آرسون، همراه سرمایه گذاری

صف خرید در بورس
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

هر آنچه باید درباره صف خرید در بورس بدانید.

بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از مفاهیم و اصطلاحات بازار بورس ندارند. با این حال می‌خواهند وارد این بازار مالی شوند و سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنند. ما یادگیری برخی از مهم‌ترین مفاهیم و اصطلاحات را برای ورود به بازار بورس ضروری می‌دانیم به همین دلیل در این مطلب به طور مفصل درباره صف خرید در بورس و نکات پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

 صف خرید و فروش چیست؟

عوامل مختلفی مانند انتشار اخبار مثبت یا تحلیل برخی از فعالان بورس درباره احتمال افزایش سود یک سهام باعث می‌شود که افراد زیادی به صورت هم‌زمان برای خرید سهام ثبت سفارش انجام بدهند.

به عبارت دیگر میزان تقاضا برای خرید این سهام در سقف قیمت مجاز قرار می‌گیرد؛ اما هیچ عرضه‌کننده‌ای وجود ندارد یا تعداد عرضه‌کنندگان بسیار کم است. این اتفاق علت به وجود آمدن صف خرید در بورس است.

صف فروش هم مفهومی دقیقاً برعکس صف خرید دارد. برای مثال فرض کنید که تحلیل‌گران بازار بورس اخباری مبنی بر افت احتمالی یک سهم را منتشر می‌کنند.

در چنین موقعیتی سهامداران تمایل دارند که سهام خود را برای جلوگیری از ضرر به فروش برسانند؛ بنابراین حجم سفارشات فروش در کف قیمت مجاز به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر می‌شود.

همچنین در این شرایط افراد کمتری حاضر به خرید سهام هستند؛ بنابراین صف فروش به وجود می‌آید.

صف خرید و فروش در بورس چه زمانی تشکیل می‌شود؟

زمانی که میزان تقاضا برای خرید یک سهم بیشتر از میزان عرضه‌کنندگان باشد یا هیچ عرضه‌کننده‌ای برای سهم مورد تقاضای بخش زیادی از سهام‌داران وجود نداشته باشد، آن وقت صف خرید به وجود می‌آید. همچنین در عرضه اولیه نیز احتمال به وجود آمدن صف خرید به دلیل استقبال سهامداران زیاد است.

زمانی هم که تعداد سفارشات فروش در کف قیمت مجاز زیاد می‌شود اما خریداری وجود ندارد، صف فروش به وجود خواهد آمد. دلیل اصلی به وجود آمدن صف خرید و فروش از بین رفتن تعادل در میزان عرضه و تقاضا است.

قفل صف خرید در بورس یعنی چه؟

هر چه قدر تعداد سفارشات خرید برای یک سهم بیشتر باشد، در اصطلاح صف خرید سنگین‌ یا قفل خواهد شد.

قفل صف فروش هم مفهومی مشابه دارد. زمانی که تعداد سفارشات در صف فروش به شدت افزایش پیدا کند؛ به اصطلاح گفته می‌شود که صف فروش قفل شده است.

همچنین باید بدانید که قفل صف فروش و خرید زمانی که قیمت به میزان دلخواه خریداران و فروشندگان برسد، از بین خواهد رفت. بازار بورس یک بازار پویا است و نوسانات زیادی را تجربه می‌کند.

در صف خرید بورس اولویت با کیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که در صف خرید در بورس هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود؛ در صورتی که این‌طور نیست.

اگرچه تعداد معاملات در هنگام به وجود آمدن صف خرید به شدت کاهش می‌یابد اما هنوز هم معاملاتی انجام می‌شود. در چنین شرایطی افرادی که سفارشات آن‌ها زودتر ثبت شده است یا به اصطلاح سفارش‌شان در سر صف قرار دارد در اولویت هستند.

تشخیص صف خرید در بورس چگونه امکان‌پذیر است؟

پیش‌بینی و تشخیص صف خرید در بورس کار آسانی نیست. با این حال بسیاری از افرادی که تجربه زیادی در این بازار مالی دارند می‌توانند از طریق توجه به برخی از نشانه‌ها، صف خرید را پیش‌بینی کنند.

یکی از بهترین راهکارها برای تشخیص صف خرید، توجه به وضعیت شرکت است.

متأسفانه گاهی اوقات صف‌های کذب در بورس به وجود می‌آید در حالی که زمانی خرید در صف ارزشمند است که شما بتوانید صف واقعی را تشخیص بدهید.

