاف و در بورس اوراق بهادار لحظه‌ای است.
 • در بورس کالا برخلاف بازار بورس، شاهد نوسانات کاذب قیمت، فروشنده و خریدار مصنوعی نخواهیم بود.
 • قراردادهای این دو بورس باهم تفاوت دارند.
 • برای خرید در بورس اوراق بهادار، سرمایه‌گذار باید مبلغ را به حساب کارگزاری خود واریز کند.
 • برگشت سرمایه در بورس کالا فقط 24 ساعت است در حالیکه این روند در بورس حدود 3 الی 7 روز کاری طول می‌کشد.

اهداف و مزایای فرایند بورس کالا

بورس کالا با هدف پایین آوردن ریسک قیمت و نظارت معاملات تشکیل شده است تا خریداران و فروشندگان بتوانند در یک محیط امن با یکدیگر همکاری داشته باشند و هر دو نهایت بهره را از انجام معامله ببرند.

در این بازار با توجه به قراردادهایی که تنظیم می‌شود، طرفین موظف هستند تا به تعهدات خود پایبند باشند و معامله‌ای سالم با شفاف‌سازی قیمت انجام دهند.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........