آرسون، همراه سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در بازار خودرو
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

سرمایه‌گذاری در بازار خودرو

یکی از اصل‌های مهم برای رسیدن به درآمد بیشتر، سرمایه‌‌گذاری در زمینه‌های مختلف است که منابع مالی شما را از گزند تورم دور می‌کند. مخصوصا در ایران که در چندین سال اخیر با تورم دو رقمی روبه‌رو هستیم؛ سرمایه‌گذاری در هر بازاری از طلا گرفته تا سرمایه‌گذاری در بازار خودرو و مسکن، در کنار ریسکی که به همراه دارند، اما اغلب سودآور هستند.

به همین علت امروزه مردم زیادی از سطح متوسط و عام نیز با داشتن منابع مالی کم به دنبال راهی برای سرمایه‌گذاری هستند تا با روند افزایشی دلار و کم شدن ارزش پول ملی، بتوانند سرمایه خود را حفظ کنند.

به خصوص که در یک سال اخیر شاهد افزایش بیش از اندازه دلار و روند صعودی آن هستیم و کارشناسان نمی‌توانند هیچ پیش‌بینی دقیقی از وضعیت آینده داشته باشند.

از بازارهایی که امروزه بیشتر مردم با هدف سرمایه‌گذاری و کسب درآمد به سمت آن می‌روند، خرید و فروش خودرو است که اغلب برای افراد سود زیادی را به همراه می‌آورد.

به ویژه طرح‌های مختلفی همچون قرعه‌کشی که از جانب خودروسازان در ایران برگزار می‌شد، به دلالان این فرصت را می‌داد که با خرید خودرو با قیمت کم از کارخانه بتوانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای مانند استهلاک آن را به قیمت روز در بازار آزاد بفروشند و از سود گاها دو برابری خود بهره‌مند شوند.

اما حال با این شرایط و تغییر کردن طرح‌های فروش، باز هم خرید و فروش خودرو در بازار ایران، روش سرمایه‌گذاری مناسبی است؟

آیا ماشین سرمایه است؟

این روزها با توجه به گرانی بی‌سابقه در بازار خودرو، ماشین نیز یکی از دارایی‌های مهم و به گفته‌ای سرمایه به شمار می‌رود.

به عنوان مثال اگر شما چندین سال پیش خودرویی به ارزش 200 میلیون خریداری کرده‌اید، امروز می‌توانید دسته دوم آن را بیش از این مبلغ به فروش برسانید؛ اما با توجه به اینکه خودرو هزینه‌های جانبی و استهلاک نیز دارد، می‌توان به عنوان یک مورد سرمایه‌گذاری به آن نگاه کرد؟

در چند سال اخیر هرچه بیشتر پیش می‌رویم، بازار خودرو روندی صعودی را طی می‌کند و معمولا کمتر کسی پیدا می‌شود که از خرید خودرو پشیمان شده باشد.

در این زمان دلالان و سرمایه‌گذاران ماشین نیز از شرایط به وجود آمده نهایت استفاده را می‌برند و به سود زیادی دست پیدا می‌کنند. از خرید و فروش ماشین‌های نو و به قیمت کارخانه در بازار آزاد گرفته تا خرید و فروش خودروهای دست دوم!

همه‌ی این موارد نشان می‌دهند که می‌توان به خودرو، نگاهی به عنوان سرمایه و منبعی برای کسب درآمد داشت؛ اما به شرطی که از روند این بازار به خوبی اطلاع داشته باشید و با آگاهی از مزایا و معایب و روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار خودرو، ریسک سرمایه‌گذاری ماشین را به جان بخرید.

مزایا و معایب سرمایه‌‌گذاری خودرو

قبل از هر چیزی برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری خودرو، بد نیست از مزایا و معایب آن آشنا شوید.

مسلما شرایط همیشه آنطور که دوست‌تان تعریف می‌کند که با خرید خودرو به سود رسیده است، گل و بلبل نخواهد بود. شما باید این را بدانید که به هر دلیلی ممکن است نه تنها سرمایه‌گذاری شما سودآور نباشد، بلکه به شما ضرر و زیان نیز برساند.

در ابتدا می‌توان به مزایای سرمایه‌گذاری خودرو پرداخت.

ماشین‌ها بر خلاف دیگر موارد سرمایه‌‌گذاری همچون زمین، صندوق بورسی یا طلای آب شده، قابلیت استفاده دارند.

یعنی شما می‌توانید از خودرویی که با هدف سرمایه‌گذاری خریده‌اید تا مانع از کم شدن ارزش پول خود شوید، استفاده کنید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز به پول، آن را به راحتی به فروش برسانید.

