آرسون، همراه سرمایه گذاری

بانک یا صندوق سرمایه گذاری
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

برای سرمایه گذاری بانک بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری؟

سرمایه‌گذاری موفق با دو ویژگی ریسک کم و سود بالا همراه است که باعث حفظ ارزش دارایی و کسب درآمد برای سرمایه می‌شود.

یکی از گزینه‌هایی که می‌توان به عنوان یک سرمایه گذاری موفق به آن نگاه کرد، سپرده‌های بانکی است؛ اما در سالیان اخیر به دلیل تورم‌، نرخ سودهای بانکی از هزینه‌های معیشتی بسیار کم‌تر بوده و افراد به دنبال جایگزین مناسبی برای سپرده‌های بانکی خود هستند.

این جایگزین مناسب، صندوق‌های سرمایه گذاری مخصوصا صندوق درآمد ثابت بوده که جزو ابزارهای سرمایه گذاری غیرمستقیم محسوب می‌شوند. حال امروزه با توجه مزایا و سود هر دو روش، کسانی که به فکر شروع سرمایه گذاری هستند، با سوال “برای سرمایه گذاری بانک بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری؟” مواجه شده و با آشنایی با روش کار هر کدام و تفاوت سودی که دارند، می‌توانند گزینه مناسبی را انتخاب کنند.                                                  

سرمایه گذاری در بانک به چه شکلی است؟

محور اقتصاد ایران از قدیم الایام تا به امروز، بانک‌ها بودند و بانک محل اصلی برای جمع آوری نقدینگی کشور و همچنین جذب سرمایه است.

سرمایه گذاری در بانک تحت عنوان سپرده‌های بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت انجام می‌شود.

همچنین بخوانید: بررسی انواع حساب بانکی

سود حاصل از این سرمایه گذاری نیز به عنوان نرخ بهره سالانه برای سرمایه‌گذار واریز شده که مقدار آن را دولت تعیین می‌کند.

آخرین نرخ بهره سالانه‌ای که توسط دولت تعیین شد، بین 10 تا 20 درصد بود که نوع سپرده، نوع بانک (دولتی یا خصوصی) و میزان سرمایه بر درصد آن موثر هستند.

این سود در زمان‌های گذشته که تورم وجود نداشت، بانک‌ها با شفافیت کار کرده و موسسات خصوصی تعهدات خود را کامل انجام می‌دادند، مقدار قابل توجه و مناسبی بود؛ اما وجود تمام این مشکلات، اعتبار بانک‌ها را در سرمایه گذاری کم کرده و افراد را به سمت صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت سوق دادند.

سود و مزایای صندوق در آمد ثابت نسبت به بانک بیشتر بوده و همچنین ریسک کم‌تری را نیز دارد.

سرمایه گذاری در صندوق در آمد ثابت به چه شکلی است؟

امروزه اعتبار بازار بورس تقریبا هم رده اعتبار بانک‌ها قرار گرفته و افراد زیادی این بازار و معاملات آن را به عنوان مقصد اصلی سرمایه گذاری خود قرار می‌دهند.

یکی از ابزارهای پر سود این بازار، صندوق‌های سرمایه گذاری هستند که براساس نوع دارایی به سه دسته صندوق درآمد ثابت، صندوق در سهام و صندوق مختلط و براساس نحوه معاملات به دو دسته صندوق قابل معامله و صندوق صدور و ابطال تقسیم می‌شوند.

در بین همه انواع صندوق‌های سرمایه گذاری، صندوق درآمد ثابت جایگزین مناسبی برای سپرده‌های بانکی به شمار می‌آید. بیشتر سرمایه گذاری این صندوق‌ها مربوط به اوراق مشارکت، اوراق بدهی دولتی و سایر اوراق‌های بهادر بوده که درآمد ثابتی به همراه دارند.

سود صندوق درآمد ثابت به شکل ماهیانه یا سه ماهه به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود و سوددهی آن بین 20 تا 30 درصد است.

این بدین معنی بوده که حداقل سود صندوق درامد ثابت از حداکثر سود بانک‌ها بیشتر می‌شود.

