آرسون، همراه سرمایه گذاری

نماد بورسی
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

معنا و مفهوم نماد بورسی

اگر با بازار بورس سروکار داشته باشید، حتما از اهمیت و محدودیت زمان آگاه هستید! به طوری که چند دقیقه غفلت می‌تواند سود هنگفتی را از دست شما بیرون کند. برای همین سرعت در انتقال اطلاعات و تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاران بورس اهمیت زیادی دارد چرا که می‌تواند آنها را از رقبایشان جلو بیاندازد.

بورس برای اینکه سرعت عملکرد متقاضیان را بهبود بخشد، از نمادها و اختصاراتی استفاده می‌کند که تماما می‌توانند اطلاعات یک سهام یا شرکت را بیان کنند. پس اگر می‌خواهید در بورس تجارت کنید، قبل از هر چیزی باید بدانید که نماد بورسی چیست و چه چیزی را نشان می‌دهد؟

نماد بورسی چیست؟

به طور کلی منظور از نماد بورسی، کد یا نام اختصاری یا به اصطلاح مخفف شده شرکت‌ها است که برای شناسایی راحت‌تر و دسته‌بندی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نماد بورسی نه تنها اسم و رسم شرکت را نمایان می‌کند، بلکه محصول تولیدی آن را نشان می‌دهد. به طوری که می‌توانید به راحتی بفهمید که این شرکت چیست، چه محصولی دارد و از چه امتیازاتی همچون حق تقدم سهام برخوردار است.

همچنین بخوانید: بورس کالا چیست؟

همچنین وجود نماد بورسی انجام معاملات را سرعت می‌بخشد و به عنوان زبان بورس شناخته می‌شود. ازاین‌رو دانستن رمز‌ و رازهای این کدگذاری به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مرتبط به بورس را درک کنید و بتوانید به صورت درست و در کمترین زمان، معاملات خود را انجام دهید. 

ساختار نماد بورسی چگونه تشکیل می‌شود؟

نماد بورسی شامل حروف متفاوتی است که اطلاعات شرکت را به نمایش می‌گذارد. معمولا نماد شرکت‌های شرکت‌کننده در بورس، از دو جزء تشکیل شده‌اند. حرف اول آنها که نمایانگر صنعت مربوطه آنها است و حروف بعدی مخفف نام شرکت هستند.

به عنوان مثال صنایع  خودروسازی که در گروه متفاوتی قرار می‌گیرند با حرف “خ” در ابتدای نماد بورسی شناخته می‌شوند؛ مانند نماد خودروسازی سایپا که در بورس به صورت “خساپا” نشان داده می‌شود.

البته توجه داشته باشید که ممکن است همه‌ی شرکت‌های زیرمجموعه یک صنعت از این قاعده پیروی نکنند. مانند نماد شرکت فولاد هرمزگان جنوب که در ابتدای خود “ف” ندارد و از قاعده گروه فلزات پیروی نمی‌کند.

حروف ابتدای نماد بورسی نشانگر چیست؟

همانطور که گفته شد، حرف ابتدای هر نماد، صنعت مربوطه آن را نمایش می‌دهد. برای راحتی و منسجم کردن این اطلاعات، صنایع مختلف به گروه‌بندی‌های متعددی تقسیم شده‌اند و با دارا داشتن حروف متفاوتی، اطلاعات خود را به نمایش می‌گذارند.

در ادامه به حروفی که یک گروه مجزا هستند و در اول نماد بورسی به کار می‌روند و همچنین صنایع مربوط به آنها پرداخته شده است.

حروف ابتدایی گروه صنایع (مثال)
گروه “ف” فلزات اساسی و ساخت محصولات فلزی – مثال: فملی (مس ملی ایران)، فافق (صنایع مس افق کرمان)
گروه “و” بانک‌ها و موسسات اعتباری، گروه‌های سرمایه‌گذاری، گروه لیزینگ مثال: وتجارت(بانک تجارت)، وبیمه
گروه “س” گروه سیمان، گچ و آهک – مثال: ستران (سیمان تهران)
گروه “غ” گروه مواد غذایی به جز قند و شکر
گروه “ق” قند و شکر – مثال: قنیشا، قثابت
گروه “چ” گروه محصولات کاغذی و چوبی – مثال: چکاپا، چکاوه
گروه “ن” منسوجات مثال: نطرین، نمینو
گروه “ز” زراعت و خدمات وابسته
گروه “ک” استخراج زغال سنگ و کانی‌های فلزی، کاشی و سرامیک – مثال: کسرام، کرازی، کسرا، کطبس، کحافظ: کاشی حافظ
گروه “ب” نیروگاه‌ها، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی – مثال: بکام، بموتو
گروه “ش” گروه شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای – مثال: شبندر، شسپا
گروه “ث” انبوه‌سازی، املاک و مستغلات – مثال: ثمسکن، ثعمرا
گروه “خ” خودرو و ساخت قطعات خودرو – مثال: خساپا، خپارس
گروه “اِ” اطلاعات و ارتباطات‌های وب – مثال: اپرداز، اوان
گروه “ر” خدمات فنی و مهندسی – مثال: رمپنا، رتکو، رنیک
گروه “ح” حمل و نقل مثال: حخزر: کشتیرانی دریا خزر
گروه “د” مواد و محصولات دارویی
گروه “پ” لاستیک و پلاستیک – مثال: پلاسک، پاسا
گروه “ت”یا “ل” تامین سرمایه‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات – مثال: لابسا، تکمبا، تایرا
گروه “چ” محصولات کاغذی
حروف ابتدای نماد بورسی

نمادهای مربوط به ابزارهای مالی در بورس

علاوه بر حروفی که در نماد بورسی به کار می‌روند و اطلاعات آن را نشان می‌دهند، سازمان بورس از نمادهای مربوط به ابزارهای مالی نیز که اطلاعاتی خارج از سهام شرکت‌ها نشان می‌دهد، استفاده می‌کند. از جمله این حروف به شرح زیر هستند.

·   نماد “ح” برای حق تقدم

·   نماد “ج” برای سهام جایزه

·   نماد “ض” برای حق اختیار خرید مربوط به یک نماد

·   نماد “تسه” برای اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن

·   نماد “اخزا” برای اسناد خزانه دولتی

حق تقدم نماد چیست و چگونه در نام نماد مشخص می‌ شود؟

نماد بورسی برای هر شرکت متفاوت و اختصاص است. ابزارهای مالی نیز خود را با نمادهای شناخته‌شده‌ای به نمایش می‌گذارند. به عنوان مثال نماد حق تقدم که به صورت حرف “ح” به انتهای نماد بورسی شرکت‌ها اضافه می‌شود، نشان می‌دهد که این شرکت می‌تواند در محل آورده نقدی، سرمایه را افزایش دهد.

اهمیت نماد بورسی در هنگام معاملات در بورس

نماد بورسی به صورت مختصر و مفید می‌تواند هر آنچه که نیاز است درباره یک شرکت یا عرضه‌کننده بدانید را به شما نشان دهد. از نام شرکت گرفته تا محصولی که ارائه می‌دهد یا حتی امتیازاتی همچون حق تقدم در نماد بورسی نشان داده می‌شود. معمولا این نماد به دو بخش تقسیم شده که بخش اول آن را صنایع مربوط و بخش دوم را مخفف شرکت تشکیل می‌دهد. البته در نظر داشته باشید که همه‌ی شرکت‌ها از این قاعده و قانون پیروی نمی‌کنند و به طور معمول در هر گروهی، استثنائاتی نیز وجود دارد.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........