آرسون، همراه سرمایه گذاری

کارگزاری ناظر
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

کارگزار ناظر

کسانی که قصد فعالیت در بازار سرمایه را دارند، باید اطلاع داشته باشند که اقدامات لازم در بورس، فقط ثبت نام، احراز هویت در سامانه سجام و دریافت کد بورسی کافی نیست و شما باید برای انجام معاملات بورسی خود یک کارگزار انتخاب کنید.

احتمال دارد شما به هر دلیلی از نوع فعالیت، خدمات و امتیازاتی که کارگزاری فعلی به شما ارائه می‌دهد راضی نباشید و با مقایسه‌ کارگزاری‌های موجود، تصمیم به تغییر کارگزار ناظر خود بگیرید.
در ادامه توضیحات کاملی درخصوص این‌ که کارگزار ناظر کیست؟ راه‌های تغییر کارگزار ناظر و چگونگی اطلاع از کارگزار ناظر هر سهام و سهام‌های عدالت خواهیم داد.

تغییر کارگزار ناظر چگونه انجام می‌شود؟

تغییر کارگزار ناظر به چند روش ممکن است که عبارت‌اند از:

تغییر آنلاین کارگزار ناظر

تغییر کارگزار ناظر به صورت آنلاین از طریق سامانه‌های الکترونیکی سازمان بورس و اوراق بهادار یا سامانه‌های الکترونیکی دیگر انجام می‌شود.

برای این منظور، ابتدا باید وارد سامانه مربوطه یا سامانه کارگزار خود شوید و با استفاده از شناسه کاربری و رمز عبور خود، به سیستم دسترسی پیدا کنید.

پس از ورود به سیستم، باید به بخش تغییر کارگزار ناظر یا مراجعه به بخش درخواست تغییر کارگزار ناظر رفته و اطلاعات مرتبط مورد نیاز خواسته شده را وارد کنید.

در ادامه، سامانه باید درخواست شما را بررسی کند و پس از تأیید، تغییر کارگزار ناظر شما انجام و کارگزار ناظر جدید شما در سیستم ثبت می‌شود.

لازم به ذکر است که برخی از سامانه‌های الکترونیکی ممکن است امکان ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر را به صورت آنلاین فراهم نکرده باشند و در این صورت باید با روش‌های دیگر کارگزار ناظر را تغییر دهید.

راهنمای تغییر کارگزار ناظر در کارگزاری مفید

نحوه تغییر کارگزار ناظر در پنل معاملاتی آگاه

 تغییر حضوری کارگزار ناظر

تغییر کارگزار ناظر به صورت حضوری اغلب به دلیل امکانات نامحدود یا محدودیت‌های سیستمی در سامانه‌های الکترونیکی مربوط، در برخی موارد به روشی حضوری انجام می‌شود.

برای تغییر کارگزار ناظر به صورت حضوری، می‌توانید به یکی از دفاتر یا شعب کارگزاری مراجعه کرده و به تکمیل فرم درخواست تغییر کارگزار ناظر اقدام نمایید.

برای این کار شما علاوه بر تکمیل فرم درخواست، باید مدارک هویتی خود را نیز به همراه داشته باشید.
پس از تکمیل فرم، کارکنان کارگزاری به درخواست شما رسیدگی کرده و پس از تایید صحت اطلاعات، کارگزار ناظر جدید شما را در سامانه ثبت می‌کنند.

لازم به ذکر است که برخی از مراجع نظارتی ممکن است به دلیل محدودیت‌های سیستمی، امکان تغییر کارگزار ناظر به صورت آنلاین را فراهم نکنند و در این صورت، شما باید درخواست تغییر کارگزار ناظر خود را به صورت حضوری ارائه دهید.

 تغییر کارگزار ناظر از طریق خالی کردن حساب کاربری

تغییر کارگزار ناظر به صورت خالی کردن حساب کاربری، به معنای فروش سبد و دارایی‌های سرمایه‌ای خود در کارگزاری قبلی و درخواست وجه سرمایه خود؛ و خرید مجدد سهام‌ فروخته شده 48 ساعت پس از دریافت وجه در کارگزاری جدید است.

