آرسون، همراه سرمایه گذاری

طلای دست دوم
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

​​سرمایه‌گذاری روی طلای بدون اجرت

سرمایه‌گذاری روی سکه و طلا نه تنها یکی از مطمئن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است، همچنین یکی از روش‌های سودآور و ایمن برای حفظ و افزایش سرمایه است؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بازار کم ریسک در بین مردم رواج پیدا کرده است.

اما برای سرمایه‌گذاری در این بازار سوالاتی نیز به وجود می‌آید که خرید سکه بهتر است یا طلا؟ و اگر انتخاب ما خرید طلا است، طلای دست دوم یا طلای بدون اجرت پرسودتر است یا خرید طلای نو سود بیشتری دارد؟ تفاوت این دو نوع طلا در چیست و از کجا می‌توان خریداری کرد؟

در ادامه به تمام سوالات شما برای خرید طلای دست دوم یا بدون اجرت پاسخ خواهیم داد.

چرا طلای بدون اجرت برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

قبل از بررسی مزایای خرید طلای دست دوم بهتر است ابتدا ببینیم طلای دست دوم یا همان طلای بدون اجرت چیست؟

در صنعت طلا و جواهرسازی، عوامل مختلفی روی قیمت طلای شما تاثیر گذارند، عوامل مختلفی مانند وزن خالص طلا، مالیات، اجرت طراحی و ساخت و… از عوامل تاثیر گذار هستند.

اما فروشندگان این اجرت ساخت را فقط یکبار دریافت می‌کنند، بنابراین شما در هنگام خرید طلای دست دوم و استفاده شده هیچ هزینه‌ای را برای اجرت ساخت آن پرداخت نخواهید کرد.

به همین دلیل طلای بدون اجرت بیشتر برای سرمایه‌گذاری خریداری می‌شود و مناسب‌تر از سرمایه‌گذاری روی طلای نو است.

سرمایه‌گذاری روی طلای بدون اجرت مزایایی دارد که عبارت‌اند از:

● همانطور که از تعریف طلای بدون اجرت مشخص است، شما در هنگام خرید طلای بدون اجرت، نسبت به طلای نو هزینه‌ی کمتری پرداخت خواهید کرد و با همان سرمایه می‌توانید طلای بیشتری را خریداری کنید که در هنگام فروش سود بیشتری را نیز برای شما به همراه دارد.

● در زمان فروش طلای بدون اجرت ضرر نخواهید کرد، در صورتی که در زمان فروش طلای نو، حداقل به میزان پول اجرت ساخت ضرر خواهید کرد. البته بهتر است برای سرمایه‌گذاری مطمئن در این بازار، شناخت خوبی از روند بازار داشته باشید و عجولانه تصمیم نگیرید.

● بر اساس میزان بودجه و سرمایه‌ خود می‌توانید طلای دست دوم خریداری کنید.

خرید طلای بدون اجرت در کنار تمام مزایایی که دارد، بدون عیب نیز نمی‌باشد. شما برای سرمایه‌گذاری روی طلای بدون اجرت باید به خوبی با بازار آن آشنا باشید.

فرق قیمت طلای دست دوم با نو در چیست؟

قیمت طلای دست دوم با قیمت طلای نو تقریبا برابر است و مقدار کمی تفاوت دارد.

تفاوت اصلی قیمت طلای دست دوم و نو فقط در هزینه اجرت ساخت و مالیات آن است که دیگر فروشندگان از خریداران دریافت نمی‌کنند.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید، زمانی که قصد خرید طلای دست دوم را دارید، تنوع کمتری نیز برای انتخاب دارید اما این مزیت را نیز دارید که تمام پول خود را برای وزن طلای خریداری شده پرداخت می‌کنید.

قیمت طلای مستعمل در زمان خرید و فروش چگونه محاسبه می‌شود؟

زمانی که قصد فروش طلای خود را دارید مهمترین مسئله این است که الان طلای شما چقدر ارزش دارد و چقدر می‌توانید آن را بفروشید؟

آیا در بازار، طلای شما را با قیمت طلای نو خریداری می‌کنند؟ قطعا هیچ طلافروشی طلای دست دوم شما را به قیمت طلای نو خریداری نمی‌کند تا ضرر کند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید پولی که به شما پرداخت می‌شود، فقط پول وزن طلای خام شما می‌باشد آن هم با عیار کمتر. یعنی اجرت ساخت، مالیات و تمام عواملی که در هنگام خرید طلا بر قیمت آن تاثیرگذار بودند، حساب نمی‌شود.

نکته دیگر که باید توجه کنید این است که آیا طلای شما سالم و تمیز است یا یک طلای شکسته و غیرقابل استفاده به حساب می‌آید.

