آرسون، همراه سرمایه گذاری

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

​​لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا از جمله ابزارهای مورد توجه سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه محسوب می‌شوند. با توجه به افزایش تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در سال‌های اخیر، انتخاب بهترین صندوق برای سرمایه‌گذاران، تبدیل به امری چالش برانگیز شده است. بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا، صندوقی است که به سرمایه‌گذاران در رسیدن به اهداف سرمایه‌گذاری‌شان کمک کند.

ویژگی‌های بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا با در نظرگیری عوامل مختلفی همچون هزینه‌ها، نحوه مدیریت، میزان سودآوری، حداقل سرمایه‌گذاری و شفافیت در اطلاع‌رسانی به سرمایه‌گذاران و… تعیین می‌گردد.

از طرفی؛ بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا بایستی استراتژی‌های مدیریتی مناسبی را داشته باشد تا با توجه به شرایط بازار، بهینه‌سازی سرمایه‌گذاری‌های خود را انجام دهد. در ادامه متن به بررسی انواع صندوق سرمایه‌گذاری طلا در ایران می‌پردازیم تا شما نیز در انتها قادر باشید، بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا را انتخاب نموده و سرمایه‌گذاری خود را با اطمینان‌ خاطر بیشتری انجام دهید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در ایران

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در ایران، سال‌هاست به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری قابل اطمینان شناخته می‌شوند. از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا می‌توان به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، افزایش دسترسی به بازار طلا، افزایش سهولت در خرید و فروش طلا و همچنین تنوع در سبد سرمایه‌گذاری اشاره کرد. هرچند باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا معمولا با ریسک‌هایی همراه است.

افزایش قیمت طلا و یا کاهش آن، تغییرات قوانین و مقررات، عدم تطابق قیمت طلا در بازار خارجی با بازار داخلی و همچنین عدم تضمین سود سرمایه‌گذاری و… از جمله مواردی هستند که می‌توانند بر سرمایه‌‌گذاری در این صندوق‌ها تاثیر بگذارند. 

در نهایت، به آن دسته از سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا را دارند، توصیه می‌کنیم با مطالعه دقیق و شناخت دقیق‌تر بازار طلا و شرایط آن  قبل از انجام هرگونه سرمایه‌گذاری، مزایا؛ معایب و ریسک‌های موجود را به خوبی تحلیل و ارزیابی نمایند.

با توجه به اهمیت این مسئله در ادامه به معرفی چند صندوق سرمایه‌گذاری معتبر طلا در ایران می‌پردازیم:

صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس

صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در ایران است. این صندوق سرمایه‌گذاری، فعالیت خود را برای اولین بار در سال 1396 آغاز نمود. 

معامله خرید این صندوق با یک کد عادی بورسی، امکان پذیر است. نکته‌ قابل‌توجه پیرامون صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس این است که هر فرد با وجود معامله طلا اما صاحب آن محسوب نمی‌شود! احتمالا این قسمت از عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس، کمی شما را متعجب سازد اما نتایج به دست آمده از آن اثبات می‌کند که به عنوان بهترین ویژگی صندوق طلای لوتوس محسوب می‌شود.

با فروش بسیار زیاد یا خرید بسیار زیاد آن؛ کارگزاری وظیفه دارد تا این خرید و فروش‌ها را کنترل کرده و از بروز نوسانات ناگهانی جلوگیری کند. برای خرید صندوق طلای لوتوس نیاز نیست فرایند خاص و پیچیده‌ای را طی کنید. تنها باید تا در سایت سجام احراز هویت نموده و سپس یک کارگزاری را برای خود انتخاب کنید. 

پس تنها به کد بورسی، داشتن یک کارگزاری و حداقل پانصد هزار تومان پول برای معامله نیاز دارید. سود این صندوق به قیمت سکه در بازار بستگی دارد. در واقع با پولی که شما در این صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنید، مابه‌ازای آن سکه خریداری می‌شود و سود شما هم بر همین اساس تعیین خواهد شد.

