آرسون، همراه سرمایه گذاری

صدور و ابطال صندوق سرمایه گذاری
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

مفهوم صدور و ابطال در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

وارد شدن به بازار سرمایه گذاری نیاز به دانش و آگاهی بالایی نسبت به این حوزه‌ دارد و فقط افرادی که بتوانند از سرمایه گذاری و معاملات آن سر در بیاورند، می‌توانند در آن موفق شوند؛ اما در کنار همه این ها، برای افرادی که آشنایی زیادی با مبحث سرمایه گذاری نداشته یا حتی یک آشنایی نسبی دارند ولی وقت کافی ندارند، صندوق‌های سرمایه گذاری مناسب‌ترین گزینه محسوب می‌شوند.

صندوق‌های سرمایه گذاری به دو نوع صدور و ابطال و قابل معامله تقسیم می‌شوند که افراد بر اساس ویژگی‌های هر کدام و نیازهای خود، سرمایه‌گذاری در یکی از موارد را انجام می‌دهند.

صندوق سرمایه گذاری صدور و ابطال جزو صندوق‌های سرمایه گذاری است که کم‌تر از قابل معامله به آن توجه شده است ولی سرمایه گذاری در آن، سود بالایی را برای افراد به همراه دارد.

برای سرمایه گذاری در این صندوق و رسیدن به سود فقط کافی است با مفهوم صدور و ابطال در صندوق های سرمایه‌گذاری آشنا شوید و سپس برای سرمایه‌گذاری در آن اقدام کنید.

صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری یعنی چه؟

صندوق سرمایه‌گذاری صدور و ابطال یکی از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری بوده که برای سوددهی به افرادی که وقت یا آشنایی کافی با محیط بورس و سرمایه گذاری ندارند، شکل گرفته است.

کارکرد این صندوق بدین شکل بوده سرمایه گذاران متعددی با خرید واحدهای صندوق، مقدار زیادی سرمایه را در اختیار مدیر صندوق قرار می‌دهند و مدیر صندوق این سرمایه را خرج اوراق قرضه‌ای مانند سهام می‌کند و در زمان سوددهی یا در زمانی که سرمایه گذار بخواهد سرمایه خود را خارج نماید، این اوراق نقد شده و سود آن به سرمایه گذار می‌رسد.

مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز به همین وارد کردن سرمایه به صندوق و خارج کردن آن اشاره دارد؛ بدین شکل که سرمایه‌گذار با خرید هر چند تا واحد صندوق مثلا به ارزش دویست هزار تومان، صدور صندوق سرمایه‌گذاری را انجام داده است و زمانی که سرمایه خود را نقد و از صندوق خارج کرده، ابطال صندوق سرمایه گذاری را انجام داده است.

هزینه صدور و ابطال در صندوق سرمایه گذاری به چه میزان است؟

هزینه‌ای که سرمایه گذار برای صدور صندوق باید پرداخت کند یا هزینه‌ای که هنگام ابطال صندوق دریافت می‌کند به مفهومی به نام NAV یا ارزش خالص دارایی بستگی دارد.

به طور کل ارزش خالص دارایی نشان دهنده ارزش هر سهم پس از پرداخت هزینه و بدهی‌ها است که با فرمول جمع دارایی‌ها، منهای بدهی‌ها، تقسیم بر تعداد سهم به دست می‌آید. برای درک کامل مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه گذاری، آشنایی با مفهوم NAV صدور و ابطال ضروری است.

حال با توجه به مفهوم NAV، ارزش خالص دارایی صدور به معنی هزینه‌ای است که باید برای خرید یک واحد صندوق بپردازید که البته این مبلغ کمی بیشتر از NAV صدور محاسبه می‌شود. دلیل این افزایش قیمت هم کارمزد معاملاتی است که باید سرمایه گذاران بپردازند.

NAV صدور از راه فرمول کلی NAV به دست آمده و با کمی افزایش قیمت برای کارمزد معاملات، مقدار آن مشخص می‌شود؛ اما NAV ابطال به شکل دیگری تعیین می‌شود.

