آرسون، همراه سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در ملک
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

سرمایه گذاری در ملک

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری محبوب از قدیم الایام تا به الان، سرمایه‌گذاری در ملک و مسکن به شمار می‌آید که همواره با سوددهی مناسبی نیز همراه بوده است؛ چرا که اغلب افراد آن را جزو سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت می‌دانند و در این مدت زمان به سود چشمگیری نیز دست پیدا کرده‌اند.

به خصوص که در کشور ما تورم همواره رو به رشد بوده است و بر قیمت هر چیزی تاثیر می‌گذارد.

ازاین‌رو سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف به ما کمک می‌کند که ارزش پول خود را حفظ کنیم و سرمایه نقدی خود را از دست ندهیم!

پس اگر به دنبال روشی برای حفظ و رشد سرمایه خود هستید، از مزایای سرمایه‌گذاری در ملک و املاک غافل نشوید!

چرا سرمایه گذاری در بازار ملک پیشنهاد می‌شود؟

شاید شما هم شنیده باشید که هر فردی برای اینکه حوزه کسب درآمد خود را گسترش ببخشد؛ باید به دنبال راه‌هایی باشد که پول برای آن کار کند و به کسب درآمد برسد. ازاین‌رو اهمیت سرمایه‌گذاری به خوبی دیده می‌شود؛ اما چگونه سرمایه‌گذاری در ملک می‌تواند برای ما سودآور باشد؟

در پاسخ این سوال باید گفت از افزایش قیمت مسکن با گذشت زمان که بگذریم، اگر ملک سرمایه‌گذاری شده به صورت مسکونی یا باغ باشد، می‌توانیم آن را اجاره دهیم. در این صورت نه تنها سرمایه اولیه خود را در مسیر رشد قرار داده‌ایم، بلکه از آن به سوددهی ماهیانه نیز رسیده‌ایم. همچنین در املاک تجاری نیز می‌توان کسب و کاری را شروع کرد و حوزه درآمد خود را گسترش داد.

همچنین از آنجایی که مسکن یک نیاز داخلی است و همواره تقاضای شدید آن در جامعه دیده می‌شود، می‌توان از آن به عنوان یکی از بهترین بازارهای سرمایه نسبت به بازار ارز و طلا نام برد که ریسک‌های کمتری نیز به همراه دارد.

مزیت‌ها و معایب سرمایه گذاری در بازار املاک

از اهمیت سرمایه‌گذاری و مزایای آن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد؛ اما مهم این است که در بازارهای پرهیاهوی امروز در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنیم تا با بیشترین سود همراه شویم. سرمایه‌گذاری در ملک یکی از کم‌ریسک‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود که با رشد صعودی در طی سالیان اخیر همراه بوده است. از مزایای سرمایه‌گذاری در این بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. امکان کسب درآمد از طریق اجاره‌دهی ملک
  2. عدم امکان سرقت املاک
  3. عدم نیاز به دانش تخصصی در بازار ملک
  4. امکان بهره‌مندی از تسهیلات بانکی مربوطه

البته سرمایه‌گذاری در بازار املاک علاوه بر مزایایی که دارد، با معایبی نیز همراه بوده که آگاهی از آنها به شما در سرمایه‌گذاری بهتر کمک می‌کند. از جمله امتیازات منفی این روش سرمایه‌گذاری می‌توان موارد زیر را نام برد.

  1. نیاز به داشتن سرمایه اولیه هنگفت
  2. وجود هزینه‌های بالا در مسیر معاملات
  3. نقدشوندگی پایین و زمان‌بر
  4. مستهلک شدن ملک
  5. احتمال وقوع بلایای طبیعی و ایجاد خسارت
  6. ناپایداری در بازار مسکن

انواع ملک برای سرمایه‌ گذاری

به طور کلی سرمایه‌گذاری در بازار ملک به میزان سرمایه اولیه و نقدینگی شخص بستگی دارد تا بتواند ملک مورد مناسب خود را خریداری کند. به طوری که هرچه نقدینگی شخص بیشتر باشد، می‌توان بر روی ملکی با ویژگی‌ها و موقعیت بهتر سرمایه‌گذاری کنید؛ اما کدام نوع ملک، گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود؟

در ادامه به توضیح مختصری از انواع ملک برای سرمایه‌‌گذاری و مزایای هر یک از آنها پرداخته شده است.