این روش در برخی موارد بسیار ساده‌تر و سریعتر از تغییر کارگزار ناظر به صورت حضوری یا آنلاین است؛ همچنین ریسک بیشتری را هم به همراه خواهد داشت که اصلا استفاده از این روش به سهامداران توصیه نمی‌شود.

کارگزار ناظر کیست؟

معاملات در بازار بورس باید زیر نظر کارگزار ناظر انجام شود؛ بنابراین کارگزار ناظر رابطی بین خریداران و فروشندگان سهام‌ها است.

طبق جدیدترین قوانین تصویب شده توسط سازمان بورس، شما سهم را از هر کارگزاری که خریداری می‌کنید باید در همان کارگزاری نیز باید بفروشید.


برای مثال اگر نمادی را از کارگزاری آگاه خریداری کرده‌اید و قصد فروش آن نماد را دارید، صرفا می‌توانید آن نماد را از طریق کارگزاری آگاه به فروش رسانید.

کارگزار ناظر کجا فعالیت می‌کند؟

کارگزار ناظر در بازارهای مالی و بورس فعالیت می‌کند. این بازارها شامل بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالا، بورس انرژی، فرابورس ایران و بورس آتی ایران می‌شوند.

علاوه بر این، کارگزاران ناظر نیز می‌توانند در بازارهای مالی خارجی و بین‌المللی نیز فعالیت کنند، اما در این صورت باید مجوزهای لازم از سازمان‌های آن کشور را نیز دریافت کرده باشند.

بطور کلی کارگزار ناظر به عنوان نماینده‌ای برای سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه فعالیت می‌کند و مسئولیت نظارت بر اجرای مفاد قراردادهای بورسی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاران را برعهده دارد.

بنابراین، کارگزار ناظر می‌تواند در عرضه و تقاضای سهام، معاملات آتی، سایر اوراق بهادار و… شرکت کند و به نمایندگی از سرمایه‌گذاران دیگر این معاملات را انجام دهد.

کارگزار ناظر می‌بایست به دانش و تجربه کافی در زمینه بازار سرمایه و مفاهیم مربوط به آن را داشته باشد. همچنین باید دقت بالایی در انجام معاملات داشته باشد.

تغییر کارگزار ناظر از  CDS

CDS به معنای “Central Depository System” یا سیستم مرکزی ذخیره‌سازی اوراق بهادار است که در بازار سرمایه ایران استفاده می‌شود. تغییر کارگزار ناظر از CDS به شکل زیر انجام می‌شود:

● درخواست تغییر کارگزار ناظر: برای تغییر کارگزار ناظر باید به شرکت کارگزاری جدید خود مراجعه کنید و درخواست تغییر کارگزار ناظر را به آنها اعلام کنید. شرکت کارگزاری جدید برای این منظور باید فرم‌های مربوطه را تهیه کرده و به شما ارائه دهد.

● تکمیل فرم‌های لازم: بعد از درخواست تغییر کارگزار ناظر، شما باید فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. این فرم‌ها شامل فرم تغییر کارگزار ناظر و فرم انتقال حساب CDS می‌شود.

● امضا فرم‌ها: بعد از تکمیل فرم‌ها، شما باید آن‌ها را امضا کنید و به همراه اسناد شناسایی خود به شرکت کارگزاری جدید تحویل دهید.

● تایید و ارسال به CSDI: پس از دریافت فرم‌های تکمیل شده و اسناد شناسایی، شرکت کارگزاری جدید باید آن‌ها را برای تأیید و انجام مراحل بعدی به سازمان مرکزی ذخیره‌سازی و مدیریت صورت‌های مالی ایران (CSDI) ارسال کند.

● تأیید تغییر کارگزار ناظر: پس از بررسی فرم‌های تکمیل شده و اسناد شناسایی، CSDI تغییر کارگزار ناظر را تایید خواهد کرد و به شرکت کارگزاری جدید اطلاع خواهد داد.

