آرسون، همراه سرمایه گذاری

سبدگردانی بورس
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

سبدگردانی بورس

ورود به بازار بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار به دانش و تخصص زیادی نیاز دارد. با این حال همه افراد نمی‌توانند زمان خود را صرف یادگیری و بررسی بازار بورس کنند.

همچنین اگر این افراد به تنهایی معاملات بورسی را انجام دهند؛ حتماً دچار ضرر و زیان خواهند شد؛ پس راه‌حل چیست؟

این افراد می‌توانند از روش‌های غیرمستقیم مانند سبدگردانی بورس برای سرمایه‌گذاری مطمئن در این بازار مالی استفاده کنند.

ما در ادامه به طور مفصل درباره سبدگردانی در بورس صحبت خواهیم کرد. اگر در این باره کنجکاو هستید؛ مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

سبدگردانی در بورس چگونه است؟

سبدگردانی بورس به این معناست که شما سرمایه خود را به فردی تحت عنوان سبدگردان می‌سپارید. در این میان قراردادی هم بین شما وجود دارد تا همه اختیارات و وظایف سبدگردان در آن مشخص شود.

سبدگردان وظیفه دارد تا بر اساس تجربه و دانش خود در بازار سرمایه، دارایی شما را مدیریت کند. همچنین بهتر است بدانید که برخی سبدگردانی را با نام مدیریت پرتفوی می‌شناسند. هر دوی این مفاهیم تعریف یکسانی دارند.

از طریق سبدگردانی افرادی که هیچ دانش و تخصصی در بورس ندارند هم می‌توانند وارد این بازار شوند. همچنین بازار بورس هم با ورود سرمایه‌‌های جدید دوباره رونق می‌گیرد.

در انتها لازم است بدانید که سبدگردانی با هدف کسب سود بیشتر در سرمایه گذاری در بازار بورس انجام می‌شود.

با این حال نباید ریسک‌های احتمالی را فراموش کنید. هرگونه سرمایه‌گذاری در بازار بورس نیازمند روحیه ریسک‌پذیری است.

سبدگردان بر اساس خدماتی که به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد دستمزد می‌گیرد. همچنین بهتر است بدانید که سبدگردان با دریافت وکالت‌نامه از جانب سرمایه‌دار می‌تواند در مجامع عمومی شرکت‌ها نیز به جای سرمایه‌گذار شرکت کند.

دارایی‌های سهامداران می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند. برای مثال برخلاف تصور برخی افراد منظور از سرمایه فقط سهام نیست و هر گونه اوراق بهادار دیگری را شامل می‌شود.

سبدگردان بر اساس معاملاتی که برای شما انجام می‌دهد، مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. این کارمزد بر اساس صورت‌حساب صادره انجام می‌شود و سبدگردان به میل خودش نمی‌تواند از سرمایه یا سود شما برداشت کند.

اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم؛ رابطه سبدگردان با صاحب سبد یا همان سرمایه‌گذار مانند رابطه یک وکیل با موکل است.

هزینه سبدگردانی بورس چقدر است؟

سازمان بورس اوراق بهادار وظیفه تصویب قوانین و نظارت بر اجرای صحیح آن‌ها را برعهده دارد. این سازمان کارمزد ثابت سبدگردانی را حدود یک تا دو درصد از میانگین ارزش سبد تعیین کرده است؛ که در طول اجرای قرارداد به شکل روزانه حساب می‌شود و پس از اتمام قرارداد به فرد یا شرکت سبدگردان پرداخت خواهد شد. با این حال قانون‌گذار به سبدگردان اجازه می‌دهد که بر اساس مفاد قراردادی که با فرد سرمایه‌گذار به امضا رسانده است بتواند مبلغ بیشتری را هم تحت عنوان کارمزد دریافت کند.

این مبلغ که با نام کارمزد عملکرد شناخته می‌شود با توجه به عملکرد سبدگردان و سبد تعیین می‌شود. برای مثال اگر در قرارداد سقف سود 15 درصد در نظر گرفته شده باشد، همه 15 درصد سود حاصل شده متعلق به سرمایه‌گذار است. با این حال اگر مقدار سود بیشتر از 15 درصد باشد آن‌وقت شرکت سبدگردان هم در مابقی سود شریک خواهد بود. به عبارت ساده‌تر ارزش سبد و عملکرد سبد دو عامل مهم در تعیین کارمزد سبدگردانی بورس هستند.