1- خانه، آپارتمان و املاک مسکونی

املاک مسکونی، ویلاها و آپارتمان‌ها که برای سکونت و زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از پرمتقاضی‌ترین انواع ملک هستند که سرمایه‌گذاری بر روی ملک مسکونی می‌تواند تا حد زیادی سودآور باشد. با خرید خانه‌های مسکونی نه تنها صاحب‌خانه می‌شود، بلکه می‌توانید با اجاره دادن آن نیز کسب درآمد کنید. 

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ملک در گذر زمان ممکن است دچار خساراتی شود و نیاز به هزینه‌های جانبی برای بازسازی مجدد داشته باشد. 

همچنین اگر املاک مسکونی را با هدف سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنید؛ باید به نقشه و مدل آن توجه داشته باشید. چرا که ممکن است برخی از ویژگی‌هایی که مورد پسند شما بوده است برای سرمایه‌گذار بعدی جزو ویژگی‌های منفی به شمار رود یا این که با گذشت زمان نقشه خانه قدیمی شده و در دسته خانه‌های قدیمی قرار بگیرد.

2- ملک تجاری و اداری

املاک تجاری یکی از سودمندترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار ملک شناخته می‌شوند؛ چرا که پتانسیل بالاتری در نقدینگی برخوردار هستند. این املاک نسبت به نوع مسکونی می‌توانند با درآمد بالاتر، قراردادهای اجاره‌ای طولانی‌تر و بیشتری مواجه باشند. همچنین تعمیر و نگهداری آنها هزینه کمتری را در بر می‌گیرد.

البته باید توجه داشته باشید از آنجایی که ساختمان‌های تجاری برای فعالیت‌های بیزینسی و کسب‌وکار مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ شامل هزینه‌های جانبی همچون مجوزهای لازم از شهرداری و سایر سازمان‌های مربوطه نیز می‌شوند. همچنین سرمایه‌گذاری در املاک تجاری ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد و در روند اجاره دادن آن با نگرانی‌های متعددی مواجه شوید.

3- ملک با کاربری صنعتی

منظور از املاک با کاربری صنعتی کارواش‌ها، انبارها، کارگاه‌ها و واحدهای ذخیره‌سازی است که با در نظر گرفتن برخی از اهداف خاص، مشتریان به خصوصی دارند و از طریق آنها به کسب درآمد می‌رسند. 

به عنوان مثال شما با اجاره دادن یک انبار برای دسته‌ای از مشتریان می‌توانید به درآمد برسید. در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در املاک با کاربری صنعتی شامل جریان‌های درآمدی به صورت عمده‌ای از کارمزد و خدمات است و می‌تواند با کمترین ریسک و دغدغه، شما را به سوددهی قابل توجهی برساند.

4- زمین و باغ

یکی از معمول‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ملک، خرید زمین خالی است که به طور معمول با هدف سرمایه‌گذاری بلند مدت انجام می‌گیرد. 

خرید زمین خالی نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که ارزش سرمایه نقدی خود را حفظ کنید، بلکه می‌توانید با فروش آن، سرمایه خود را افزایش دهید.

همچنین اگر سررشته‌ای از ساخت و ساز دارید، با خرید یک زمین خالی و ساختن آن، می‌توانید به بازار بساز و بفروش املاک وارد شوید و به سود چشمگیری نیز دست یابید. 

