آرسون، همراه سرمایه گذاری

سکه پارسیان
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

سکه پارسیان

تقریباً همه شما تا به حال سکه‌های پارسیان را از نزدیک دیده‌اید. حتی شاید برخی از شما این سکه‌ها را به عنوان هدیه گرفته‌اید یا به کسی هدیه داده‌اید. در ابتدا سکه‌های پارسیان به دلیل افزایش قیمت سکه‌های بهار آزادی تولید و روانه بازار شدند سپس به دلیل استقبال مردم از خرید و فروش این نوع سکه‌ها، تولید‌ آن‌ها ادامه پیدا کرد. 

سکه‌های پارسیان تفاوت‌های زیادی با سکه‌های دیگر مانند تمام سکه، نیم سکه یا ربع بهار آزادی دارند به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم به تمام سوالاتی که ممکن است در ذهن شما درباره سکه پارسیان به وجود آمده باشد؛ پاسخ دهیم.

سکه پارسیان چند عیار است؟

سکه‌های پارسیان از عیار کمتری نسبت به سکه‌های بهار آزادی برخوردار هستند.

در واقع یکی از دلایل پایین بودن قیمت این نوع سکه‌ها، عیار کمتر آن‌ها است. سکه‌های بهار آزادی با عیار 900 یا 22 تولید می‌شوند در حالی که سکه‌های پارسیان عیار 18 یا 750 دارند.

توجه داشته باشید که عیار سکه‌های پارسیان بر روی بسته‌بندی وکیوم آن‌ها درج شده است؛ بنابراین در هنگام خرید می‌توانید به راحتی متوجه شوید سکه‌ای که قصد خرید آن را دارید، چند عیار است.

 سکه پارسیان چند گرم است؟

یکی دیگر از تفاوت‌های عمده سکه‌های پارسیان با سکه‌های بهار آزادی، وزن این نوع سکه‌ها است. سکه‌های پارسیان مانند سکه‌های بهار آزادی وزن ثابتی ندارند و در وزن‌های مختلفی تولید می‌شوند. وزن تمام سکه‌های پارسیان بر روی بسته‌بندی وکیوم آن‌ها نوشته شده است. با این حال وزن‌های رایج سکه‌ای پارسیان عبارت‌اند از:

  • 50 سوت
  • 100 سوت
  • 150 سوت
  • 250 سوت
  • 300 سوت
  • 1 گرم
  • 1.5 گرم
  • 2 گرم

قیمت سکه پارسیان چقدر است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز به وجود آمده باشد؛ ‌قیمت سکه پارسیان است.

بسیاری از افراد در هنگام مراجعه به طلافروشی‌ها در جواب سؤال سکه پارسیان چنده؟ پاسخ واضحی از فروشنده نمی‌گیرند اما علت این مسئله چیست؟ چگونه قیمت سکه پارسیان را بفهمیم؟

شما با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید سکه‌های پارسیان را در وزن‌هایی که در بخش قبل به آن‌ها اشاره کردیم تهیه کنید.

کاملاً واضح است که قیمت این نوع سکه‌ها با توجه به وزن و عیار آن محاسبه می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن‌ها در نظر گرفت.

طریقه محاسبه قیمت سکه پارسیان به چه صورت است؟

فرمول محاسبه قیمت سکه پارسیان بسیار ساده است. شما به راحتی از طریق فرمول زیر می‌توانید قیمت سکه‌های پارسیان را به صورت حدودی محاسبه کنید.

قیمت سکه پارسیان = وزن سکه × قیمت طلای 18 عیار

برای مثال قیمت سکه پارسیان با عیار 18 و وزن 500 سوت در صورتی که قیمت هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون تومان باشد، 500 هزار تومان خواهد بود.

500,000 = 0.500 × 1,000,000

قیمت به دست آمده از فرمول بالا حدودی است زیرا فروشنده می‌تواند به عنوان سود حاصل از فروش، درصدی از قیمت اصلی سکه را از خریدار دریافت کند.

