آرسون، همراه سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری طلا
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق سرمایه گذاری طلا یکی از انواع سرمایه‌گذاری مشترک و قابل‌ معامله در بورس کالا محسوب می‌شود.

عملکرد این صندوق‌ها بدین صورت است که سرمایه مشتریان را خود را به جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه‌های طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌های طلا این توانایی را دارند که حداقل 70 درصد از دارایی خود را در خرید سکه طلا سرمایه‌گذاری نموده و بقیه آن را به اوراقی با درآمد ثابت اختصاص دهند.

در این صورت، مدیر صندوق سکه‌های موردنیاز را از بازار یا بانک کارگشایی خریداری نموده و بعد از آن، در یک بانک عامل سپرده‌گذاری را انجام می‌دهد.

با توجه به آن که درصد زیادی از سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها روی گواهی‌های سکه طلاست و قیمت‌گذاری طلا نیز به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت اونس جهانی وابسته است، بنابراین می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها موجب می‌شود تا یک نوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی انجام شود.

به همین دلیل است که سود صندوق‌های طلا به این دو عامل وابستگی دارد.

سود صندوق سرمایه گذاری طلا چقدر است؟

طبیعتا با در نظر‌گیری ماهیت بازار سرمایه نمی‌توان تضمین و تعهدی مبنی بر سودآوری آن داد. بنابراین سرمایه‌گذاران بایستی به نوع سرمایه‌گذاری انجام شده و دارایی‌هایی که قصد خریداری‌شان را دارند، توجه داشته باشند.

عمده سرمایه‌گذاری صندوق‌های طلا در سکه طلا و شمش طلاست. ارزش سکه طلا و شمش طلا نیز به دو عامل قیمت جهانی انس طلا و نرخ ارز وابسته است.

همچنین بخوانید: برای سرمایه‌گذاری طلا بهتر است یا سکه؟

بررسی نمودار‌های سال‌های گذشته اثبات می‌کند که برآیند بلندمدت نوسانات ارزش سکه و شمش طلا مثبت بوده و سود بسیاری را برای سرمایه‌گذاران به دنبال آورده است.

نحوه خرید و فروش صندوق طلا

در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق طلا را دارید، حتما باید کد بورسی هم داشته باشید. چرا که مطابق با قانون، تنها با اخذ کد بورسی می‌توان اقدام به خرید یا فروش این صندوق‌ها نمود.

توجه داشته باشید که ماهیت هر سرمایه‌گذاری ایجاب می‌کند تا دیدگاه‌های بلندمدت نسبت به تصمیم‌گیری خود داشته باشید. برای خرید و فروش صندوق‌های طلا باید از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی ارائه شده توسط کارگزاران عضو بورس کالا اقدام کنید.

به عنوان مثال در صورتی که قصد خرید واحد‌های صندوق عیار کارگزاری مفید را دارید، ابتدا باید وارد حساب کاربری‌تان در ایزی تریدر شوید. سپس در قسمت مرتبط با جست‌و‌جو نام « عیار » را وارد کنید. از لیست نمایش داده شده می‌توانید نماد موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

با این کار به صفحه مربوطه هدایت شده و این امکان را خواهید داشت تا به تعداد دلخواه، واحد‌های موجود در صندوق را خریداری کنید. در صورتی که قصد دارید در این‌باره اطلاعات بیشتری داشته باشید، باید به سایت صندوق عیار توجه داشته باشید.

حداقل میزان سرمایه برای خرید صندوق طلا

معمولا خرید طلا و سکه در قالب فیزیکی‌‎شان با ریسک‌هایی از قبیل احتمال سرقت، تقلب و… همراه است. پوشش این هزینه هم نیازمند اعمال هزینه‌های بیشتری‌ است.

به همین دلیل سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا، این قبیل ریسک‌ها را کاهش دهند. علاوه بر آن، در زمان فروش طلا و سکه فیزیکی، همیشه هزینه معاملات بیشتر از 1 درصد و در برخی از مواقع نیز تا 2 درصد بر سرمایه‌گذاران تحمیل می‌شود.

کارمزد خرید و فروش این اوراق با کارمزد بسیار کم (0.15 %) امکان‌پذیر است.

نکته قابل توجه در این باره آن است که حتی با چند هزار تومان هم امکان ورود به این بازار را دارید! در حالی که قصد خرید یک سکه طلا را داشته باشید، باید میلیون‌ها تومان هزینه کنید.

با توجه به آن که واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری طلا در بورس کالا مبادله می‌شوند، به همین دلیل قانونی در بازار بورس وجود دارد که مطابق با آن، حداقل میزان سرمایه برای خرید صندوق طلا 500 هزار تومان است.