● طلای شکسته:
در این حالت چون طلا قرار است ذوب شود، باید به قیمتی از شما خریداری کند که بتواند آن را بفروشد. قیمت طلای شما در این حالت یک الی دو درصد کمتر از قیمت طلای نو است که در بازار می‌گویند طلای شما را با عیار کمتر و با عیار 740 خریداری می‌کنند.

● طلای سالم و تمیز:
اگر طلای شما سالم باشد، برای فروشنده نیز به‌صرفه‌تر و سودآورتر است که با خرید طلای شما با قیمت کمی بالاتر و تعمیر و جلا بخشیدن به طلای شما آن را در ویترین مغازه خود گذاشته و بفروشد.

نحوه محاسبه آن نیز راحت است و به سادگی می‌توانید این کار را انجام دهید:

شما باید قیمت تابلو را در میزان عیاری که قرار است از شما بخرند ضرب کنید که اغلب 740 یا 730 است و سپس آن را تقسیم بر 750(طلای 18 عیار) کنید.

به صورت حدودی طلای شما را در بازار 10 هزار تومان الی 20 هزار تومان زیر قیمت تابلو خریداری می‌کنند.

برای سرمایه‌گذاری طلای بدون اجرت یا طلای آب شده، کدام بهتر است؟

طلای آب شده، طلاهایی هستند که مدل آن‌ها قدیمی شده و یا شکسته‌اند و به همین دلایل به چرخه تولید طلا برمی‌گردند. این نوع طلا نیز مانند طلاهای دست دوم مالیات و اجرت به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

اما کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

● امکان تقلب در طلاهای آب شده نسبت به طلای دست دوم بیشتر است.
چون در زمانی که طلای دست دوم را ذوب می‌کنند امکان دارد با اضافه کردن سایر فلزات به آن، عیار 18 آن را کاهش دهند. یکی از مهمترین دلایلی است که سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند طلای دست دوم را خریداری کنند که امکان تقلب در آن‌ها کمتر است.

● طلای آب شده برای سرمایه‌گذاری سودمندتر است چون مالیات، اجرت ساخت و سود فروشنده شامل طلاهای آب شده نمی‌شود. شما همچنین طلای آب شده را با همان قیمت عیاری که می‌خرید، می‌فروشید.

● فروش طلای آب شده در بازار برای شما راحت‌تر امکان پذیر است.

با توجه به نکات گفته شده خرید و فروش طلای آب شده برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر و پرسودتر است ولی باید در هنگام خرید مراقب طلاهای تقلبی باشید.

طلای دست دوم را می‌توان از کجا خرید؟

برای خرید طلای دست دوم مطمئن‌ترین راه مراجعه به فروشگاه‌ها و مغازه‌های طلا فروشی در شهر خود است.

حتما قبل از خرید با فروشنده صحبت کنید و از راهنمایی‌های آن‌ها برای خرید فروش طلای دست دوم استفاده کنید تا یک خرید امن و مطمئن را داشته باشید.

همچنین امکان خرید اینترنتی طلای دست دوم نیز وجود دارد که می‌توانید از این روش نیز اقدام به خرید کنید.

خرید اینترنتی طلا بدون اجرت

همانطور که گفته شد یکی از راه‌های خرید طلا بدون اجرت، خرید اینترنتی طلا است.

خرید اینترنتی طلا در کنار تمام مزایایی که دارد، معایبی را نیز به همراه خواهد داشت به خصوص در قبال طلاهای دست دوم چون ممکن است تقلبی باشند.

پس در هنگام خرید طلا به صورت اینترنتی حتما از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر خرید کنید.

کلام آخر

همیشه طلا به خاطر ارزش ذاتی که دارد مورد توجه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بوده است.

شما برای سرمایه‌گذاری در این بازار چندین راه از جمله خرید سکه، طلای نو، طلای دست دوم و طلای آب شده را دارید؛ که در این بین طلای دست دوم و طلای آب شده سودآورتر بوده و به همین دلیل تبدیل به اولین گزینه برای سرمایه‌گذاری روی طلا شده‌اند.

قیمت طلای دست دوم نسبت به قیمت طلای نو کمتر است چون به طلای دست دوم اجرت ساخت و مالیات تعلق نمی‌گیرد و شما می‌توانید طلای بیشتری را خریداری کنید.

بهتر است قبل از هرگونه فعالیت و سرمایه‌گذاری در این بازار با افراد متخصص مشورت کنید و با شناخت کاملی از بازار طلا اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی مبتنی بر طلا

آشنایی با بازار مسکن

مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........