آرسون، همراه سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار؛ کدام یک بهتر است؟

 این روزها تب و تاب سرمایه‌گذاری در بازار طلا و دلار به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است. بسیاری از افراد تمایل دارند هر چه سریع‌تر پس‌اندازهای خود را به طلا یا ارز تبدیل کنند؛ اما اکثر آن‌ها در دوراهی سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار باقی‌ مانده‌اند و نمی‌دانند که سرمایه‌گذاری بر روی کدام یک بهتر است.

اگر شما هم به دنبال جوابی برای سؤال سرمایه‌گذاری در طلا بهتر است یا دلار می‌گردید؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید. ما در ادامه درباره مزایا و ریسک‌های سرمایه‌گذاری بر روی طلا و دلار بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عوامل مؤثر بر قیمت دلار در ایران و جهان

برای اینکه بتوانید تصمیم درستی برای سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار بگیرید؛ بهتر است با عوامل مؤثر بر قیمت دلار بیشتر آشنا شوید.

همه شما در چند سال اخیر شاهد رشد بی‌سابقه قیمت دلار در ایران بوده‌اید. عده‌ای افزایش میزان تقاضا برای خرید دلار را علت اصلی نوسانات بازار ارز می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که سیاست‌های دولت باعث افزایش نجومی قیمت دلار شده است.

هر کدام از این نظرات به‌نوعی درست هستند زیرا فقط یک عامل واحد در تعیین قیمت دلار مؤثر نیست.

 همچنین گاهی اوقات این عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و از قبل برنامه‌ریزی نشده‌اند. برای مثال بخش زیادی از مردم به دلیل بی‌اعتمادی به سیاست‌های دولت برای حفظ سرمایه‌های خود تصمیم گرفتند که در بازار دلار سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین بخوانید: صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست؟

همین عامل سبب شد که قیمت دلار به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کند. در بازار دلار هم مانند هر بازار دیگری با افزایش میزان تقاضا برای خرید، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

تحریم‌ها علت دیگر افزایش قیمت دلار است. تحریم‌ها باعث روند نزولی صادرات و کاهش قیمت کالاهای صادراتی در مقابل کالاهای وارداتی شدند.

این مسئله باعث شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به بخش تولید نداشته باشند و به سراغ سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر بروند.

پس اگر هنوز هم درگیر پیدا کردن پاسخی برای سؤال سکه بخرم یا دلار هستید؛ باید بگوییم که میزان نرخ تورم و سیاست‌های حکومتی مهم‌ترین عواملی هستند که بر روی قیمت دلار اثر دارند.

کنترل این عوامل در اختیار شما نیست؛ بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی دلار هم می‌تواند ریسک زیادی داشته باشد.

با توجه به محدودیت‌های خریدوفروش دلار و نوسانات بازار می‌توانید به جای سرمایه‌گذاری بر روی دلار به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال فکر کنید.

همچنین بخوانید: آموزش سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال هیچکدام از محدودیت‌های دلار را ندارند و به دلیل نقش نداشتن حکومت‌ها در خریدوفروش ارزهای دیجیتال، بسیار امن‌تر و قابل‌اعتمادتر هستند.

عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران و جهان

در ادامه پیدا کردن جوابی دقیقی برای سؤال سرمایه‌گذاری دلار بهتر است یا طلا؟ باید نگاهی هم به عوامل مؤثر بر قیمت طلا در بازارهای داخلی و بین‌المللی داشته باشیم. مهم‌ترین عامل خارجی مؤثر بر قیمت طلا سیاست‌های پولی فدرال رزرو است که نقش مهمی در تعیین قیمت طلای جهانی دارد.

 این سیاست‌ها توسط بانک مرکزی کشور امریکا و بر اساس عواملی مانند میزان دستمزد، نرخ اشتغال‌زایی، نرخ تولید داخلی و … تعیین می‌شوند.

هر کدام از این عوامل به تنهایی می‌توانند در کاهش یا افزایش قیمت جهانی طلا مؤثر باشند. برای مثال با اینکه نرخ تولید در کشور آمریکا مثبت است اما افزایش نرخ بیکاری باعث شده که بانک مرکزی این کشور سیاست‌هایی را در جهت افزایش قیمت جهانی طلا اتخاذ کند.

عامل دیگری که فقط مختص به کشورهای خارجی نیست و در کشور ایران نیز باعث نوسانات عجیب‌وغریب قیمت طلا شده، میزان عرضه و تقاضا است.

با کاهش میزان تقاضا برای خرید طلا، قیمت کاهش پیدا می‌کند و بالعکس با افزایش تقاضا برای خرید طلا قیمت‌ها سیری صعودی پیدا می‌کنند.