در واقع با استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری طلا، شما به صورت غیرمستقیم طلا خریداری کرده و با این کار، سرمایه خود برای خرید طلا را به دست افراد حرفه‌ای می‌سپارید.

دامنه نوسانات صندوق طلا چقدر است؟

یکی از محدودیت‌های صندوق‌های مبتنی بر طلا این است که دامنه نوسان روزانه 10 درصدی دارند. به همین دلیل است که در صورت تغییر قیمت سکه و شمش طلا در بازار و به میزان بیش از 10 درصد در یک روز، دیگر امکان این میزان از تغییر در همان روز کاری و در صندوق‌های مبتنی بر طلا وجود نخواهد داشت!

همین مسئله موجب می‌شود تا در حین بروز پرش‌های قمیتی ناگهانی در سکه و شمش طلا در کوتاه‌مدت، تفاوت قیمتی بین سکه فیزیکی و شمش طلا و صندوق‌های طلا ایجاد شود.

البته در بلندمدت می‌توان این بازدهی را جبران نمود و در نهایت نیز تغییرات رخ داده در صندوق‌های مبتنی بر طلا با سکه فیزیکی و شمش طلا منطبق خواهند شد.

مزایا سرمایه‌گذاری در صندوق طلا

یکی از مهم‌ترین مزایای شکل‌گیری صندوق‌های طلا این است که ریسک نگهداری، جابجایی و سرقت سکه از بین می‌رود.

البته این امکان نیز برای سرمایه‌گذار فراهم می‌شود تا با مبالغ کوچک‌تر قادر به انجام سرمایه‌گذاری در سکه طلا و شمش باشد.

دارا بودن این قبیل دارایی‌ها موجب می‌شود تا از منافع افزایش ارزش سکه فیزیکی و شمش طلا بهره‌مند شوید و هر زمانی که به وجه نقد نیاز داشتید، با ابطال واحد‌های صندوق مذکور که متناسب با ارزش روز سکه و شمش طلا قیمت‌گذاری گشته‌اند، سرمایه نقد موردنیاز خودتان را دریافت کنید.

همچنین بخوانید: مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

معمولا در بسیاری از مواقع؛ ریسک خرید سکه طلا و شمش طلا واقعی موجب ایجاد دلهره و نگرانی در افراد می‌شود.

اما یکی از نکات جالب‌توجه در این‌باره آن است که با سرمایه‌گذاری در این قبیل صندوق‌ها، از اصالت سکه‌ها و شمش‌های طلا خریداری شده‌تان، اطمینان کافی را خواهید داشت.

با تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلا و شمش طلا این امکان را خواهید داشت تا با ورود به این صندوق‌ها از نظرات و تخصص مدیران حرفه‌ای صندوق‌ در مدیریت شرایط مختلف موجود در بازار در بازه‌های زمانی مختلف بهره‌مند شوید.

معایب سرمایه‌گذاری در صندوق طلا

صندوق سرمایه‌گذاری طلا، معایب چندانی ندارد. بازار طلا در بلند‌مدت دارای سود است اما در کوتاه‌مدت، ریسک کاهش قیمت هم در آن وجود دارد.

همچنین بخوانید: برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

بنابراین اگر قصد انجام سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت را دارید، باید متوجه این ریسک برای صندوق‌های طلا هم باشید.

بنابراین تنها ریسک موجود برای این صندوق‌ها، نوسانات قیمت‌های طلاست. هرچند مدیریت حرفه‌ای و کارشناسانه در صندوق‌ها، موجب می‌شود تا ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا، پایین‌تر از بازار آزاد و سنتی باشد.

چگونه در صندوق طلا سرمایه گذاری کنیم؟

در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا را دارید، باید از سامانه معاملاتی کارگزاری‌تان استفاده کنید.

خرید و فروش واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا همچون سایر سهام موجود در بازار بورس انجام می‌شود. توجه داشته باشید که بازدهی صندوق‌های طلا کاملا به قیمت طلا وابسته است.

بنابراین پیش از آن که اقدام به خرید و فروش این صندوق‌ها کنید، بهتر است به تحلیل‌های معتبر انجام شده در خصوص قیمت طلا نیز توجه داشته باشید.

بنابراین بهتر است قبل از ورودتان به این بازار حتما به مقایسه بازده صندوق‌ها پرداخته و از امکانات موجود در هرکدام به خوبی آگاه شوید.

در این صورت، سرمایه‌گذاری آگاهانه و خوبی خواهید داشت.

به خاطر داشته باشید که بازار طلا غیرقابل پیش‌بینی است. بنابراین هم می‌تواند سود ناگهانی بسیار بالایی را برایتان داشته و از طرفی ممکن است شما را با ضرر و زیان هم مواجه سازد. به همین دلیل پیش از هرگونه اقدامی، ریسک ورود به آن را به خوبی بپذیرید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........