صندوق سرمایه‌گذاری کیان

اگر به دنبال سود بالاتر از سود بانکی هستید اما می‌خواهید آن را با ریسک کمی انجام دهید، صندوق سرمایه‌گذاری کیان گزینه مناسبی برای شماست. 

مدت زمان به سود رسیدن در این صندوق، از چند روز تا چند سال متغیر است. ویژگی صندوق‌های درآمد ثابت این است که برای کاهش ریسک در پرتفوی سرمایه‌گذاری قابل استفاده هستند.

به علاوه، اگر گردش نقدینگی دارید و معمولا پول برای مدت زمان زیادی در حساب‌تان باقی نمی‌ماند، بهتر است صندوق درآمد‌های ثابت را برای سرمایه‌گذاری‌تان انتخاب کنید. چرا که به ازای روزهای قرار‌گیری این مبالغ در صندوق، سود روز شمار بدون نرخ شکست به آن تعلق خواهد گرفت. 

نرخ سود بالاتر نسبت به سپرده بانکی، عدم جریمه در صورت برداشت زودهنگام مبلغ سرمایه‌گذاری، سود اکتسابی معاف از مالیات و… از دیگر مزایای صندوق سرمایه گذاری کیان به شمار می‌آیند.

صندوق سرمایه‌گذاری عیار مفید

صندوق سرمایه‌گذاری عیار مفید که بر پایه سکه طلا و شمش طلا است، در سال 1397 فعالیت خود را آغاز نمود.

اطلاعات صندوق سرمایه‌گذاری عیار مفید
اطلاعات صندوق سرمایه‌گذاری عیار مفید

از آنجایی که سرمایه‌گذاری در طلا و سکه، تصمیم پر از ریسکی محسوب می‌شود ، بنابراین سرمایه‌گذاری در صندوق عیار نیز با چالش‌هایی همراه است. ارزش واحدهای این صندوق را قیمت سکه، شمش طلا و گواهی سپرده کالایی سکه طلا در بورس کالا تعیین می‌کند.

صندوق سرمایه‌گذاری کهربا

صندوق سرمایه‌گذاری سکه طلا کهربا از جمله صندوق‌های مبتنی بر کالاست.

 

دارایی‌های موجود در این صندوق در یک دارایی کالایی سرمایه‌گذاری شده و به دنبال آن، ارزش واحد‌های صندوق نیز متناسب با تغییرات قیمت آن کالا، تغییراتی را تجربه می‌کند. رایج‌ترین صندوق کالایی در ایران، صندوق‌های مبتنی بر اوراق گواهی سپرده سکه طلا هستند.

 

صندوق سرمایه‌گذاری سکه طلا کهربا
صندوق سرمایه‌گذاری سکه طلا کهربا

در صندوق سرمایه‌گذاری کهربا مدیر صندوق ملزم است تا حداقل 70 درصد از دارایی‌های صندوق را در گواهی سکه طلا سرمایه کند. همچنین حداکثر 20 درصد از دارایی صندوق در دیگر ابزارهای مشتقه مرتبط با سکه سرمایه‌گذاری نماید.

ترکیب دارایی‌های صندوق کهربا - بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا
ترکیب دارایی‌های صندوق کهربا

صندوق سرمایه‌گذاری مثقال آگاه

صندوق سرمایه‌گذاری طلای زرین آگاه با نماد مثقال، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار ایران است. این صندوق در سال 1400 فعالیت خود را آغاز کرد.

هدف اصلی از ایجاد آ  این است که که با گردآوری سرمایه‌های کم و زیاد افراد مختلف و البته ایجاد معاملات در بخش‌های مختلف بازار طلا، سوددهی آن برای کاربران افزایش یابد.

