آرسون، همراه سرمایه گذاری

سکه امامی
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

سکه امامی چیست؟

سکه‌های تولید شده توسط بانک مرکزی از سال 1358 تا سال 1370 را سکه‌های بهار آزادی یا سکه‌های طرح قدیم می‌نامند. این در حالی است که سکه‌های تولید شده از سال 1370، سکه امامی یا طرح جدید نامیده می‌شوند.

یک طرف از سکه‌های امامی برای احترام و گرامیداشت امام خمینی(ره)، منقش به تصویر امام خمینی(ره) گردیده است و به همین علت سکه‌های تولید شده جدید را به نام سکه امامی یا سکه طرح جدید می‌شناسند.

اما سکه امامی چند عیار و چند گرم است؟ آیا ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر؟ و از کجا باید این سکه را تهیه و خریداری کرد؟ سوالاتی هستند که در ادامه به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

سکه امامی چند گرم است؟

تنها تفاوت سکه امامی و بهار آزادی در سال تولید آن است و از نظر وزن با هم تفاوتی ندارند.

نخستین سکه بهار آزادی در سال 58

بنابراین وزن سکه‌های طرح جدید با سکه‌های طرح قدیم برابر است و وزن هر کدام عبارت‌اند از:

● وزن یک سکه امامی (یک سکه بهار آزادی) برابر است با 8.133 گرم

● وزن نیم سکه امامی (نیم سکه بهار آزادی) برابر است با 4.066 گرم

● وزن ربع سکه امامی (ربع سکه بهار آزادی) برابر است با 2.033 گرم

سکه امامی چند عیار است؟

سکه امامی علاوه بر وزن آن که با سکه بهار آزادی برابر بود، عیار برابری نیز با سکه بهار آزادی دارد. عیار سکه‌های طرح جدید و طرح قدیم طبق استانداردهای بانک مرکزی، 900 در 1000 است.

سکه امامی طرح سال 1386

عیار سکه امامی و بهار آزادی بر حسب 24 عیار، عیاری 21.6 است که برای راحتی بیشتر عیار آن‌ها را 22 عیاری می‌گویند.

برای سرمایه گذاری سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی

سرمایه‌گذاری در سکه به عنوان یکی از روش‌های حفظ ارزش سرمایه، از گذشته تاکنون مورد توجه قرار گرفته است.

درباره اینکه سکه طرح جدید برای سرمایه‌گذاری بهتر است یا طرح قدیم، باید عوامل مختلفی را بررسی کنید؛ از جمله شرایط بازار.

همچنین بخوانید: سکه یا طلا، کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

از آن جایی که بازار سکه همواره در حال تغییر است و قیمت‌ها به تغییرات اقتصادی و سیاسی وابسته هستند؛ بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری در هر یک از این دو نوع سکه، باید از شرایط بازار آگاهی دقیق و کاملی داشته باشید.

همانطور که گفتیم سکه امامی و سکه بهار آزادی از نظر وزن و عیار با یکدیگر تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در سال ساخته شدن سکه است.

یکی از دلایل اختلاف قیمت این دو سکه که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت، نوع رفتار خریداران و تقاضای افراد برای خرید سکه امامی یا همان سکه طرح جدید می‌باشد.

با توجه به نکات گفته شده برای خرید سکه، می‌توانیم با مقایسه رشد روند ریالی سکه بهار آزادی یا طرح قدیم در برابر سکه امامی یا طرح جدید متوجه شویم که سکه امامی، یک و نیم برابر بیشتر از سکه بهار آزادی رشد و افزایش قیمت داشته و سود بیشتری را به صاحبان خود رسانده است.

پس اگر به دنبال کسب سود بیشتری هستید با توجه به روند رشد ارزش سکه‌ها، خرید و سرمایه گذاری روی سکه امامی نسبت به سکه بهار آزادی، بهتر است.

خرید سکه امامی برای سرمایه‌گذاری

خرید سکه امامی به خاطر مزایایی که دارد به عنوان یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود، برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

● ارزش ثابت: سکه طرح جدید یا سکه امامی، به دلیل داشتن مقدار ثابت طلا، می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های حفظ ارزش پول در برابر تورم باشد.

● قابلیت قابل حمل: سکه امامی به دلیل اندازه کوچک، قابلیت حمل آسان دارد که یکی از مزیت‌های سرمایه گذاری روی سکه امامی است.

● معاملات راحت‌تر: معاملات راحت‌تر در خرید سکه به این معناست که بازار سکه، یکی از بازارهایی است که تقریباً همیشه فعال است و خرید و فروش سکه در آن به راحتی انجام می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی و در هر زمانی که خواستند، سکه خود را خریداری کرده و یا بفروشند.

بازار سکه در ایران از دو بخش بازار اولیه و ثانویه تشکیل می‌شود. در بازار اولیه، سکه‌ها به مشتریان نهایی فروخته می‌شوند، در حالی که در بازار ثانویه، سکه‌ها بین خریداران و فروشندگان دیگر انتقال می‌یابند.

بازار سکه در ایران، برای سرمایه‌گذاران به دلیل وجود بازار ثانویه فعال و تعداد فروشندگان و خریداران زیاد، محل مناسبی برای خرید و فروش سکه به شمار می‌رود.

به علاوه در خرید و فروش سکه در بازار ایران، معاملات اکثراً نقدی انجام می‌شود. بدین ترتیب سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی و با داشتن مبلغ نقدی، سکه خود را به فروش رسانند و یا با خریداری نقدی، سکه جدیدی را تهیه کنند.