بسیاری از املاکی‌ها و پیمانکاران که از تجربه، مهارت و دانش کافی برخوردار هستند، امروزه با پیش فروش واحدهای مسکونی، زمین مناسبی خریداری کرده و با سرمایه نقدی به دست آمده، صفر تا صد پروژه ساخت و ساز را بر عهده می‌گیرند و در آخر نیز از سود مناسبی بهره‌مند می‌شوند.

خرید باغ یا باغ ویلا نیز از مزیت‌های زیادی برخوردار است، چرا که معمولا با توجه به زندگی آپارتمان‌نشینی و شهرنشینی بیشتر مردم، خانه باغ‌ها مکان مناسبی برای تفریح و استراحت به شمار می‌روند. 

این املاک نه تنها مکان مناسبی با آب و هوایی تمیز برای گذراندن لحظاتی خوش در کنار عزیزانتان برای شما به ارمغان می‌آورند؛ بلکه با اجاره دادن آن نیز می‌توانید از سرمایه اصلی خود به کسب درآمد برسید. همچنین اگر در باغ خود به کشاورزی مشغول شوید و محصولاتی را به ثمر برسانید نیز گزینه مناسبی برای درآمدزایی خواهید داشت.

ریسک های سرمایه‌گذاری در ملک

در هر زمینه‌ای برای اینکه سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشید؛ باید به پیچ‌وخم و چالش‌های مسیر آن آشنا باشید؛ مخصوصا سرمایه‌گذاری در ملک که با ریسک‌های متفاوتی همراه است. اطلاع و آگاهی از این ریسک‌ها به شما کمک می‌کند تا با اقدامت صحیح، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید و احتمال بازدهی سود خود را بالا ببرید. از جمله ریسک‌های مهم در سرمایه‌گذاری بازار ملک می‌توان به دسته‌های زیر اشاره کرد.

1- ریسک های مربوط به قرارداد خرید مسکن

این نوع ریسک به قراردادهای مربوط به معاملات املاک مربوط می‌شود که خطر کلاهبرداری آنها را تهدید می‌کند. از آنجایی که این قراردادها از نوع حقوقی هستند؛ می‌توانند خطراتی را همچون کلاهبرداری در قراردادهای پیش خرید را برای سرمایه‌گذاران خود به وجود آورند.

2- تغییر سیاست‌های دولت در بازار ملک

با توجه به اینکه وجود تقاضا در بازار مسکن، روند سوددهی آن را مشخص می‌کند؛ برخی از تصمیم‌ها و سیاست‌های دولت همچون پروژه‌های مسکن ملی و مسکن مهر می‌تواند در این بازار رکود ایجاد کند و باعث افت قیمت زمین یا املاک مسکونی شود.

3- ریسک‌های غیر سیستماتیک در ملک (بلایای طبیعی)

با اینکه از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در ملک می‌توان به عدم سرقت یا استهلاک کم آن اشاره کرد؛ اما وجود بلایای طبیعی همچون زلزله، رانش زمین و سیل و دیگر مواردی همچون آتش‌سوزی می‌تواند بر ارزش سرمایه شما تاثیر منفی بگذارد و علاوه بر ایجاد خسارات، از قیمت آن بکاهد.

4- نداشتن اطلاعات کافی از بازار سرمایه‌گذاری ملک

اغلب برای سرمایه‌گذاری در بازار ملک، نیازی به دانش تخصصی نیست؛ اما آگاهی از شرایط بازار، موقعیت زمین یا ملک، آینده منطقه اطراف و شناخت نوع ملک به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های بهتری را بررسی کنید. به عنوان مثال اگر تحقیقات میدانی درباره یک ملک مسکونی در یک محله را انجام ندهید؛ ممکن است در زمان اجاره دادن یا فروش آن با مشکل مواجه شوید.

سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم امکان پذیر است؟

به طور کلی برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری مسکن و املاک در مقایسه با دیگر بازارهای سرمایه همچون ارز، بورس و طلا، به سرمایه اولیه بیشتری نیاز است؛ اما این دلیل نمی‌شود که نتوان با پول کم در ملک سرمایه‌گذاری کرد. 