تاریخ آغاز فعالیت: 1400/10/08
مدیر صندوق: شركت سبدگردان آگاه سهامي خاص
متولی صندوق: مؤسسه حسابرسي و خدمات مالي و مديريت ايران مشهود
بازارگردان: صندوق سرمايه گذاري اختصاصي بازارگرداني آگاه
مدیران سرمایه گذاری: مصطفي قيافهءداودي، محمد روغني، نيلوفر سليماني فروغ
حسابرس: موسسه حسابرسي فريوران راهبرد

انجام سرمایه‌گذاری در این صندوق مانند سرمایه‌گذاری در سکه، دارای ریسک بوده و برای اهداف بلند مدت مناسب است. لازم به ذکر است که برای انجام سرمایه‌گذاری در صندوق مثقال، نیاز به داشتن سرمایه اولیه بالایی نیست.

صندوق سرمایه‌گذاری طلای آسمان آلتون

آلتون یازدهمین صندوق سرمایه‌گذاری طلا می‌باشد.

صندوق طلای آلتون یک صندوق کالایی مبتنی بر گواهی سپرده سکه و شمش طلا است که بیش از ۷۰ درصد از دارایی‌های خود را در طلا سرمایه‌گذاری می‌کند.

مزایای صندوق طلای آسمان آلتون:

  1. امکان سرمایه‌گذاری با کمترین مبلغ (حداقل ۵۰۰ هزار تومان)
  2. نقدشوندگی بسیار بالا
  3. معاف از مالیات
  4. سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده شمش طلا
  5. عدم وجود حباب قیمتی
مدیر صندوق شرکت سبدگردان آسمان
متولی صندوق موسسه حسابرسی ارقام نگر آریا
حسابرس موسسه حسابرسی هوشیار ممیز
مدیران سرمایه‌گذاری مسعود بهرامی، سپهر آصفی، فاطمه کداری
بازارگردان صندوق اختصاصی بازارگردانی آسمان زاگرس
تاریخ آغاز فعالیت ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

ترکیب دارایی صندوق

موضوع سرمایه‌گذاری توضیحات
1- گواهی سپرده کالایی طلا حداقل 70 درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق
2- اوراق مشتقه مبتنی بر طلا حداکثر 20 درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق
1-2- تعهد خالص موقعیت­های بدون پوشش در قراردادهای مشتقه مبتنی بر طلا حداکثر 50 درصد از ارزش کل دارایی­‌های صندوق در زمان اتخاذ موقعیت
2-2- اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله طلا حداکثر 5 درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق

صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا

صندوق سرمایه‌گذاری طلای زرفام ممکن است با استفاده از ابزارهای مالی مختلف، مانند قراردادهای آتی طلا یا صندوق‌های معاملاتی مرتبط با طلا، سرمایه‌گذاری‌‌هایش را انجام دهد. 

مدیر صندوق: شركت سبدگردان سهم آشنا
متولی صندوق: موسسه حسابرسي و خدمات مديريت رهيافت و همكاران
بازارگردان: صندوق سرمايه گذاري اختصاصي بازارگرداني سهم آشنايكم
مدیران سرمایه گذاری: محمدرضا اسلامي، محمدجواد كشاورز، پيمان تاتائي
حسابرس: موسسه حسابرسي رازدار

هدف اصلی این صندوق، ارائه دسترسی آسان به بازار طلا و ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران است.

گواهی سپرده کالایی سکه طلا، اوراق مبتنی بر سکه طلا، قراردادهای مبتنی بر سکه طلا و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا از مهم‌ترین بخش‌های صندوق زرفام آشنا محسوب می‌شوند.

صندوق سرمایه‌گذاری گنج

صندوق سرمایه‌گذاری گنج، صندوقی قابل معامله است. بنابراین اگر قصد خرید و فروش واحد‌های این صندوق را دارید، باید فرایند لازم را در پنل کاربری خود در کارگزاری‌های معتبری که در آنان ثبت‌نام کرده‌اید، انجام دهید. 