در نهایت، با وجود امکانات پرداخت الکترونیکی و بورس آنلاین، خرید و فروش سکه در بازار آنلاین نیز امکان‌پذیر است و به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در هر زمانی که خواستند، به راحتی معاملات خود را انجام دهند.

● سرمایه‌گذاری امن‌تر: مزیت اصلی سرمایه‌گذاری در بازارهای امن‌تر، کاهش خطر سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش سرمایه سرمایه‌گذار است. اگرچه هیچ سرمایه‌گذاری به طور کامل بدون خطر نیست، اما سرمایه‌گذاری در بازارهای امن‌تر می‌تواند به کاهش خطر سرمایه‌گذاری کمک کند.

با سرمایه‌گذاری در بازار امن‌تر مانند سکه، سرمایه‌گذار می‌تواند از ارزش پایدار این بازار در برابر تورم بهره‌مند شود. این بازارها دارای ارزش ملموسی هستند که به سادگی قابل ارزیابی هستند و در برابر شرایط اقتصادی و سیاسی ناپایدار مقاومت می‌کنند.

همچنین بخوانید: سکه پارسیان چیست؟

همچنین این مورد به سرمایه‌گذار امکان می‌دهد که به سرعت و به راحتی سرمایه خود را نقد کند و از سرمایه خود به سادگی استفاده کند.

به طور کلی سرمایه‌گذاری در بازارهای امن‌تر از دیدگاه حفظ ارزش سرمایه و کاهش خطر سرمایه‌گذاری، مزیت قابل توجهی دارد. با این حال قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، باید با شرایط بازار و ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در آن بازار آشنا شوید.

خرید سکه امامی برای سرمایه گذاری یکی از بازارهای امن به شمار می‌رود به همین علت مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار دارد.

در کل، خرید سکه طرح جدید یا سکه امامی به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری، مزایایی دارد که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مفید واقع شود.

چرا سکه امامی گران‌تر هست؟

همانطور که بررسی کردیم سکه امامی با سکه بهار آزادی از نظر وزن و عیار برابر است. اصلی‌ترین دلیل تفاوت قیمت و گرانتر بودن سکه امامی میزان تقاضای بازار است.

افزایش تقاضا به معنی افزایش تعداد افرادی است که به دنبال خرید یک کالا یا خدمت هستند.

در مورد سکه امامی، افزایش تقاضا به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. به عنوان مثال برای سرمایه گذاران، سکه طرح جدید یک گزینه سرمایه گذاری امن و پایدار است که در شرایط اقتصادی نامطمئن و نوسانات ارزش پول ملی ممکن است مقرون به صرفه باشد.

همچنین تقاضای بیشتر ممکن است به دلیل علاقه بیشتر به سکه طرح جدید نسبت به سکه طرح قدیم باشد.

همچنین عواملی مانند فضای رقابتی در بازار سکه و ارتباط با سایر بازارها نیز می‌تواند تقاضای بیشتری برای سکه طرح جدید ایجاد کند.

در هر صورت، افزایش تقاضا با افزایش قیمت همراه است. افزایش تقاضا به سکه امامی نسبت به سکه بهار آزادی یکی از اصلی‌ترین دلیل گرانتر بودن آن است.

قیمت سکه امامی چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه قیمت سکه امامی ابتدا باید قیمت طلای 18 عیار که آن را طلای 750 نیز می‌شناسند، را به دست آورید. همانطور که گفته شد عیار سکه امامی هم 22 عیار یا همان 900 است. بنابراین باید طلای 18 عیار را به طلای 22 عیار تبدیل کرده و پس از آن در قیمت طلای 18 عیار ضرب کنید.

فرمول محاسبه قیمت سکه امامی به صورت زیر است:

قیمت گرمی طلای 18 عیار * 900 * (750/گرم سکه امامی مورد نظر)

سکه امامی را کجا بفروشیم و بخریم؟

برای خرید و فروش سکه طلا می‌توانید به چندین روش متفاوت روی آورید. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

● خرید و فروش از طریق فروشگاه‌های معتبر فروش سکه: در بسیاری از شهرها و مناطق، فروشگاه خرید و فروش سکه وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کرده و سکه خود را بفروشید یا سکه جدید خریداری کنید.

● خرید و فروش از طریق صرافی‌ها و بازارهای آنلاین: صرافی‌هایی که سکه را در فهرست محصولات خود دارند، می‌توانند به عنوان یک راه دیگر برای خرید و فروش سکه استفاده شوند.
همچنین در برخی از سایت‌ها می‌توانید به صورت آنلاین سکه را خرید و فروش کنید.

در هر صورت، برای خرید یا فروش سکه طلا بهتر است ابتدا با مقایسه قیمت‌ها و شرایط مختلف در هر کدام از این روش‌ها، تصمیم گیری کنید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

کلام آخر

از سال 1370 به بعد در تولید سکه‌های تغییراتی به وجود آمد و به احترام و پاسداشت امام خمینی(ره) یک طرف سکه‌ها مزین به نقش چهره امام خمینی(ره) گردید. به همین علت این سکه‌ها را سکه‌های طرح جدید یا سکه امامی نامیدند.

سکه امامی در مقایسه با سکه بهار آزادی یا سکه‌های طرح قدیم، وزن و عیار برابری دارد و دلیل تفاوت قیمت این سکه‌ها باهم مربوط به میزان تقاضای بازار است.

با توجه به بازار و نوسانات موجود در سرمایه گذاری در بازار، سکه و خرید سکه امامی مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است که با توجه به میزان رشد ارزش سکه امامی نسبت به سکه بهار آزادی، می توان نتیجه گرفت سکه امامی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود بیشتر مناسب‌تر است.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی مبتنی بر طلا

آشنایی با بازار مسکن

مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........