آرسون، همراه سرمایه گذاری

شرکت سرمایه گذاری
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

نقش شرکت های سرمایه گذاری و انواع آن

امروزه با توجه به تورم بالا و نداشتن ثبات ارز، افراد بیشتری به دنبال سرمایه‌گذاری هستند تا ارزش فعلی پول خود را حفظ کرده و به سوددهی برسانند، اما چگونه می‌توان سرمایه‌‌گذاری کرد و اصلا چرا باید به دنبال سرمایه‌گذاری باشیم؟

در ابتدا به این نکته توجه کنید که بسیاری از ثروتمندان جهان بر این باورند که بیش از نیمی از ثروت خود را از طریق سرمایه‌گذاری به دست آورده‌اند. به عبارتی دیگر گفته می‌شود که اگر به دنبال کسب درآمد بیشتری هستید، هیچ‌گاه بر روی یک منبع درآمد اتکا نکنید و با سرمایه‌گذاری، منابع دیگری را به وجود آورید.

با توجه به این موضوع، مفهوم سرمایه‌گذاری در دنیای امروز، شکل دیگری گرفته است و به صورت جدی‌تری دنبال می‌شود. به طوری که شما می‌توانید به صورت اقتصادی و مالی همچون گواهی خرید، خرید و فروش دارایی‌ها مانند سهام و طلا، گواهی سپرده اوراق قرضه سرمایه‌گذاری انجام دهید.

یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیای امروز، همکاری با شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. این شرکت‌ها با توجه به فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند ارزش سهام شرکت را بالا می‌برند و با به سود رساندن آن، باعث سوددهی سرمایه سرمایه‌گذاران می‌شوند. در ادامه به توضیحات جامع‌تری از ماهیت و روند فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری پرداخته شده است.

شرکت سرمایه گذاری یعنی چه؟

شرکت‌های سرمایه‌گذاری (Investment Company) بر اساس قوانین بازار اوراق بهادار، از نهادهای مالی به حساب می‌آیند و به عنوان واسطه‌ای برای خرید و فروش سهام‌های شرکت‌های بورسی فعالیت می‌کنند.

در واقع شرکت‌های سرمایه‌گذاری با داشتن نیروی متخصص، وضعیت شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس را مورد بررسی قرار می‌دهند و در زمان مناسب به خرید و فروش سهام شرکت‌های آنالیز شده می‌پردازند.

البته لازم به ذکر است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری نگاه بلندمدت ندارند و زمانی که سهام مربوطه به بازدهی خود برسد؛ آن را می‌فروشند تا به سود برسند و زمانی که شرکت به سوددهی نرسد یا سود آن روند کاهشی داشته باشد نیز سهام خود را می‌فروشند. ازاین‌رو با هدف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت فعالیت می‌کنند. همچنین فعالیت و پرتفوی شرکت سرمایه‌گذاری تنها به خرید و فروش شرکت‌های بورسی محدود نمی‌شود و در روند سرمایه‌گذاری آن ممکن است با شرکت‌های غیربورسی نیز همکاری داشته باشد.

در نظر داشته باشید که برای همکاری با شرکت‌های سرمایه‌گذاری، طبق آخرین مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار، باید حداقل سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری، معادل 10 میلیارد تومان را در نظر بگیرید. همچنین فعالیت‌های این شرکت‌ها در چارچوب‌های تعیین شده نهاد مالی بورس و اوراق بهادار انجام می‌گیرند و همواره تحت نظارت خواهند بود.

کار شرکت های سرمایه گذاری چیست؟

با توجه به اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری با هدف مدیریت خود، سهام شرکت‌های بررسی شده را خریداری نمی‌کنند و تنها سوددهی سهام را ملاک قرار می‌دهند؛ می‌توان فعالیت آنها را به دو صورت اصلی و فرعی تقسیم‌بندی نمود.

1- فعالیت‌های اصلی شرکت سرمایه‌گذاری

از جمله فعالیت‌هایی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری بر روی آنها توجه بیشتری دارند می‌توان به سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های مختلف و اوراق بهادار دارای حق رای موسسات و شرکت‌ها، صندوق سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتفاع اشاره کرد. البته به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته، کنترل و مدیریت شرکت، صندوق یا موسسه سرمایه‌گذاری منتخب را در اختیار نگرفته باشد یا نشانی از نفوذ بیش‌ازحد وجود نداشته باشد.

همچنین از دیگر فعالیت‌های مهم این نهاد، سرمایه‌گذاری در سایر اوراق بهادار است که به طور معمول دارای حق رای نیستند و توانایی انتخاب مدیر را به مالک اوراق بهادار نمی‌دهند.