تورم و اخبار مربوط به اتفاقات و حوادث جهان نیز بر روی قیمت ارز بی‌تأثیر نیستند به همین دلیل است که پاسخ سؤال سود طلا بهتر است یا دلار در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

جنگ، تغییر سیاست‌های خارجی و حتی حوادث طبیعی مانند زلزله می‌توانند بر روی قیمت طلا اثر بگذارند.

در نهایت از نرخ ارز می‌توان به‌عنوان آخرین عامل تأثیرگذار بر نرخ طلا نام برد. با افزایش قیمت دلار در جهان، قیمت طلا هم افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین هر عاملی بر روی قیمت جهانی دلار مؤثر باشد به نحوی هم بر روی قیمت طلا تأثیر خواهد گذشت.

مزیت‌های دلار نسبت به طلا

تا اینجا با عوامل مؤثر در قیمت جهانی طلا و ارز آشنا شدید و دید ملموس‌تری از سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار پیدا کردید. حالا برای اینکه بهتر بتوانید درباره خرید طلا بهتر است یا دلار تصمیم‌گیری کنید؛ به بررسی تفاوت‌های سرمایه‌گذاری میان این دو خواهیم پرداخت.

میزان نقدشوندگی

یکی از دلایلی که مردم را به سرمایه‌گذاری در طلا یا ارز ترغیب کرده، میزان بالای نقدشوندگی آن‌ها است. شما در هر شرایطی به راحتی می‌توانید طلا یا دلار را به ریال تبدیل کنید. برای این کار کافیست به یک طلافروشی یا صرافی بروید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن دارایی‌های خود را با قیمت روز به ریال نقد کنید. از این نظر دلار و طلا برتری خاصی نسبت به هم ندارند و هر دو را می‌توان با هم در یک جایگاه قرار داد.

سهولت خرید

خرید طلا نیز مانند فروش آن بسیار آسان است. با این حال شما در هنگام خرید طلا انتخاب‌های زیادی پیش رویتان دارید. برای مثال می‌توانید به سراغ خرید طلای آب‌شده بروید یا طلای دست‌دوم و بدون اجرت بخرید. خرید دلار هم به همین شکل است؛ با این تفاوت که برای خرید ارز دولتی محدودیت‌هایی وجود دارد و شما نمی‌توانید به هر میزانی که می‌خواهید دلار بخرید.

همچنین با توجه به افزایش میزان تقاضا برای خرید دلار دلال‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. خرید ارز از دلالان می‌تواند مشکلاتی مانند دلار تقلبی را به همراه داشته باشد.

اگر قصد دارید بر روی دلار سرمایه‌گذاری کنید؛ حتماً دلار را از صرافی‌های معتبر بخرید. بانک مرکزی بر روی عملکرد صرافی‌ها نظارت دارد بنابراین احتمال خرید دلار تقلبی از صرافی‌ها تقریباً صفر است.

در دسترس بودن

عامل دیگری که می‌تواند در تصمیم‌گیری بر روی سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار موثر باشد، میزان در دسترس بودن آن‌ها است. طلا و دلار هر دو در این ویژگی یکسان هستند.

شما با خرید طلا یا دلار می‌توانید آن‌ها را نزد خود نگه دارید و هر زمان که نیاز داشتید آن‌ها را بفروشید. البته که نگهداری مقدار زیادی طلا یا دلار در خانه کار چندان عاقلانه‌ای نیست و نیاز به مکانی امن دارد.

قیمت مناسب

به دلیل قیمت بالای هر گرم طلا در بازار ایران شاید هر کسی نتواند پس‌انداز خود را به طلا تبدیل کند. در واقع سرمایه‌گذاری بر روی طلا برای افرادی مناسب است که سرمایه نسبتاً زیادی داشته باشند.

در حالی که دلار قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به هر گرم طلا دارد و می‌تواند انتخاب خوبی برای افرادی باشد که سرمایه‌ زیادی در دست ندارند اما به دنبال یک راه سرمایه‌گذاری مطمئن می‌گردند.

میزان سوددهی

درباره سود طلا بهتر است یا دلار هم باید بگوییم که دلار می‌تواند پشتوانه مالی محکمی برای افرادی باشد که می‌خواهند دارایی‌های خود را در برابر سقوط ارزش ریال حفظ کنند.

البته که سرمایه‌گذاری در طلا یا دلار بدون ریسک نیست. با این حال شاید بتوان گفت که سرمایه‌گذاری در دلار ریسک‌ کمتری دارد. اگر چه که در نهایت قیمت طلا و دلار به بازارهای جهانی و برخی از سیاست‌گذاری‌های دولت وابسته است.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........