زمانی که پول شما برای سرمایه‌گذاری در ملک محدود است، می‌توانید با توجه به راه‌حل‌های زیر، روش مناسبی برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید.

1- به سراغ خانه‌هایی با امکانات کمتر بروید. به عنوان مثال خانه‌هایی که آسانسور یا پارکینگ ندارند با قیمت کمتری معامله می‌شوند. البته توجه داشته باشید که در زمان فروش و اجاره نیز، این موارد بر نرخ نهایی تاثیر خواهند گذاشت.

2- به سراغ زمین‌های خالی در اطراف و حاشیه شهر بروید. با توجه به گسترش ساخت و ساز، مسلما به قیمت زمین شما نیز افزوده خواهد شد. همچنین می‌توانید با ساختن خانه باغ یا خانه مسکونی، از فروش آن به سود مناسبی دست پیدا کنید.

3- از سازندگان معتمد در مناطقی که رو به رشد هستند، زمین پیش خرید کنید. در این روش در ابتدا نیاز به سرمایه زیادی ندارید و در مهلت زمان پرداخت اقساط می‌توانید باقی هزینه را تامین کنید.

بهترین ملک برای سرمایه گذاری را چگونه تشخیص دهیم؟

اولین قدم برای اینکه بدانید چه ملکی ارزش سرمایه‌گذاری دارد؛ توجه به موقعیت منطقه‌ای و به عبارتی ارزش زمین آن است. به طوری که هر چه زمین در محل مناسب‌تری قرار گرفته باشد، مرغوبیت بیشتری دارد. به همین علت است که اغلب زمین و خانه‌های بالاشهر نسبت به املاک پایین شهر از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

علاوه بر آن پارامترهایی همچون اندازه و ابعاد ملک، طرح و نقشه ساختمان، راه‌های دسترسی به آن، نوع کاربری ملک و موقعیت زمین یا سازه نسبت به منطقه شهری می‌تواند بر ارزش آن تاثیر گذاشته و قیمت آن را مشخص کند.

چه زمانی برای ورود به بازار مسکن مناسب است؟

اگر قصد دارید با هدف سرمایه‌گذاری به بازار مسکن وارد شوید، باید ابتدا مدت زمان مورد نیاز به سوددهی خود را مشخص کنید. در واقع ملک همچون ارز یا طلا با رشد یا رکود لحظه‌ای و کوتاه مدت مواجه نیست و معمولا قیمت هر ملک یا زمین تحت تاثیر عوامل مختلف هر سه الی چهار سال، با افزایش قیمت قابل توجهی روبه‌رو می‌شود.

وجود تقاضا از مهم‌ترین نشانه‌هایی است که دوره رونق بازار ملک را نشان می‌دهد؛ چرا که هر کسی به دنبال ملک کوچکی است تا بتواند از آن به سود برسد. حال اگر این دوره با دوره افزایش ارز نیز همراه باشد؛ قیمت املاک را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

سرمایه گذاری ایمن در بازار ملک

سرمایه‌گذاری در ملک یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری است که از دیرباز مورد توجه عموم مردم بوده است. با اینکه در این روش سرمایه‌گذاری نیاز به سرمایه بیشتری داریم و حتی احتمال نقدشوندگی آن پایین است؛ اما وجود ویژگی‌هایی همچون عدم سرقت، رشد قیمت ملک با توجه به تورم و امکان کسب درآمد از آن، باعث می‌شود که خرید یک ملک به یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

شما می‌توانید با توجه به بودجه و هدف سرمایه‌گذاری خود، از ریسک‌های این بازار آگاهی پیدا کنید و با در نظر گرفتن آنها و مشورت از یک متخصص باتجربه در این زمینه، بر روی گزینه مناسبی سرمایه‌گذاری کنید و مانع از کم شدن ارزش پول خود شوید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........