البته توجه داشته باشید که مسلما فروش طلا، سکه یا سهام راحت‌تر خواهد بود، اما خودرو نیز در مدت زمان مناسب به خوبی فروش می‌رسد، چرا که از وسایل ضروری زندگی به شمار می‌رود.

از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو می‌توان به تحت‌تاثیر قرار گرفتن قیمت آن نسبت به ارز خارجی از جمله دلار اشاره کرد. با اینکه خودروهای خارجی با توجه به تحریم‌ها و افزایش قیمت دلار روز به روز گران‌تر می‌شوند، خودروهای داخلی نیز دست کمی از آنها ندارند و به قیمت آنها افزوده می‌شود.

همانطور که گفته شد؛ خودرو جزو سرمایه‌های قابل استفاده است، این ویژگی در بعضی مواقع باعث می‌شود که قیمت خودرو تا حد زیادی برای فروش کاهش پیدا کند.

همچنین خودرو از هزینه‌های جانبی همچون بیمه، استهلاک، سوخت و و تعمیرات برخوردار است که روز به روز به قیمت آنها نیز افزوده می‌شود.

به همین علت شاید این هزینه‌های جانبی نسبت به سودی که از فروش خودرو به دست می‌آید؛ صرفه اقتصادی نداشته باشند.

در ضمن توجه داشته باشید که با اینکه نقدشوندگی خودرو تقریبا بالا است، اما باید وجود رقبا در بازار را نیز در نظر بگیرد. به عنوان مثال خودروهای نو نسبت به خودروهای کارکرده طرفدار بیشتری دارند و امکان دارد برای خودروی شما، شرایط فروش با سوددهی بالا به وجود نیاید.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار خودرو

اگر قصد دارید به صورت جدی وارد بازار سرمایه خودرو شوید و به کسب درآمد بپردازید؛ باید علاوه بر پیچ‌وخم‌های این مسیر، با انواع روش‌های سرومایه‌گذاری خودرو نیز آشنا شوید و با کاهش ریسک، درصد رشد خود را بالا ببرید.

چرا که این بازار همچون بسیاری از بازارهای سرمایه با چالش‌های زیادی روبه‌رو است و آگاهی از روش‌های مختلف ورود با آن، به شما کمک می‌کند تا از نوسانات بهتر عبور کنید.

خرید و فروش خودرو دست دوم در کوتاه مدت

یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار خودرو، خرید و فروش ماشین‌های دست دوم در کوتاه مدت است. به طوری که شما در این روش، خودروهای دست دوم را در بازار خریداری می‌کنید؛ سپس با گذشت بازه زمانی کوتاه و افزایش قیمت خودروها، آن را با قیمتی بالاتر از نرخ خرید اولیه به فروش می‌رسانید.

با اینکه این روش در شرایط فعلی بسیار کاربردی و سودآور است؛ اما باید حواستان به نوسانات بازار نیز باشد تا دچار ضرر نشوید.

همچنین می‌توانید با اضافه کردن قابلیت و آپشن‌های بیشتر به خودروی خریداری شده یا از بین بردن برخی از ایرادات بدنه ماشین، قیمت آن را به صورت قابل توجهی افزایش دهید و سود خود را با توجه به هزینه‌های جانبی، بیشتر کنید.

این روش سرمایه‌گذاری در بازار خودرو نسبت به دیگر روش‌ها ریسک کمتری دارد و با اینکه سوددهی آن زیاد نیست؛ اما با سرمایه‌گذاری محدود نیز قابل انجام خواهد بود. امروزه بسیاری از دلالان همواره از این روش برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.

خرید و فروش خودرو نو

از پرریسک‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار خودرو می‌توان به خرید و فروش خودروهای نو اشاره کرد. چرا که خرید خودرو با این روش شرایط خاصی دارد و در صورتی که تجربه کافی نداشته باشید نه تنها به شما سودی نمی‌رساند، بلکه باعث ضرر نیز می‌شود.

روش سرمایه‌‌گذاری بر روی خودروهای نو بدین صورت است که شما با داشتن سرمایه اولیه، خودروهای صفر را خریداری می‌کنید و در زمان مناسب و با توجه به تقاضای بازار، محصول خود را به فروش می‌رسانید.

این روش در زمانی که طرح‌های قرعه‌کشی خودرو از طریق کارخانه‌ها انجام می‌گرفت بسیار سودآور بود؛ چرا که افراد می‌توانستند با کمترین قیمت خودرو صفر را خریداری کنند و پس از تحویل گرفتن، آن را در بازار آزاد با بیشترین سود به فروش برسانند.

