آرسون، همراه سرمایه گذاری

ثبت نام در صندوق سرمایه گذاری
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

آیا سرمایه گذاری در سکه خوب است؟

در سال‌های اخیر، سکه جایگاه خوبی را در میان بازار‌های مالی و همچنین پدر و مادران نسل قدیم به دست آورده است.

وقوع چنین اتفاقی را باید با در نظرگیری دلایل مختلف تحلیل نمود. خرید سکه در طی سالیان طولانی با توجه تابعیت مکرر آن از قیمت جهانی، تحت‌تاثیر عوامل سیاسی قرار نگرفته و در بلند‌مدت، روند ثابت خود را طی کرده است.

از طرفی، طلا و سکه دارای خاصیت نقدشوندگی بالایی بوده و معمولا در زمینه خرید و فروش‌ آنان، محدودیت‌ خاصی اعمال نمی‌شود.

به همین دلیل، بهتر است پیش از خرید هرنوع سکه به عنوان پس‌انداز یا با هدف انجام هرگونه سرمایه‌گذاری، تمام جوانب تصمیم‌گیری‌تان را ارزیابی کنید.

به عنوان مثال مطابق با بودجه‌ای که دارید، سکه‌ها را در ابعاد و قیمت‌های مختلف‌شان بررسی کنید. در بازار انواع مختلفی از سکه‌ها وجود دارند که امکان دارد پیش از خریدشان، ابهامات و سوالات زیادی برایتان به وجود آیند.

به عنوان مثال احتمالا پیش از خرید سکه با خودتان فکر کنید که سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟ اگر نیم سکه را بخرید، بیشتر سود کرده‌اید یا ربع سکه؟ بهترین برند سکه پارسیان کدام است؟ و…

با توجه به تکرار طرح این قبیل سوالات در میان خریداران سکه‌های مختلف و همچنین اهمیت بالای آنان، در ادامه متن به تمامی سوالات پاسخ خواهیم داد. در این صورت به راحتی می‌توانید نسبت به خرید هرنوع سکه برای انجام سرمایه‌گذاری مدنظرتان تصمیم‌گیری داشته باشید.

کدام سکه برای سرمایه گذای بهتر است؟

اگر برای خرید سکه به معیار‌های زیر توجه داشته باشید، آنگاه در بحث سرمایه‌گذاری و کسب نتیجه مناسب نیز موفق خواهید بود:

نوسان قیمتی:

معمولا سکه تمام بهار آزادی نسبت به سایر سکه‌‌ها، نوسان قیمت بیشتری را تجربه می‌کند و هرچقدر نوسان قیمتی بیشتر باشد، آنگاه خریدار نیز سودی بیشتری را از خرید خود به دست خواهد آورد.

رفتار قیمت:

بررسی نمودار رفتار قیمتی گذشته، یک امر کاملا ضروری‌ است. معمولا در کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری روی سک یک گرمی و ربع سکه مناسب‌تر است . در طولانی‌مدت، انواع سکه‌ها را می‌توان سودده دانست.

حباب قیمتی

سکه گرمی نسبت به سایر سکه‌ها؛ حباب قیمتی بیشتری دارد. بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری آن هم بیشتر است.

سال ضرب سکه:

سال ضرب سکه در قیمت آن تاثیر قابل‌توجهی دارد و معمولا بیشتر خریدارن به دنبال سکه‌هایی هستند که سال ضرب جدید‌تری داشته و همین تقاضای زیاد موجب شده تا قیمت سکه افزایش یافته و حباب قیمتی بیشری نسبت به سکه‌های قدیمی‌تر داشته باشد.

تقاضا:

معمولا خریداران سکه برای خرید سکه‌های طرح جدید، میزان تقاضای بیشتری دارند. در بین تمامی آن‌ها، ربع سکه که قیمت پایین‌تری دارد، تقاضایش از سوی خریداران هم بیشتر است.. البته که تقاضای سکه تمام بهار آزادی در بازار را نباید نادیده گرفت.

ربع سکه بخریم یا نیم یا تمام؟

بازدهی انواع سکه نشان می‌دهد که سکه‌هایی با قیمت پایین‌تر ( مثل سکه‌های گرمی یا نیم سکه ) در بلند‌مدت و کوتاه‌مدت، افزایش قیمت بیشتری را تجربه کرده‌اند. در مقابل، سکه تمامی بهار آزادی ضرب سال 1386 بالاترین قیمت سکه را در میان انواع سکه‌ها داشته است.

سرمایه‌گذاران معتقدند که این سکه، بهترین سکه گرمی برای سرمایه‌گذاری در بازار سکه محسوب می‌شود. حباب سکه را با توجه به قیمت این سکه تعیین می‌کنند.