2- فعالیت‌های فرعی شرکت سرمایه‌گذاری

علاوه بر فعالیت‌های اصلی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای رسیدن به سود و جذب سرمایه بیشتر، فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

1- انجام سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌بها، مسکوکات، گواهی‌های سپرده‌ی بانکی و سپرده‌های سرمایه‌گذاری نزد موسسات مالی معتبر و مجاز و بانک‌ها

2- سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی همچون دارایی‌های فیزیکی، پروژه‌های ساختمانی با هدف کسب انتفاع و اغلب پروژه‌های تولیدی

3- ارائه خدمات مربوط به بازار اوراق بهادار همچون تامین مالی بازارگردانی اوراق بهادار، پذیرش سمت از جانب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مشارکت در اعمالی مانند تعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار و تضمین نقدشوندگی، اصل یا حداقل میزان سود اوراق بهادار

همچنین شرکت‌های سرمایه‌گذاری مجاز هستند با توجه به مقررات نسبت به اخذ تسهیلات مالی یا تحصیل دارایی اقدام نمایند یا با افتتاح اسناد اعتباری بانکی به واردات و صادرات کالا پرداخته و امور گمرکی لازم را انجام دهند. البته این اقدامات تنها در زمانی مجاز است که در راستای اجرای اهداف و فعالیت‌های شرکت ضروری به شمار روند و انجام آنها در قوانین و مقررات منع نشده باشد.

انواع شرکت های سرمایه گذاری

به طور کلی شرکت‌های سرمایه‌گذاری با توجه به نوع شخصیت حقوقی آنها تقسیم‌بندی می‌شوند که با توجه به این موضوع سه دسته شرکت سرمایه‌گذاری با سهامی عام، سهامی خاص و سرمایه‌گذاری استانی خواهیم داشت. البته می‌توان شرکت‌های سرمایه‌گذاری را از جنبه‌های مختلف دیگری نیز گروه‌بندی کرد که در ادامه به معرفی آنها پرداخته شده است.

1- بر اساس نوع  فعالیت

طبق فعالیت‌هایی که هر شرکت سرمایه‌گذاری می‌تواند انجام دهد، می‌توان این شرکت‌ها را به دو دسته شرکت‌هایی با فعالیت عام و خاص تقسیم نمود.

2- بر اساس پذیرش در بازار بورس

یکی از مولفه‌هایی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری را به دو دسته جداگانه تقسیم‌بندی می‌کند، بحث وجود داشتن یا نداشتن در بازار بورس اوراق بهادار است. به همین علت با دو نوع شرکت سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارج از بورس روبه‌رو هستیم. این ملاک به راحتی با توجه به عملکرد و گزارش‌های مالی که شرکت سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد، قابل تشخیص است.

3- بر اساس حوزه فعالیت

طبق حوزه فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توان آنها را در دو گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری با حوزه فعالیت عام و خاص قرار داد.

4- بر اساس نوع مالکیت

با توجه به نوع مالکیت، شرکت‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان به 4 گروه زیر تقسیم کرد.

 1. شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی
 2. شرکت‌های سرمایه‌گذاری دولتی
 3. شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلط
 4. شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به نهادهای عمومی و غیردولتی

5- بر اساس سطح فعالیت

از دیگر ملاک‌های که شرکت‌های سرمایه‌گذاری را در گروه‌های مختلف جای می‌دهد، نوع مدیریت و سطح فعالیت آنها است که به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

 1. شرکت سرمایه‌گذاری با مدیریت فعال
 2. شرکت سرمایه‌گذاری با مدیریت غیرفعال

میزان سود شرکت سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری تنها با هدف بازدهی سرمایه فعالیت می‌کنند و با نگاه کوتاه مدت عملکرد خود را پیش می‌برند. چرا که ملموس است که هیچ شرکتی بدون سوددهی قادر به ادامه فعالیت خود نخواهد بود. به طور کلی سود شرکت‌های سرمایه‌گذاری در دو نوع سود نقدی و عواید سرمایه‌ای (درآمدهای سرمایه‌ای) وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

 سود نقدی

منظور از سود نقدی، ارزش مالی است که به ازاء هر سهم به صاحب آن پرداخته می‌شود. معمولا نرخ بازده سود نقدی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از تقسیم مبلغ سود پرداختی به هر سهم بر ارزش هر سهم قابل ارزیابی بوده و محاسبه می‎شود.

عواید سرمایه‌ای

این بخش از سوددهی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ناشی از درآمدهایی است که در راستای افزایش ارزش سهام شرکت به وجود آمده‌اند یا به افزایش ارزش اوراق بهادار موجود در دارایی‌های شرکت مربوط می‌شوند. با توجه به این دو مورد می‌توان به راحتی بازده کل سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها را محاسبه نمود. چرا که ارزیابی بازده کل به ما این امکان را می‌دهد تا عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری مورد نظر را مورد بررسی قرار دهیم و از ریسک‌های احتمالی آن نیز آگاه شویم.

بازده کل با توجه به فرمول زیر محاسبه می‌شود.