این کار بدون اطلاعات دقیق از وضعیت فعلی شرکت‌های عرضه‌کننده سهام امکان‌پذیر نخواهد بود.

پیگیری اخبار مربوط به شرکت‌ها هم می‌تواند به شما در تشخیص صف کمک کند.

برای مثال اگر اخبار مثبتی درباره یک شرکت منتشر شود، احتمال اینکه در روز معاملاتی آتی صف خرید به وجود بیاید افزایش پیدا می‌کند.

افزایش ناگهانی تعداد معاملات یک سهم هم می‌تواند نشانه مهمی از احتمال به وجود آمدن صف خرید باشد.

اگر حجم معاملات در عرض چند روز به طور قبل ملاحظه‌ای افزایش یابد هم احتمال اینکه در روزهای بعدی تعداد تقاضا برای خرید سهم بیشتر شوند به شدت بالا می‌رود.

نکته بسیار مهم دیگر که فقط افراد حرفه‌ای ‌ از آن مطلع هستند، توجه به معاملات سی دقیقه پایانی بازار بورس است.

اگر در نیم ساعت پایانی بازار، قیمت آخرین معامله انجام شده بین دو تا چهار درصد بیشتر از قیمت پایانی باشد شانس اینکه در روزهای آتی صف خرید به وجود بیاید افزایش پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله چیست؟

چگونه در صف خرید سهام بخریم؟

ایجاد صف خرید همیشه برای بخش زیادی از سهام‌داران جذاب است؛ به‌خصوص اگر این صف تا چند روز ادامه پیدا کند.

شما می‌توانید از ترفندهای مختلفی برای خرید سهم در صف خرید استفاده کنید. برای اینکه در صف خرید در اولویت قرار بگیرید باید اینترنت پرسرعت داشته باشید. در صف‌های خرید حتی چند صدم ثانیه هم می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

جالب است بدانید که برخی از سهامداران از سرورهای مجازی برای افزایش سرعت اینترنت خود استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که برای موفق شدن در صف خرید باید سفارشات خود را در ثانیه‌های ابتدایی ثبت کنید.

کارگزاری‌های که خلوت‌تر هستند یا به کمک نرم‌افزارهای اختصاصی توانایی بالاتری در ثبت سفارشات دارند می‌توانند شانس شما را برای ثبت سفارش در صف خرید در بیشترین قیمت مجاز افزایش دهند.

همچنین بخوانید: روش انتخاب بهترین کارگزاری بورس

تقسیم سفارش هم می‌تواند ترفند خوبی برای خرید سهام در صف خرید در بورس باشد. در این روش شما باید سفارشات خود را به چند بخش مجزا تقسیم کرده و همه را در یک زمان ارسال کنید. در این صورت شانس ثبت شدن سفارشات شما بیشتر می‌شود.

بهترین استراتژی خرید از صف فروش چیست؟

بسیاری از معامله‌گران بازار بورس از ایجاد صف فروش برای خرید سهام با قیمت پایین استقبال می‌کنند. با این حال اگرچه شما با خرید از صف فروش می‌توانید مقدار قابل توجهی سهم را با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید اما باید در نظر داشته باشید که ممکن است افت قیمت‌ها ادامه داشته باشد و سودی عاید شما نشود.

افراد حرفه‌ای به خوب می‌توانند با تشخیص صف‌های فروش واقعی و پیش‌بینی احتمال افزایش قیمت سهام در آينده تصمیم بگیرند که آيا خرید سهم در صف فروش برای آن‌ها سودآور است یا نه.

شما نباید فریب هیجانات کاذب در بازار بورس را بخورید و برای خرید عجله کنید. همچنین آشنایی با تحلیل تکنیکال و پیگیری دائم اخبار شرکت‌ها و بازار بورس می‌تواند به شما در این زمینه کمک زیادی کند.

صف خرید در بورس یا صف فروش؛ کدام یک نشانه ارزش سهام است؟

در این مطلب به طور مفصل درباره صف خرید در بورس و شرایط حاکم بر صف فروش صحبت کردیم. اکنون شما با دلایل به وجود آمدن صف‌ها آشنا هستید و می‌دانید که بر هم خوردن تعادل در عرضه و تقاضا عامل مهمی در به وجود آمدن صف خرید و فروش در بورس است.

با این حال باید به خاطر داشته باشید که حضور سهم در صف خرید یا صف فروش به ترتیب نشانه ارزشمندی و بی‌ارزش بودن یک سهم نیست پس در معاملات خود جانب احتیاط را رعایت کنید.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........