آرسون، همراه سرمایه گذاری

کارگزاری بورس
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

کارگزاری بورس چیست؟

با توجه به رشد بی‌سابقه نرخ تورم، روش‌هایی مانند پس‌انداز در بانک و دریافت سود سالانه نمی‌تواند به شما در افزایش سرمایه‌تان کمک کند. در عوض سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مانند بازار بورس یکی از راهکارهای خوب و امن برای افزایش سرمایه محسوب می‌شود.

 با این حال همه افراد دانش کافی برای حضور در بازار بورس را ندارد و به تنهایی نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کم ریسکی را در بازار بورس انجام دهند. در اینجاست که نقش کارگزاری‌های بورس پررنگ می‌شود. اگر نمی‌دانید که کارگزاری بورس چیست؟ باید بگوییم که شرکت‌های کارگزاری یا کارگزاران بورس، نهادها و افرادی هستند که سرمایه دیگران را در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همچنین بخوانید: سرمایه‌گذاری چیست؟

آن‌ها نقش واسط را میان سهام‌داران و شرکت‌های بورسی دارند و در ازای کاری که انجام می‌دهند کارمزد می‌گیرند. همچنین لازم است بدانید که کارگزاران بورس دارای مجوزهای رسمی هستند و به صورت حرفه‌ای توسط افراد باتجربه در بازار بورس اوراق بهادار تأسیس شده‌اند.

کارگزار بورس کیست؟

برای اولین بار در ایران در سال 1346 بورس بازگشایی شد. از آن زمان تاکنون بورس ایران دچار فراز و نشیب‌های زیادی شده است. رکودهای بی‌سابقه‌ای را تجربه‌ای کرده و در عین حال برای مدتی نیز در اوج قرار داشته و توانسته اعتماد بخش زیادی از سرمایه‌گذاران را به دست بیاورد.

 اگر به تازگی وارد بورس شده‌اید؛ احتمالاً از افرادی زیادی این جمله را شنیده‌اید که باید از یک کارگزار برای انجام معاملات در بورس کمک بگیرید. کارگزاران در قانون افراد حقوقی یا شرکت‌هایی هستند که کار خرید و فروش سهام را انجام می‌دهند. این افراد برای اینکه بتوانند به عنوان کارگزار فعالیت کنند باید مجوزهای لازم را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کنند.

 همچنین عضویت در کانون کارگزاران بورس نیز برای این افراد ضروری است. کارگزاران با توجه به دانش بالایی که در زمینه مسائل مالی دارند می‌توانند به درستی بازار را تحلیل کنند. تحلیل دقیق بازار نیز برای شناسایی زمان مناسب جهت سرمایه گذاری یا خرید و فروش سهام در بورس ضروری است؛ بنابراین کارگزار با توجه به دانش و البته تجربه‌ای که در اختیار دارد، تمام تلاش خود را سودآوری بیشتر انجام می‌دهد.

وظایف کارگزاری بورس

تا اینجا متوجه شدید که کارگزاری بورس چیست؛ اما اگر تازه‌ وارد بازار بورس شده‌اید و نمی‌دانید که آیا سپردن دارایی‌های‌تان به کارگزاری‌های بورس کار درستی است یا نه؟ و کارگزاری‌ها چه خدماتی را به شما ارائه می‌کنند؟ به شما توصیه می‌کنیم مطالعه این بخش را از دست ندهید. کارگزاری‌های بورس وظایف متعددی در قبال افرادی دارند که سرمایه‌ها و دارایی‌های خود را برای سرمایه‌گذاری به آن‌ها می‌سپارند. این وظایف به شرح زیر است.

ارائه مشاوره به سهام‌داران

یکی از مهم‌ترین وظایف یک کارگزاری بورس، ارائه مشاوره به افرادی است که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند. برای مثال کارگزاران بورس باید به سرمایه‌گذاران درباره اینکه بهتر است چه مقدار سرمایه وارد بورس کنند؟ این سرمایه به چه سهامی تبدیل شود؟ چه مقدار سود یا ضرر ممکن است در انتظارشان باشد؟ و مواردی از این قبیل مشاوره دهند.

 مشاوره‌های ارزشمند کارگزاران بورسی باتجربه می‌تواند به سهام‌داران در کسب دارایی‌های بیشتر کمک زیادی کند؛ بنابراین یک کارگزاری موظف است که خدمات مشاوره‌ای مناسبی را به مشتریانش ارائه دهد. نکته دیگری که باید درباره وظایف کارگزاری‌های بورس بدانید این است که آن‌ها فقط به افراد مشاوره نمی‌دهند.