● انجام مراحل بعدی: پس از تأیید تغییر کارگزار ناظر، شرکت کارگزاری جدید می‌تواند مراحل بعدی، از جمله انتقال اوراق بهادار و… را انجام دهد.

 لازم به ذکر است که در صورت تمایل به تغییر کارگزار ناظر به دلیل ارائه خدمات بهتر و یا هر دلیل دیگر، بهتر است قبل از تصمیم‌گیری، شرایط و خدمات ارائه شده توسط کارگزار ناظر جدید را با کارگزار ناظر قبلی مقایسه کرده و تصمیمی درست مبتنی بر اطلاعات کامل بگیرید.

استعلام کارگزار ناظر سهام عدالت با کد ملی

همانطور که گفته شد شما برای خرید و فروش سهام‌های خود باید از یک کارگزار استفاده کنید.

برای اطلاع داشتن از این موضوع و یا اگر می‌خواهید از کارگزار ناظر سهام عدالت خود مطمئن شوید می‌توانید با شماره‌ی 1569، داخلی 1 تماس گرفته و سپس کد ملی خود را وارد کنید و اطلاعات لازم را به دست آورید.

تشخیص کارگزار ناظر

اگر فقط از یک کارگزاری برای خرید و فروش سهام‌های خود استفاده می‌کنید، کارگزار ناظر سهام شما همان کارگزاری خواهد بود.

اما بعضی از افراد فعال در بازار بورس ممکن است از چندین کارگزاری اقدام به خرید سهام کرده و یا سهامی را به صورت کاغذی خریداری کرده باشند؛ و قصد دارند بدانند کارگزار ناظر آن سهم کیست؟ این کاربران می‌توانند از طریق روش‌های زیر از کارگزار ناظر سهام مورد نظرشان اطلاع یابند:

1- سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

با مراجعه به سایت ddn.csdiran.ir و وارد کردن اطلاعاتی مانند کد ملی و رمز عبور وارد حساب کاربری خود می‌شوید.

این سامانه برای افرادی که در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کرده‌اند قابل دسترسی و استفاده است. همچنین اگر برای اولین بار است که قصد استفاده از این سامانه را دارید باید ابتدا ثبت نام کنید.

با وارد شدن به حساب کاربری خود می‌توانید تمام نمادهایی که خریداری کرده‌اید را به صورت کامل و با جزییات مشاهده و بررسی کنید.

اطلاعات مربوط به کارگزار ناظر هر نماد در ستون کارگزار ناظر نوشته شده است.

2- پرتفوی سامانه‌های معاملاتی

یکی دیگر از راه‎‌های اطلاع از کارگزار ناظر سهام‌های خود، مشاهده‌ی سبد سهام است. در صورتی که نمادی تعداد سهام در سپرده گذاری را برابر با صفر قرار داده است یعنی این کارگزاری، کارگزار ناظر آن نماد نمی‌باشد.

کلام آخر

متوجه شدیم که برای خرید و فروش سهام در بازار بورس ایران باید یک کارگزاری را انتخاب کنیم. کارگزار ناظر وظیفه‌ وصل کردن خریداران و فروشندگان سهام‌ها را به یکدیگر دارد و سعی می‌کند با ارائه بهترین خدمات و انجام معاملات، با دقت و سرعت بالا این کار را برای مشتریان خود انجام دهد.

اما اگر به هر دلیل شما قصد تغییر کارگزار ناظر را داشته باشید، می‌توانید به صورت حضوری و آنلاین این کار را انجام دهید. همچنین یک راه پرریسک‌تر خالی کردن حساب کاربری است که انجام آن به افراد توصیه نمی‌شود. علاوه بر آن شما می‌توانید از طریق cds نیز کارگزار ناظر سهام خود را تغییر دهید.

اگر شما نیز جز افرادی هستید که برای خرید و فروش سهام از چندین کارگزاری استفاده می‌کنید، برای اطلاع از کارگزار ناظر هر سهم می‌توانید از سامانه ذینفعان بازار سرمایه استفاده کنید.

همچنین با کد ملی و تماس با شماره‌ی 1569 می‌توانید از کارگزار ناظر سهام عدالت خود نیز مطلع شوید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........