مجوز سبدگردانی بورس چگونه صادر می‌شود؟

شرایط و قوانین خاصی برای اخذ مجوز سبدگردانی بورس از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم شده است. افراد یا شرکت‌هایی که می‌خواهند وظیفه سبدگردانی را برعهده بگیرند و در این زمینه فعالیت کنند باید شرایط زیر را داشته باشند.

 1. اساسنامه شرکت باید با نمونه اساسنامه‌ای که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب شده است هماهنگی داشته باشد.
 2. نامی که برای شرکت سبدگردان انتخاب می‌شود نباید گمراه‌کننده باشد.
 3. همه اهداف و برنامه‌های شرکت باید با توجه به فعالیت سبدگردانی تنظیم شده باشد.
 4. مؤسسان شرکت سبدگردانی نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشند.
 5. مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره باید دارای شرایط تعیین‌شده از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار باشند.
 6. فعالیت‌های آخرین دوره مالی شرکت که توسط یک حسابرس امین بررسی شده است باید مورد قبول باشد.
 7. ساختار مالی و دارایی‌های شرکت باید مطابق با فعالیت‌های آتی شرکت در خصوص سبدگردانی باشد.

شما می‌توانید مجوز سبدگردانی در بورس را از طریق دریافت مجوز تأسیس شرکت یا تبدیل مجوز شرکت دریافت کنید. در هر صورت ارائه برخی مدارک مانند طرح اساسنامه، تکمیل فرم تقاضای صدور مجوز، طرح تجاری سه‌ساله شرکت و … برای اخذ مجوز ضروری است.

سبدگردان بورس کیست؟

سبدگردان بورس یک شخص حقوقی است. او بر اساس قراردادی که بین سرمایه‌گذار و شرکت سبدگردان بسته می‌شود تصمیم می‌گیرد که چه سهامی را بخرد یا بفروشد.

بهترین سبدگردان بورس موظف است که بر اساس بندهای قرارداد به خرید و فروش اوراق بهادار برای انتفاع فرد سرمایه‌گذار بپردازد. حال این اوراق بهادار می‌توانند سهام، وجوه نقدی، اوراق خزانه، اوراق سکه بهار آزادی یا هر چیز دیگری باشند.

نکته مهم اینکه سبدگردان فقط مدیریت سهام را انجام می‌دهد و سبد به طور کامل متعلق به فرد سرمایه‌گذار است. سبدگردانی در بازار بورس تهران سال‌هاست که به صورت غیررسمی انجام می‌شود. با این حال از زمانی که افراد شاهد تجربه موفق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده‌اند، توجه به سبدگردانی در بورس بیشتر شده است.

قوانین سبدگردانی بورس

قوانین مختلفی درباره سبدگردانی بورس تصویب شده است تا میزان تنش میان سرمایه‌گذار و شرکت‌های سبدگردان را به حداقل برساند یا بتوانند مشکلات به وجود آمده میان آن‌ها را حل‌وفصل کند. این قوانین شامل بخش‌های مختلفی می‌شوند.

برای مثال بخشی از قوانین مربوط به کارمزدهای سبدگردان و قوانین اخذ مجوز سبدگردانی است که در بخش‌های قبلی درباره آن‌ها به طور مفصل توضیحاتی را به شما ارائه دادیم. از دیگر قوانین مهم در خصوص سبدگردانی بورس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. الزام به اختصاص کد سبدگردانی ظرف یک روز کاری پس از عقد قرارداد میان مشتری و سبدگردان
 2. افتتاح حساب جداگانه برای هر قرارداد سبدگردانی
 3. تایید و ثبت حساب‌های بانکی توسط امین
 4. ثبت همه اطلاعات مربوط به معاملات توسط سبدگردان در نرم‌افزارهای سبدگردانی
 5. تهیه گزارش‌های دقیق درباره دارایی‌ها، درآمدها یا بدهی‌ها
 6. نگهداری از همه اسناد به مدت حداقل پنج سال
 7. و سایر قوانینی که به طور شفاف از جانب سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های سبدگردان اعلام می‌شود.