این سود معمولاً یک تا هفت درصد از قیمت سکه است. همچنین هزینه بسته‌بندی و پرس این نوع سکه‌ها نیز بسیار پایین است به طوری که معمولاً کمتر از 10 هزار تومان از خریدار بابت این مسئله درخواست می‌شود. البته ممکن است افراد سودجو درصد بیشتری را از خریدار طلب کنند.

 همچنین سکه‌های پارسیان هزینه اجرت ندارند و مالیات نیز به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد؛ بنابراین بخش زیادی از هزینه‌ای که بابت خرید سکه‌های پارسیان پرداخت می‌کنید به قیمت طلا در همان روز بستگی دارد.

نکته مهم دیگری که قبل از خرید این نوع سکه‌ها باید بدانید این است که سکه‌های پارسیان مانند سکه‌های بهار آزادی به صورت بانکی تولید نمی‌شوند به همین خاطر فروشنده به خریداران سکه‌های پارسیان فاکتور نمی‌دهد.

ما به شما توصیه می‌کنیم که برای اطمینان از اصل بودن سکه‌های پارسیان، آن‌ها را مراکز معتبر خریداری کنید تا در آينده دچار مشکل نشوید.

چگونه بفهمیم سکه پارسیان تقلبی است؟

پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد زیرا تشخیص سکه اصل از تقلبی کار دشواری است و در بسیاری از موارد احتمال تقلبی بودن آن‌ها نیز وجود دارد.

سکه‌های پارسیان در کارگاه‌ها و توسط اشخاص تولید می‌شوند بنابراین نوعی سکه غیر بانکی هستند. با این حال نظارت‌های زیادی بر روی کارگاه‌های تولیدکننده این نوع سکه‌ها وجود دارد و شما از طریق خرید از طلافروشی‌های معتبر و خوش‌نام می‌توانید از اصل بودن سکه‌ای که می‌خرید مطمئن باشید.

اگر هنوز هم نسبت به اصل بودن سکه‌های پارسیان شک دارید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید به موارد زیر دقت کنید.

1- بر روی بسته‌بندی سکه‌های پارسیان باید هولوگرام، نام تولیدکننده، عیار و وزن سکه درج شده باشد در غیر صورت از خرید سکه‌های پارسیان اجتناب کنید.

2- سکه‌های پارسیان در کارگاه‌ها تولید می‌شوند به همین دلیل این امکان وجود دارد که به جای طلا از فلزات زرد رنگ دیگری برای گول زدن مشتری استفاده شود.

اگر رنگ سکه بسیار پررنگ‌تر از طلای 18 عیار معمولی بود و یا پس‌زمینه سکه به رنگ سبز یا قرمز متمایل باشد، احتمال تقلبی بودن آن وجود دارد. با این حال تشخیص این مسئله کار بسیار دشواری است و احتمال خطا هم وجود دارد.

3- بسته‌بندی تمام سکه‌های پارسیان به صورت پرس شده و وکیوم است. اگر بسته‌بندی سکه‌ای که قصد خرید آن را دارید، بی‌کیفیت بود و یا مشخصات آن باکیفیت خوبی بر روی بسته‌بندی درج نشده بود بهتر است از خرید آن خودداری کنید. اگرچه همچنان معتقدیم که خرید سکه پارسیان از مراکز معتبر بهترین روش برای خرید سکه اصل و غیر تقلبی است.

چرا سکه پارسیان ارزان است؟

برای بررسی دلیل ارزان بودن سکه‌های پارسیان نسبت به سکه‌های دیگر بهتر است در ابتدا با تفاوت‌های این نوع سکه‌ها با سکه‌های بانکی یعنی سکه‌های بهار آزادی بیشتر آشنا شوید. سکه‌های پارسیان با سکه‌های بانکی تفاوت زیادی دارند. اولین تفاوت این نوع سکه‌ها با یکدیگر در محل ضرب سکه‌ها است.

سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی ضرب می‌شوند و سکه‌های پارسیان نیز همان‌طور که در بخش‌های مختلف اشاره کردیم؛ توسط کارگاه‌ها و اشخاص تولید می‌شوند به همین دلیل است که نام تولیدکننده بر روی سکه‌های پارسیان نوشته می‌شود.