البته از آنجایی که الان دیگر طرح‌های قرعه‌کشی به صورت قبل پابرجا نیستند و پیش‌بینی قطعی نمی‌توان از بازار خودرو داشت، پیشنهاد می‌کنیم که اگر از تجربه کافی نیز برخوردار نیستید؛ به سراغ این روش سرمایه‌‌گذاری ماشین نروید.

خرید و فروش خودرو در دراز مدت

خرید و فروش خودرو در دراز مدت از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری ماشین است که در آن سرمایه‌گذار سعی می‌کند خودرویی را با کمترین قیمت در بازار خریداری کند و پس از گذشت زمان، نزدیک به دو سال، نسبت به فروش آن اقدام کند. مسلما پس از این بازه زمانی قیمت خودرو با افزایش چشمگیری مواجه شده است و می‌تواند فرد را به سوددهی مناسبی برساند.

این روش برای کسانی مناسب است که به دنبال سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت و درآمدهای سریع نیستند و ریسک پایین‌تر در زمان سرمایه‌گذاری را ترجیح می‌دهند. البته در روش سرمایه‌‌گذاری در خودرو برای دراز مدت باید شرایط ارزی و خودرو را در نظر بگیرید تا در این بازه طولانی، متحمل ضرر نشوید.

خرید و فروش اقساطی خودرو در بازار

از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری خودرو که با سود قابل توجهی همراه است، می‌توان به روش خرید و فروش اقساطی خودرو اشاره کرد. در این روش فرد می‌تواند با خرید خودروهای نو و دست دوم آنها را به صورت اقساطی به فروش برساند و از طریق سود به دست آمده از اقساط پرداختی به درآمد قابل توجهی دست پیدا کند. این روش همواره متقاضیان زیادی را به سمت سرمایه‌‌‌گذار روانه می‌کند چرا که بسیاری از سرمایه اولیه نسبتا زیاد محروم هستند و با شرایط اقساطی بیشتر همراه می‌شوند.

اقساط این روش بسته به انصاف فروشنده، حدود 18 الی 30 درصد برآورد می‌شود و کاملا قانونی است. در این روش سرمایه‌گذاری حتما به اعتبار ضمانت‌نامه‌های موجود توجه کنید تا خرید و فروشی ایمن و راحت داشته باشید.

ویژگی‌های ماشین مناسب برای سرمایه‌گذاری

حال اگر سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را راهی برای نجات یافتن ارزش پول خود می‌دانید و می‌خواهید از این طریق به درآمد برسید؛ باید از ویژگی‌های ماشین‌هایی که سوددهی شما را افزایش می‌دهند، مطلع باشید تا با سرمایه‌گذاری بر روی آن بتوانید به راحتی با فروش آن به سود قابل توجهی دست پیدا کنید.

به عنوان مثال ماشین‌های خارجی یا گران قیمت با اینکه از نظر کارایی و کیفیت در بالاترین جایگاه قرار دارند، اما مشتریان آن‌ها درصد کمتری از عموم مردم را تشکیل می‌دهند و سرمایه‌‌گذاری بر روی آنها ریسک بیشتری طلب می‌کند.

بااین‌حال اگر از تجربه و مهارت نسبی در خرید و فروش خودرو برخوردار هستید، می‌توانید به خوبی از فروش خودروهای ساده تا لوکس نیز کسب درآمد کنید؛ اما اگر به تازگی پا به بازار سرمایه خودرو گذاشته‌اید؛ برای انتخاب بهتر می‌توانید به سراغ خودروهایی بروید که از ویژگی‌های زیر بهره‌مند باشند و ریسک سرمایه‌‌گذاری خود را کاهش دهید.

احتمال نقدشوندگی بالا

اولین و جامع‌ترین فاکتوری که در سرمایه‌گذاری خودرو باید در نظر بگیرید؛ نقدشوندگی بالای ماشین است.

به طوری که هرگاه اراده کنید، بتوانید در کمترین زمان و با بیشترین سود خودروی خود را به فروش برسانید.

نقدشوندگی بالا عوامل زیادی از جمله قیمت مناسب خودرو و محبوبیت آن در بازار را دربرمی‌گیرد. بدین صورت که مشتریان زیادی متقاضی پیشنهاد فروش شما هستند.

به عنوان مثال با اینکه پراید جزو خودروهای محبوب و باکیفیت نیست؛ اما قیمت آن نسبت به دیگر خودروها برای عموم افراد مناسب است و بسیاری از افراد که به دنبال ماشین دوم هستند، به سراغ آن می‌روند.