بلکه شرکت‌هایی که به تازگی به بازار بورس ملحق شده‌اند و می‌خواهند فعالیت خود را در این بازار سرمایه آغاز کنند نیز می‌توانند از خدمات مشاوره‌ای کارگزاری‌ها بهره‌مند شوند. برای مثال کارگزاری‌ها به این شرکت‌های  در زمینه نحوه قیمت گذاری سهام، شیوه انتشار اوراق بهادار و یا راه‌های افزایش سرمایه مشاوره‌های ارزشمندی را ارائه خواهند کرد.

انجام معامله

اگر از ما بپرسید که مهم‌ترین وظیفه کارگزاری بورس چیست؟ باید بگوییم که انجام معاملات بورسی را می‌توان مهم‌ترین وظیفه کارگزاری‌ها دانست. کارگزاری‌ها از سهام‌دارانی که قصد همکاری با آن‌ها را دارند یک وکالت دریافت می‌کنند. این وکالت برای انجام معاملات بورسی از جانب شخص سرمایه‌گذار توسط کارگزاری است.

کارگزاری‌ها سود حاصل از معاملات بورسی را به حساب افراد واریز کرده و درصدی را نیز به عنوان کارمزد خود برداشت می‌کنند. البته شما می‌توانید خودتان نیز در بازار بورس معامله انجام دهید؛ اما برای انجام معاملات با کارگزاری‌ها مشورت بگیرید. در واقع این کاری است که افراد حرفه‌ای در بازار بورس انجام می‌دهند. معامله‌هایی که توسط کارگزاری‌های بورس انجام می‌شود را در می‌توان به سه بخش نقل و انتقال سهام، معاملات آتی و اوراق مشتقه و حق تقدم سهام خلاصه کرد.

بازارگردانی سهام و اوراق بهادار

خدمات بازارگردانی یکی دیگر از مهم‌ترین خدماتی است که توسط کارگزاری‌های بورس انجام می‌شود. بازارگردانی به معنای تمام فعالیت‌هایی است که باعث تنظیم میزان عرضه و تقاضا می‌شود. در واقع کارگزاری‌ها وظیفه‌دارند از نوسانات شدید قیمت در بازار بورس جلوگیری کنند.

 از بین رفتن تعادل در بازار بورس باعث از دست رفتن سرمایه بخشی از سهام‌داران و افزایش چند برابری سرمایه تعدادی دیگر از آن‌ها می‌شود. این سود و زیان‌های غیرعادی در بازار بورس نباید به وجود بیاید و وظیفه انجام این کار به عهده کارگزاری‌ها است.

ثبت سوابق بازار

یکی از بدیهی‌ترین وظایف کارگزاری‌های بورس، ثبت سوابق معاملاتی است که انجام می‌دهند. سرمایه‌گذاران باید بتوانند به این سوابق دسترسی داشته باشند. علاوه بر این ثبت دقیق معاملات تأثیر بسیار زیادی در تحلیل درست بازار توسط کارشناسان بورس و به دنبال آن انجام معاملاتی سودآور برای سرمایه‌گذاران دارد.

ارائه تخفیف در معاملات

در بخش کارگزاری بورس چیست؛ به شما گفتیم که کارگزاری‌ها به ازای انجام معاملاتی که برای سهام‌داران انجام می‌دهند درصدی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. سقف مقدار کارمزد در همه کارگزاری‌ها یکسان است و توسط سازمان بورس و اوراق بهادار معین می‌شود.

 با این حال برخی از کارگزاری‌ها برای اینکه بتوانند مشتریان بیشتری جذب کنند و یا یک امتیاز ویژه برای سهام‌داران قدیمی خود در نظر بگیرند، ترجیح می‌دهند که از دریافت مقداری از سودشان چشم‌پوشی کنند. آن‌ها با ارائه تخفیفات در معاملات این کار را انجام می‌دهند. اگرچه که ارائه تخفیف وظیفه یک کارگزاری نیست اما در سال‌های اخیر تعداد کارگزاری‌هایی که از این روش به عنوان یک امتیاز استفاده می‌کنند افزایش پیدا کرده است.