تفاوت مهم دیگر این دو نوع سکه در وزن سکه‌ها است. سکه‌های بانکی وزن مشخصی دارند در حالی که سکه‌های پارسیان در وزن‌های مختلفی تولید می‌شوند؛ بنابراین شما با هر بودجه‌ای می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

 از طرفی به دلیل اینکه سود و اجرت به سکه‌های پارسیان تعلق نمی‌گیرد، قیمت آن‌ها از قیمت خرید طلا با همان وزن کمتر است.

در ضمن تفاوت عیار میان سکه‌های پارسیان نسبت به سکه‌های بهار آزادی باعث شده که سکه‌های پارسیان قیمت پایین‌تری نسبت به این نوع سکه‌ها داشته باشند.

تأثیر تعلق نگرفتن سود و مالیات را نیز نمی‌توان در قیمت مناسب سکه‌های گرمی نادیده گرفت.

آيا سکه پارسیان برای سرمایه‌گذاری خوب است؟

با افزایش نرخ تورم افراد بیشتری به دنبال تبدیل کردن درآمدهای ریالی خود به ارزهای خارجی یا طلا هستند. سکه‌های پارسیان نیز می‌توانند برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت مناسب باشد.

در واقع شما برای این که بتوانید بهترین روش سرمایه‌گذاری بر روی طلا و سکه را انتخاب کنید باید به معیارهای زیاد توجه داشته باشید. برای مثال نوسانات قیمتی یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که می‌تواند شما را در انتخاب سکه مناسب برای سرمایه‌گذاری راهنمایی کند.

همچنین بخوانید: آیا طلای آب شده برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

به طور کلی بازار سکه و طلا نشان می‌دهد که همیشه نوسانات قیمت سکه تمام بهار آزادی بسیار بیشتر از سکه‌های دیگر است. به جز نوسانات قیمتی، میزان تقاضا نیز اهمیت زیادی دارد.

برای مثال با اینکه سکه‌های تمام بهار نوسانات قیمتی بالاتری نسبت به ربع سکه دارند اما همیشه ربع سکه بسیار پرطرفدار است؛ بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری بر روی ربع سکه کمتر خواهد بود. درباره سکه‌های گرمی نیز این مسئله صدق می‌کند.

 میزان تقاضا برای خرید و فروش سکه‌های گرمی مانند سکه‌های پارسیان همیشه زیاد است. از طرفی حباب قیمتی و نمودار رفتار قیمت سکه‌های پارسیان نیز نشان می‌دهد که این نوع سکه‌ها می‌توانند انتخاب مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت باشند.

نکته دیگری که شاید به شما در انتخاب سکه پارسیان برای سرمایه‌گذاری کمک کند این است که تاریخ ضرب سکه پارسیان می‌تواند روی قیمت این نوع سکه‌ها مؤثر باشد.

 در حال حاضر سکه‌های گرمی که تاریخ ضرب آن‌ها مربوط به قبل از سال 1386 هستند قیمت پایین‌تری نسبت به همان سکه با تاریخ ضرب جدیدتر دارند.

همچنین با توجه به حباب قیمتی سکه گرمی نسبت به سکه‌های بهار آزادی این نوع سکه‌ها می‌توانند انتخاب خوبی برای افرادی باشند که سرمایه زیادی در اختیار ندارند اما به دلایلی قصد سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه را دارند.

سکه پارسیان بخریم یا نه؟

خرید سکه‌های پارسیان سال‌هاست که در میان مردم رواج پیدا کرده است. بسیاری از مردم به خاطر مسائل اقتصادی توان خرید سکه‌ بهار آزادی را ندارند به همین دلیل ترجیح می‌دهند سکه‌های پارسیان را بخرند.

از طرفی با افزایش تورم تمایل مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سکه و خرید و فروش سکه‌های پارسیان نیز رونق بیشتری گرفته است و افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری سکه‌های پارسیان را تهیه می‌کنند.

در هر صورت با خرید سکه‌های پارسیان اصلی متحمل ضرر نخواهید شد و حتی با توجه به نمودار قیمتی سکه‌ها می‌توانید بر روی افزایش قیمت این نوع سکه‌ها در آینده نیز امیدوار باشید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........