تفاوت سود صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و بانک

تفاوت سود صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و بانک در دو مورد، مقدار سود و نحوه سوددهی خلاصه می‌شود.

میزان سود

مهم‌ترین تفاوتی که بین صندوق درآمد ثابت و بانک وجود دارد به میزان سود آن‌ها مربوط می‌شود. نرخ بهره سالانه بانک‌ها در سال 1400 بین 10 تا 20 درصد عنوان شده است و نرخ سود صندوق ‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت بین 20 تا 30 درصد.

بیشتر بودن رنج سوددهی تنها تفاوت آن‌ها نیست؛ بلکه این رنج در بانک‌ها امکان کاهش و در صندوق‌ها امکان افزایش دارد.

دلیل این تغییر این بوده که نرخ سود بانک را دولت تعیین کرده و با توجه به تورم‌ها و مشکلات اقتصادی، دو راز ذهن نیست که نرخ سود را کم کنند تا از سرمایه اصلی بیشتر استفاده کنند؛ اما در مقابل صندوق‌های درآند ثابت که درآمد آن‌ها به اوراق بستگی دارد باز به دلیل تورم و مشکلات اقتصادی، دچار افزایش روزافزون می‌شوند.

نحوه سوددهی

دومین تفاوت سود صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و بانک مربوط به نحوه سوددهی است. به طور کل بانک‌ها، سود سپرده‌های خود را ماهانه در یک زمان مشخص پرداخت می‌کنند. نکته مهم در ارتباط با سوددهی بانک‌‌ها این است که در سودهایی با درصد بالا، اگر سرمایه گذار سپرده خود را پیش از زمان سررسید برداشت کند؛ هیچ سودی به وی تعلق نمی‌گیرد.

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت به دلیل روزشمار بودن، برای پرداخت سود به سرمایه‌گذاران محدودیت زمانی ندارند؛ اما این صندوق‌ها بیشتر در بازه‌های ماهیانه یا سه ماهه سوددهی خود را انجام می‌دهند.

مزایای صندوق‌های درآمد ثابت نسبت به بانک

صندوق‌های درآمد ثابت به دلایل مختلفی از جمله سوددهی بالاتر، نسبت به بانک‌ها مزایای بیشتری دارند. برخی از مزایای صندوق‌ های درآمد ثابت نسبت به بانک شامل موارد زیر می‌شوند:

  • شفافیت و گزارش دهی‌های مداوم
  • مدیریت حرفه‌ای توسط افراد متخصص
  • حفظ کردن اصل سرمایه
  • زیر نظر سازمان بورس
  • قابلیت نقد شوندگی بالا
  • ترکیب دارایی مطمئن
  • تنوع سرمایه گذاری
  • ضمانت

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت در مقابل بانک

سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش دارایی و کسب درآمد بوده که البته فقط با سرمایه گذاری موفق می‌توان به آن دست یافت.

سالیان زیادی بانک‌ها به واسطه اعتبار بالا و نرخ بهره مناسبی که داشتند، گزینه اصلی سرمایه گذاران برای خرید سپرده‌های متنوع بودند؛ اما به دلیل تورم، مشکلات اقتصادی، عدم شفافیت بانک‌ها و عدم انجام تعهدات، سرمایه گذاران به سمت صندوق‌های سرمایه گذاری مخصوصا صندوق‌های درآمد ثابت جذب شدند.

این صندوق‌ها با خرید اوراق‌های مختلف از جمله اوراق مشارکت، سوددهی یشتری نسبت به بانک‌ها داشته و هرچه که تورم از سود بانک‌ها کم می‌کند، به سود این صندوق‌ها اضافه می‌کند.

علاوه بر سوددهی بیشتر، برخی دیگر از مزایای صندوق‌ های درآمد ثابت نسبت به بانک شامل شفافیت، ضمانت، تنوع، نقدشوندگی بالا، حفظ اصل سرمایه، مدیریت حرفه‌ای و حفظ اصل سرمایه می‌شوند.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........