  1. تمام سکه بهار آزادی با عیار 900 و وزن 8:13 گرمی
  2. نیم سکه بهار آزادی با عیار 900 و وزن 4:07 گرمی
  3. ربع سکه بهار آزادی با عیار 900 و وزن 2:03 گرمی
  4. سکه یک گرمی بهار آزادی با عیار 900 و وزن 1:01 گرمی

آیا سکه پارسیان برای سرمایه گذاری خوب است؟

به طور کلی، تفاوت چندانی میان سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا وجود ندارد اما مسئله این است که سکه پارسیان را هم نمی‌توان یک نوع سکه به شمار آورد!

در واقع سکه پارسیان پیش از قرارگیری در دسته‌بندی سکه‌های مختلف، به دسته‌بندی انواع طلاها اضافه می‌شود. چرا که نوعی طلاست و بیشتر افراد نیز به دلیل شباهت‌هایش با سکه‌ها، آن را به این گروه متعلق می‌دانند.

سکه‌های پارسیان معمولا در وزن‌های گوناگون تهیه می‌شوند و نمی‌توان وزنشان را ثابت دانست.

همین مسئله موجب شده تا خریداران قادر باشند متناسب با میزان بودجه‌‌ای که دارند، اقدام به خرید انواع آن کنند.

معیار‌هایی همچون وزن و عیار سکه‌های پارسیان، نقش زیادی در ایجاد تفاوت میان سکه‌های پارسیان و دیگر سکه‌ها دارند.

البته در صورتی که در زمینه خرید سکه‌های پارسیان، شک و تردید‌هایی دارید، بهتر است بدانید که به طور کلی، در حال خریدن طلا بوده و در نهایت نیز با گذشت زمان و همچنین افزایش قیمت طلا به هدف خود دست خواهید یافت.

برای سرمایه گذاری، سکه امامی یا بهار آزادی بخریم؟

به طور کلی این دو نوع سکه از جهت وزن و عیار طلا با یک‌دیگر تفاوت چندانی نداشته و تنها نقطه تمایز‌شان در سال ضرب آنان است.

سکه بهار آزادی

هر‌دو سکه امامی و بهار آزادی عیار 900 و وزن 8:13 گرمی دارند. اختلاف میان قیمت سکه طرح جدید و قدیم در بازار نیز به نوع رفتار خریدارن و افزایش تقاضاهای صورت گرفته برای خرید طرح سکه جدید وابسته است. در نتیجه می‌توان دلایل دیگری را برای آن در نظر گرفت.

سکه امامی

در صورتی که روند ارزش ریالی سکه بهار آزادی را با سکه امامی مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که سکه امامی تا یک‌و‌نیم برابر بیشتر از سکه تمام بهار آزادی  افزایش قیمت را تجربه می‌کند. در نتیجه برای هر خریدار و صاحب خود نیز سود بیشتری به دنبال می‌آورد.

سکه طرح جدید بخریم یا قدیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که در زمینه سرمایه‌گذاری سکه، تجربه چندانی ندارید، احتمالا این موضوع را هم متوجه نشده‌اید که یک سکه امامی طرح جدید با یک سکه طرح قدیم بهار آزادی، طرح یکسانی دارد اما تفاوت‌ آن‌ها در میزان قیمت‌شان است. در زمینه فروش‌شان نیز معمولا خریداران، تمایل زیادی نسبت به خرید سکه‌های طرح جدید از خود نشان می‌دهند.

بنابراین خرید سکه طرح جدید را در اکثریت مواقع باید به عنوان انتخابی هوشمندانه به شمار آورد. هرچند به این نکته هم توجه داشته باشید که کلکسیون‌داران بهتر است نسبت به خرید سکه‌های طرح قدیم اقدام نموده و از آن دسته افرادی که هدف اصلی‌شان خرید و فروش یا کسب سود است، سکه جدید بخرند.

نکات مهم در خرید و سرمایه گذاری سکه

معمولا سکه تمام نسبت به سایر سکه‌ها، نوسان قیمت بیشتری را تجربه می‌کند. حباب سکه گرمی نسبت به ربع سکه، نیم و حتی تمام سکه بسیار بالا‌تر است.

آخرین سکه امامی ضرب شده به طور معمول، دارای بالا‌ترین میزان تقاضاست. توجه داشته باشید که تاریخ ضرب انواع سکه‌های جدید باید از سال 1386 به بعد باشد، در غیر این صورت در زمان فروش، طلا فروش آن را با قیمت پایین‌تری از شما خریداری خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری سکه طلا با توجه به میزان نقد شوندگی بالا، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و همچنین نرخ رشد مناسب در دوره زمانی بلندمدت و… جذابیت بیشتری دارد.

در صورت توجه به روند قیمت سکه در سال‌های اخیر، متوجه می‌شوید که روند قیمتی بازار سکه با نوسانات زیادی در کوتاه‌مدت مواجه بوده است اما به طور کلی در همه این سال‌ها، نموداری با میزان شباهت بسیار بالا از خود را به ثبت رسانده است.

معمولا روند رشد قیمت سکه در بسیاری از مواقع، بالاتر از نرخ تورم است و همین مسئله موجب شده تا در سال‌های اخیر، از سکه به عنوان روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها استفاده شود.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........