معیارهای بهترین کارگزار بورس

در ادامه به بیان معیارهایی خواهیم پرداخت که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین کارگزاری بورس کمک کند. همان‌طور که می‌دانید انتخاب یک کارگزاری خوب می‌تواند نقش بسیار تأثیرگذاری در پیشرفت شما در بازار بورس داشته باشد.

پشتیبانی مناسب

یکی از معیارهای خوبی که ممکن است چندان هم به چشم‌تان نیاید پشتیبانی مناسب است. شما به عنوان سهام‌دار باید بتوانید از طریق یک راه ارتباطی مناسب با کارگزار در ارتباط باشید، سؤالات خود را با او مطرح کنید و از وضعیت سرمایه خود آگاه شوید. کارگزاری‌هایی که این ویژگی‌ها را دارند می‌توانند بسیار مورد اعتماد باشند؛ بنابراین در هنگام انتخاب کارگزاری بهتر است به این ویژگی توجه داشته باشید.

ارائه اعتبار معاملاتی

کارگزاری‌های معتبر امتیازات ویژه‌ای را بر اساس میزان سرمایه و تعداد معاملاتی که در بازار بورس انجام می‌دهند برای سهام‌داران‌شان در نظر می‌گیرند. یکی از این امتیازهای ویژه، اعتبار معاملاتی نام دارد. به عبارت دیگر سرمایه‌گذار می‌تواند با استفاده از این اعتبار سهام بخرد و سپس در زمان معین، اعتبار دریافت شده را به کارگزاری برگرداند. سود حاصل از معامله‌ای که با اعتبار معاملاتی انجام شده است نیز به سهام‌دار تعلق می‌گیرد.

خرید سیستماتیک عرضه اولیه

سهام‌داران بورس برای خرید عرضه اولیه باید در ساعت مشخصی برای خرید سهام اقدام کنند که در اغلب مواقع نیز قادر به چنین کاری نخواهند بود. در همان دقایق ابتدایی تمام سهام فروخته می‌شود و چیزی عاید آن‌ها نخواهد شد. کارگزاری‌ها با انجام این کار به صورت اتوماتیک خیال سهام‌داران را بابت خرید عرضه اولیه راحت می‌کنند. پس اگر به هر دلیل خودتان نتوانید در عرضه اولیه سهام بخرید، کارگزاری این کار را برای شما انجام خواهند داد.

تنوع در ارائه خدمات

کارگزاری‌های بزرگی که این روزها تعداد زیادی از سهام‌داران به آن‌ها به عنوان کارگزاری‌های معتبر بورس اعتماد دارند، خدمات بسیار متنوعی را به مشتریان‌شان ارائه می‌دهند. هر چقدر امکانات و ابزارهای متنوع و البته کارآمدتری در اختیار سهام‌داران قرار بگیرد، میزان رضایت آن‌ها نیز از کارگزار افزایش پیدا می‌کند.

 به جز این امکانات، ارائه خدماتی مانند سبدگردانی، صندوق سرمایه‌گذاری سهامی و صندوق درآمد ثابت نیز می‌تواند نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن و اعتبار کارگزاری باشد.

سرمایه خود را به کارگزاری بورس بسپارید!

سرمایه‌گذاری در بورس یک روش بسیار خوب و کارآمد برای افرادی است که می‌خواهند سرمایه خود را در یک بازار مالی آینده‌دار سرمایه‌گذاری کنند. همچنین ماهیت سرمایه‌گذاری در بورس به گونه‌ای است که شما با سرمایه‌ کم نیز می‌توانید وارد آن شوید و به کسب سود و البته تجربه برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تر بپردازید.

اگر دانش و تجربه زیادی درباره بورس ندارید می‌توانید از همان ابتدا معاملات بورسی خود را به یک کارگزار بسپارید. کارگزاران وظیفه دارند بهترین معاملات بورسی را برای شما انجام دهند و به افزایش سرمایه شما کمک کنند. البته که برای ورود به بازار بورس باید ریسک سرمایه‌گذاری در آن را نیز بپذیرید. در انتها توجه به نکاتی مانند ارائه پشتیبانی خوب، خدمات‌دهی متنوع، ارائه امتیازهای ویژه و خرید اتوماتیک عرضه اولیه نیز می‌تواند به شما در انتخاب کارگزاری کمک زیادی کند.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی مبتنی بر طلا

آشنایی با بازار مسکن

مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........