برای تعیین NAV ابطال، مدیر صندوق با کسر هزینه‌های قانونی مثل هزینه معاملات، ارزش خالص هر واحد صندوق را مشخص می‌سازد و در صورتی که سرمایه گذار تصمیم به ابطال بگیرد با توجه به NAV مشخص شده برای ابطال، سرمایه آن نقد می‌شود.

بهترین زمان برای صدور و ابطال صندوق چگونه مشخص می شود؟

مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه گذاری بدین شکل نیست که سرمایه گذار منتظر نرخ شکست و سود بالا بماند و سپس فورا اقدام به فروش و ابطال نماید؛ بلکه در این صندوق‌ها، سرمایه گذاران می‌توانند پس از مشخص شدن تعداد واحدها یا رسیدن به مدت ماندگاری واحد، سرمایه خود را ابطال نمایند.

منظور از مدت ماندگاری واحد، مدت زمانی است که باید از صدور واحد بگذرد و در صندوق‌های مختلف، متفاوت است. اگر سرمایه گذاری تصمیم بگیرد که قبل از رسیدن به مدت زمان مشخص، سرمایه خود را خارج کند؛ فقط به اندازه مابه‌التفاوت صدور و ابطال پول دریافت کرده که از سود سرمایه‌گذاری بسیار کمتر است.

تفاوت صندوق معامله و صدور و ابطال چیست؟

از لحاظ معامله واحدها و نحوه سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه گذاری به دو نوع صدور و ابطال و قابل معامله تقسیم می‌شوند که این تفاوت در چگونگی معامله از مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و قابل معامله بودن آن‌ها برمی‌آید.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله یا EFT به نسبت نوع دیگر، معروف‌تر و افراد بیشتری با آن آشنایی دارند. معاملات این صندوق در کارگزاری‌های بورس انجام می‌شود و مشابه خرید و فروش سهام‌های بورس است و افراد برای انجام معاملات خود، نیاز به کد بورسی دارند.

در مقابل EFT، صندوق‌های سرمایه گذاری صدور و ابطال دارای دو روش معامله هستند. در روش اول، فرد به یکی از شعبه‌های صندوق مراجعه کرده و با انجام مراحل صدور، سرمایه گذاری را انجام می‌دهد. روش دوم ولی کاملا غیرحضوری بوده و فرد می‌تواند با مراجعه به سایت صندوق، ثبت نام و احراز هویت، سرمایه گذاری خود را انجام دهد.

مزایای صندوق سرمایه گذاری صدور و ابطال

برای مفهوم صدور و ابطال صندوق های سرمایه گذاری و قابل معامله بودن صندوق نمی‌توان مزایای اختصاصی زیادی را در نظر گرفت و مزایای مطرح شده جزو مزایای عمومی هر دو صندوق هستند. از این مزایا می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • سرمایه گذاری آسان
  • مدیریت تخصصی صندوق توسط افراد حرفه‌ای
  • امکان سرمایه گذاری به مقدار بسیار کم تا بسیار زیاد
  • تنوع بالا در خرید و فروش اوراق قرضه
  • سوددهی بالا
  • عدم نیاز به تسلط بر سرمایه گذاری و معاملات
  • نقد شوندگی آسان

تجربه موفق سرمایه‌گذاری

مخاطب هدف صندوق‌های سرمایه گذاری، افرادی هستند که وقت یا آشنایی کافی با سرمایه گذاری و معاملات را نداشته ولی به دنبال سرمایه گذاری مطمئن هستند.

این صندوق‌ها از لحاظ نحوه سرمایه گذاری به دو دسته صدور و ابطال و قابل معامله تقسیم می‌شوند.

مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه گذاری به منظور خرید واحدهای سرمایه گذاری و فروش آن‌ها و خارج شدن از صندوق است.

مبلغی که برای خرید این واحد‌ها پرداخته می‌شود بستگی به ارزش خالص دارایی واحد داشته که بر اساس فرمول خاصی از هزینه‌ها، بدهی‌ها و تعداد سهام به دست می‌آید.

برای ابطال و فروش سهام نیز ارزش خالص دارایی واحد با کسر هزینه‌هایی همچون معاملات به دست می‌آید.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از مزایایی بالایی برخوردار بوده و برای فرد سرمایه گذار سوددهی خوبی به همراه دارد.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی مبتنی بر طلا

آشنایی با بازار مسکن

مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........