مطابق با قانون به تصویب رسیده در سازمان بورس، در صورتی که هر فرد کد بورسی و مبلغی در حدود 500 هزار تومان داشته باشد، آنگاه می‌تواند واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری گنج را خریداری کند. ایجاد این صندوق، تحت‌تاثیر دلایل مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا، جمع‌آوری تمام سرمایه‌های متعلق به افراد مختلف و همچنین سرمایه‌گذاری مطمئن در بخش‌های مختلف بوده است.

به طور کلی، فعالیت کردن در بازار طلا چالش‌هایی را برای هر فرد متقاضی به دنبال می‌آورد. معمولا مسئولان این صندوق در تلاش هستند تا با مدیریت ریسک و سرمایه‌گذاری‌ اصولی، به خوبی از فرصت‌های کسب سود در بازار طلا استفاده کنند.

به همین دلیل، تمامی تلاش خود را به کار می‌گیرند تا این روند را به گونه‌ای ادامه دهند که در نهایت، سود حاصل از سرمایه‌گذاری روی این صندوق را به نحو بهینه‌تری در سرمایه‌گذاری روی سکه طلا انجام دهند.

صندوق سرمایه‌گذاری طلا نهایت‌نگر ناب

صندوق سرمایه‌گذاری ناب به عنوان دهمین صندوق طلایی بورس کالا شناخته شده و با پیشرفت‌های چشم‌گیرش در سال‌های اخیر در کنار نماد‌های مطرح طلا، زر، عیار، کهربا، مثقال، زرفام، نفیس و گنج قرار گرفته است.

تاریخ آغاز فعالیت: 1402/02/06
مدیر صندوق: سبدگردان اميد نهايت نگر
متولی صندوق: موسسه حسابرسي و بهبود سيستمهاي مديريت حسابرسين
بازارگردان: صندوق سرمايه گذاري اختصاصي بازارگرداني نهايت نگر
مدیران سرمایه گذاری: رباب وفائي، خديجه مهدي زاده خليفاني، اميرحسين نصر
حسابرس: موسسه حسابرسي رازدار

بنابراین در صورتی که این صندوق را برای سرمایه‌گذاری‌تان انتخاب کنید، امکان سرمایه‌گذاری در حوزه شمش طلا نیز برایتان فراهم خواهد بود.

کدام صندوق طلا ضامن نقد شوندگی دارد؟

ضامن نقدشوندگی یک نوع رکن حقوقی محسوب شده و وجود آن را می‌توان تضمینی بر قدرت نقدشوندگی واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق محسوب کرد.

این رکن باعث می‌شود تا در میان سرمایه‌گذاران، نوعی اعتماد روانی ایجاد شود تا اگر روزی تصمیم به ابطال واحد‌هایشان گرفتند، نگرانی مبنی بر فروش‌شان نداشته و وجه نقد حاصل از فروش واحد‌های باطل شده نیز سریعا به حساب‌شان برگشت داده شود.

فقط صندوق طلا نهایت‌نگر و صندوق آسمان التون و کیمیا زرین کاردان ضامن نقدشوندگی دارند.

کدام صندوق برای سرمایه گذاری مناسب‌تر هست؟

بررسی عملکرد صندوق‌های طلا در یک سال اخیر اثبات می‌کند که صندوق سرمایه‌گذاری طلای کهربا با دارا بودن بازدهی 96:77 به عنوان پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در بین تمامی صندوق‌های طلا شناخته می‌شود. اگر کمی دقت، میزان سودآوری کهربا را بررسی و تحلیل کنید، متوجه می‌شوید که میزان بازدهی این صندوق از بازدهی دلار در یک سال اخیر نیز بیشتر بوده است! 

در یک سال اخیر بازدهی دلار در حدود 60:85 درصد و بازدهی سکه طلا 99:17 درصد بوده است. این در صورتی‌ست که بازدهی صندوق طلای کهربا در چنین مقطعی به 96:77 درصد نیز صعود یافته است.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........