تفاوت شرکت سرمایه گذاری با صندوق سرمایه گذاری

با اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری با صندوق‌های سرمایه‌گذاری شباهت‌های زیادی در حوزه و نوع فعالیتی خود دارند؛ اما از تفاوت‌های مهمی نیز برخوردار هستند. اولین اصل که این دو موسسه را از یکدیگر متمایز می‌کند، باز بودن سرمایه در صندوق و بسته بودن آن در شرکت سرمایه‌گذاری است. به طوری که هر سرمایه‌گذار می‌تواند در چارچوب قوانین تعریف شده در هر زمانی که بخواهد سرمایه خود را وارد صندوق یا از آن خارج کند.

در حالی که در شرکت‌های سرمایه‌گذاری ورود و خروج سرمایه زمانی امکان‌پذیر است که در قالب افزایش یا کاهش سرمایه انجام بگیرد. علاوه بر این موضوع، اگر شخصی بخواهد از شرکت سرمایه‌گذاری خارج شود، باید  ابتدا واحد سرمایه‌گذاری خود را به شخص دیگری منتقل کرده یا بفروشد.

همچنین اگر شخصی بخواهد در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کند، باید واحد مورد نظر خود را از دیگر سهامداران خریداری کند. با توجه به این موضوعات می‌توان گفت که شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت به صندوق‌ها، از قابلیت نقدشوندگی کمتری برخوردار هستند.  البته در نظر داشته باشید که معمولا دوره فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری نامحدود است، در حالی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مدت زمان محدودی فعالیت می‌کنند.

تفاوت شرکت سرمایه گذاری با هلدینگ

شرکت‌های هلدینگ جزو شرکت‌هایی هستند که در آنها هیچ فعالیت یا کسب و کاری جریان ندارد و تنها به عنوان مالک دارایی‌ها به شمار می‌رود. این تعریف به خوبی تفاوت شرکت‌های هلدینگ با شرکت‌های سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. چرا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری به قصد مدیریت و مالکیت سهام‌های خود را خریداری نمی‌کنند و دیدگاه بلندمدتی نسبت به دارایی‌های شرکت سرمایه‌پذیر ندارند.

در واقع هلدینگ با خرید سهام شرکت‌ها قصد دارد علاوه بر سرمایه‌گذاری بتواند آنها را مدیریت و کنترل کند؛ اما شرکت‌های سرمایه‌گذاری با خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف اعم از بورسی و غیربورسی در تلاش هستند تا سرمایه خود را برای سهامداران به بازدهی برسانند.

همچنین برای به ثبت رساندن یک شرکت هلدینگ در سهام خاص به 50 میلیارد ریال و در سهام عام به 100 میلیارد ریال سرمایه اولیه نیاز دارید. در حالی که برای ثبت شرکت‌های سرمایه‌گذاری تنها در شرایط سهامی خاص، به یک میلیون ریال سرمایه اولیه نیاز خواهد بود.

لیست شرکت های سرمایه گذاری در بورس

اگر قصد ورود به شرکت‌های سرمایه‌گذاری را دارید؛ می‌توانید با در نظر گرفتن نوع و حوزه فعالیت آنها و همچنین پذیرش آنها در بازار بورس، نوع مناسب با سرمایه خود را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی برخی از شرکت‌هایی که در گروه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند، پرداخته شده است.

 1. سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبير)
 2. سرمايه‌گذاری صبا تامين (صبا)
 3. سرمايه‌گذاری توسعه گوهران اميد (گوهران)
 4. گروه توسعه مالی مهرآیندگان (ومهان)
 5. سرمايه‌گذاری وثوق امين (وثوق)
 6. سرمایه گذاری و خدمات مديريت صندوق بازنشستگی کشوری (مديريت)
 7. سرمايه‌گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)
 8. سرمايه‌گذاری سبحان (وسبحان)
 9. گسترش سرمايه‌گذاری ايرانيان (وگستر)
 10. سرمايه‌گذاری پويا (وپويا)
 11. سرمايه‌گذاری هامون صبا (وهامون)
 12. شركت سرمايه‌گذاری اعتلاء البرز (اعتلا)
 13. مديريت سرمايه‌گذاری كوثر بهمن (وكبهمن)

بهترین شرکت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه

امروزه بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری، به دنبال همکاری با شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند؛ چرا که این در این شرکت‌ها به راحتی می‌توان سرمایه‌گذاری کرد. همچنین شرکت‌های سرمایه‌گذاری از مزایای بسیاری همچون بازدهی و جذب سرمایه، حفظ سرمایه در برابر تورم و عدم وجود محدودیت در میزان سرمایه‌گذاری برخوردار هستند. این شرکت‌ها در دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که شما می‌توانید با آگاهی درباره هر یک از آنها، بهترین شرکت سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و در آن سرمایه‌گذاری کنید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........