پس می‌توانید همیشه خیالتان از داشتن مشتری چنین ماشین‌هایی راحت باشد.

البته امروزه بسیاری از ماشین‌های خارجی نیز بازار پرهیاهو و داغی دارند و به عبارتی می‌توان گفت برخی از آنها را بر روی هوا می‌زنند.

عدم افت قیمت خودرو

یکی دیگر از مواردی که باید حتما در زمان خرید و فروش خودرو به آن توجه کنید؛ نداشتن افت قیمت ماشین است.

قطع به یقین خودروهایی که افت قیمت کمتری دارند، سوددهی بالاتری به ارمغان خواهند آورد. به طور کلی خودروهای صفر نسبت به خودروهای کارکرده با افت قیمت بسیار زیادتری مواجه هستند و پیشنهاد می‌شود برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از خرید و فروش خودرو، به سراغ ماشین‌های دست دوم بروید.

البته اگر قصد دارید خودروی خریداری شده را در بازه زمانی مشخص، در پارکینگ نگه دارید، فرقی نمی‌کند که خودروی نو خریده باشید یا خودروی کارکرده.

پرطرفدار بودن در بازار آزاد

یکی از مهم‌ترین مواردی که نقدینگی و شرایط فروش خودرو را بالا می‌برد؛ محبوبیت آن در بازار است.

محبوبیت که حجم تقاضای بازار را نیز افزایش می‌دهد، خیال شما را از به فروش رسیدن خودرو در آینده راحت می‌کند.

به طوری که دیگر نگران خواستن یا نخواستن خودرو در بازار نخواهید بود و به سادگی امکان فروش آن کم نخواهد شد.

معمولا این خودروها که طرفداران زیادی دارند؛ برای افزایش قیمت نیز از ظرفیت بالایی برخوردار هستند و افزایش قیمت سالیانه آنها نسبت به دیگر خودروها بیشتر است. تمامی این موارد شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری و سوددهی شما از خرید و فروش خودرو فراهم می‌آورند.

خدمات رضایت‌بخش پس از فروش

اگر قصد دارید از خودرویی که می‌خواهید بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید، استفاده نمایید؛ بهتر است خدمات پس از فروش آن را نیز مدنظر قرار دهید.

به عنوان مثال شرکت‌های خودروسازی ایران‌ خودرو و سایپا از پشتیبانی قوی برای مشتریان خود بهره‌مند هستند و شما می‌توانید در زمان استفاده از خودرو، از سرویس‌های تعمیراتی دوره‌ای آنها استفاده کنید. توجه به این خدمات، هزینه‌های جانبی خودرو شما را نیز کاهش خواهد داد.

بهترین ماشین‌های ساخت ایران برای سرمایه‌گذاری

هرگاه بحث به سرمایه‌گذاری خودرو می‌رسد؛ باید به داخلی یا خارجی بودن ماشین‌ها نیز توجه داشت.

چرا که هر دسته از این خودروها متقاضیان مختص به خود را دارند و سرمایه‌گذاران نیز با توجه به توان مالی خود می‌توانند بر روی هر یک از آنها سرمایه‌‌گذاری کنند؛ اما در این میان سرمایه‌گذاری بر روی خودروهای داخلی بهتر است یا خودروهای خارجی؟

به طور کلی هر کدام از خودروهای داخلی و خارجی از فرایند سودآور مناسبی برخوردار هستند و جایگاه‌های مختلفی در بازار آزاد دارند.

به عنوان مثال خودروهای ایرانی با توجه به قیمت پایین‌تر و گیر آمدن قطعاتشان به راحتی مشتریان بیشتری دارند. در عوض بسیاری از خودروهای خارجی به علت کیفیت بالا و استهلاک کم توانسته‌اند مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار بگیرند.

به همین علت سرمایه‌‌گذاری در هر دسته از خودروها، می‌تواند با چالش‌های متفاوتی مواجه شود.

اما اگر شما قصد دارید که در بازار داخلی خودرو سرمایه‌‌‌گذاری کنید؛ بد نیست با پرطرفدارترین ماشین‌های ایرانی آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای سرمایه‌گذاری داشته باشید.

پژو 206، ماشینی زیبا و اسپرت

از محبوب‌ترین ماشین‌های ایرانی که بسیار مورد پسند جوانان و خانم‌ها قرار گرفته است، می‌توان به پژو 206 اشاره کرد.

این خودرو از نظر ظاهری علاوه بر کوچک بودن، اسپرت و شیک به نظر می‌رسد، به همین علت توجه بسیاری از جوانان را به خود جلب کرده است.