آيا کلاهبرداری در سبدگردانی بورس امکان‌پذیر است؟

هر جایی که پای منافع مالی وسط باشد احتمال کلاهبرداری هم وجود دارد. شرکت‌ها و افراد حقوقی زیادی به شکل رسمی و غیررسمی سبدگردانی بورس را انجام می‌دهند.

اگرچه ما به همه افراد توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان سبدگردانی را به افراد غیررسمی نسپارند زیرا در صورت بروز مشکل، پیگیری قضایی این افراد بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود.

شرکت‌های رسمی از فیلترهای مختلفی عبور کرده‌اند تا توانسته‌اند مجوزهای لازم را دریافت کنند بنابراین قابل اعتمادتر هستند.

پس قبل از اینکه به فکر راه‌حلی برای پس گرفتن حق و حقوق‌تان از افراد کلاهبردار باشید؛ بهتر است درباره سبدگردان مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید.

کلاهبرداری از طریق سبدگردانی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی رخ بدهد. دو شیوه متداول برای کلاهبرداری از طریق سبدگردانی به شرح زیر هستند.

کلاهبرداری از طریق دریافت کارمزد بیشتر

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم؛ سبدگردانی یکی از روش‌هایی است که افراد می‌توانند برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس از آن استفاده کند.

استفاده از این شیوه نیازمند اعتماد میان سبدگردان و سرمایه‌گذار است. با این حال گاهی اوقات مشکلاتی میان این دو به وجود می‌آید. برای مثال یکی از راه‌های کلاهبرداری در سبدگردانی دریافت کارمزد بیشتر است.

سبدگردان به ازای معاملاتی که در بورس انجام می‌دهد درصدی را بر اساس قرارداد به عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

با این حال ممکن است برخی از شرکت‌ها با برداشت‌های مختلفی از قوانین، کارمزد بیشتری را برداشت کنند.

شرکت‌های رسمی سبدگردانی به دلیل قوانین سفت و سخت و نظارت سازمان بورس اوراق بهادار معمولاً چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

به شما توصیه می‌کنیم در هنگام عقد قرارداد سبدگردانی حتماً موارد مربوط به تعیین کارمزد را با دقت مطالعه کنید.

کلاهبرداری از طریق حساب‌سازی

شرکت‌های غیرقانونی با ایجاد تغییر در حساب‌های خود تلاش می‌کنند که خودشان را معتبر و مهم جلوه بدهند و در خصوص معاملاتی که انجام می‌دهند بزرگنمایی کنند.

این شرکت‌ها به دنبال طعمه‌هایی برای کلاهبرداری می‌گردند. به همین دلیل است که ما اکیداً به شما توصیه می‌کنیم که حتماً سبدگردانی بورس را به افراد و شرکت‌های سبدگردان معتبر و با سابقه بسپارید.

سبدگردانی بورس؛ بهترین روش برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

این روزها افراد زیادی به دنبال راهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری می‌گردند. سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، طلا و سکه و سرمایه‌گذاری در بورس تعدادی از روش‌های سرمایه‌گذاری هستند که بخش زیادی از مردم جامعه آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

در این میان سرمایه‌گذاری در بورس بیشتر از دیگران نیاز به دانش تخصصی دارد به همین دلیل شیوه‌هایی به وجود آمده است که شما بتوانید از طریق آن‌ها بدون هیچ گونه دانش و تخصصی درباره بازار سرمایه، وارد بازار بورس شوید.

سبدگردانی بهترین روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بورس است که ما در این مطلب درباره سازو کار آن و قوانینش با شما صحبت کردیم.

در سبدگردانی بورس افراد حرفه‌ای و با تجربه وظیفه سرمایه‌گذاری دارایی‌های شما را بر عهده می‌گیرند. استفاده از این روش می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را به طور چشم‌گیری کاهش دهد.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........