بسیاری از خانم‌ها نیز به علت ابعاد کوچک و راحتی 206، این ماشین را انتخاب می‌کنند. البته با این که این خودرو در میان تیپ ماشین‌هایی همچون تیبا و پراید قرار می‌گیرد؛ اما کاربری آن به گونه‌ای بوده که طرفداران بیشتری به سمت خود کشانده است.

همچنین متقاضیان این خودرو را افراد در هر سطحی از متوسط تا ثروتمند تشکیل می‌دهند. ازاین‌رو همواره با متقاضیان زیادی در بازار روبه‌رو است و پیرو آن افزایش قیمت آن در بازار به خوبی مشاهده می‌شود.

پژو پارس، انتخابی جوان پسند

غیرممکن است عشق سرعت و هیجان باشید و تمایلی به خودروی پژو پارس نداشته باشید!

این خودروی سریع با طراحی ظاهری فوق‌العاده توانسته است از محبوبیت زیادی در میان جوانان برخوردار شود. حتی با اینکه این خودرو امروزه از کیفیت زیادی بهره‌مند نیست؛ اما از حجم تقاضای آن در بازار کم نشده است.

ازاین‌رو با افزایش قیمت سالیانه بیشتری برای این خودرو مواجه هستیم. در صورتی که بتوانید این خودرو را با قیمت پایین یا کارخانه خریداری کنید؛ می‌توانید به راحتی آن را با بیشترین سود در بازار آزاد به فروش برسانید.

همچنین افزودن قابلیت و آپشن‌هایی همچون سیستم صوتی نیز می‌تواند قیمت ماشین شما را افزایش دهد.

دنا، راحت‌ترین خودروی داخلی

در سال 1393 تحول بزرگی در خط تولید شرکت ایران خودرو رخ داد. تولید محصولات دنا به عنوان جایگزینی برای سمند سورن  با استقبال بی‌نظیری مواجه شد و این خودرو را انتخابی عالی برای سطح متوسط با درآمد بالاتر قرار داد.

چرا که با خرید آن نه تنها می‌توانند از کیفیت مطلوبی بهره‌مند شوند؛ بلکه از خودرویی با ظاهری شیک و لوکس نیز برخوردار خواهند بود.

امروزه انواع دنا از جمله دنا معمولی، دنا پلاس ساده، دنا پلاس دنده اتومات، دنا پلاس توربو با دنده دستی و دنا پلاس توربو اتوماتیک در بازار وجود دارند که قیمت آنها در بازار آزاد به بیش از یک میلیارد نیز می‌رسد.

همچنین این خودرو از آپشن‌های جدیدی همچون سانروف، سیستم کنترل کروز، دوربین کنترل دنده عقب و دنده اتوماتیک برخوردار است که محبوبیت آن را دوچندان می‌کند. ازاین‌رو گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

جک S5

از پرفروش‌ترین خودروهای کرمان موتور در ایران می‌توان به جک S5 اشاره کرد که با گذشت سال‌ها همچنان از محبوبیت بالایی در بازار برخوردار است. امروزه نیز جک S5 جدید با اندکی تغییر در ظاهر با موتور 5/1 لیتر توربوشارژ نیز توانسته است در جایگاه مناسبی از بازار قرار بگیرد. شما می‌توانید با خرید این خودرو با قیمت کمتر یا کارخانه آن را با سود قابل توجهی در بازار آزاد به فروش برسانید. حتی اگر این خودرو را به عنوان سرمایه‌ای قابل استفاده در نظر گرفته‌اید؛ از سواری با آن پشیمان نخواهید شد.

کسب درآمد و سرمایه‌‌گذاری در بازار خودرو

امروزه با توجه به افزایش لحظه‌ای دلار و تورم در کشور، قیمت خودرو نیز روز به روز در بازار آزاد گران‌تر می‌شود.

در این میان دلالان نیز سعی می‌کنند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و با افزایش بیشتر خودرو در بازار سوددهی خود را افزایش دهند.

همچنین از آنجایی که امروزه ارزش پول ملی هر لحظه کمتر می‌شود؛ سرمایه‌گذاری راهی برای نجات پول شما به شمار می‌رود.

بازار خودرو از جمله بازارهای سرمایه است که با تمام معایب و مزایایی که دارد؛ مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

در این بازار خرید و فروش و سرمایه‌گذاری خودرو به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که با توجه به شرایط سرمایه‌گذار، هر کدام از سود و ریسک قابل توجهی برخوردار هستند.

برای همین قبل از ورود به بازار سرمایه‌گذاری خودرو پیشنهاد می‌کنیم حتما از چالش‌های این بازار مطلع شوید و بی‌گدار به آب نزنید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........