آرسون، همراه سرمایه گذاری

تغییر کارگزاری
انتشار
۱۷ دی ۱۴۰۲

چگونه سهام را به کارگزاری جدید انتقال دهیم؟

در سال‌های اخیر با بهبود شرایط بورس افراد بیشتری تمایل به سرمایه‌گذاری در این بازار مالی پیدا کرده‌اند. برای ورود به بازار بورس باید کارهایی را انجام دهید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب کارگزاری است. کارگزاران بورس مانند یک وکیل، خرید و فروش بورس را برای مشتریان‌شان انجام می‌دهند.

 بعد از انتخاب کارگزاری ممکن است به هر دلیلی علاقه‌ای به ادامه همکاری با کارگزاری که انتخاب کرده‌اید نداشته باشید. در چنین شرایطی باید به دنبال راهکاری برای تغییر کارگزاری باشید. شرایط و مراحل تغییر کارگزاری چندان دشوار نیست. با این حال بهتر است قبل از انتخاب کارگزاری و سرمایه‌گذاری در بورس با این شرایط به طور کامل آشنا شوید تا در آينده مشکلی برای شما به وجود نیاید.

چگونه کارگزاری خود را تغییر دهیم؟

قبل از اینکه به بررسی شرایط و مراحل تغییر کارگزاری بپردازیم باید بدانید که شما به عنوان یک سهام‌دار می‌توانید با هر تعداد کارگزاری که می‌خواهید وارد کار شوید و از این نظر محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

 با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که فقط کارگزار ناظر قادر خواهد بود که سهام شما را به فروش برساند. همین عامل باعث شده که افراد زیادی پس از همکاری با یک کارگزاری به دلایل گوناگونی ترجیح بدهند که کارگزار خود را عوض کنند و با یک کارگزاری جدید قرارداد ببندند. در اغلب مواقع نیز افراد تازه‌کاری که وارد دنیای بورس شده‌اند، اقدام به چنین کاری می‌کنند. شرایط و مراحل تغییر کارگزاری به شرح زیر است.

یک کارگزاری مناسب پیدا کنید.

اولین گام برای تغییر کارگزاری، انتخاب یک کارگزاری جدید است که بتواند انتظارات شما را برآورده کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از طی مراحل دیگر حتماً یک فهرست کامل از کارگزاری‌هایی که به نظرتان شرایط بهتری از کارگزاری فعلی شما دارند را آماده کنید.

شما می‌توانید با مقداری جستجو در اینترنت با تعداد زیادی کارگزاری آشنا شوید و شرایط همکار با آن‌ها را مطالعه کنید. این کار به شما در انتخاب بهترین کارگزاری کمک زیادی خواهد کرد زیرا در ادامه با مقایسه آن‌ها می‌توانید بهترین کارگزاری را با توجه به معیارهای‌تان پیدا کنید.

در کارگزاری جدید ثبت‌نام کنید.

حالا که می‌دانید کدام کارگزاری برای شما مناسب‌تر است؛ نوبت به مرحله دوم یعنی ثبت‌نام در کارگزاری جدید می‌رسد. دو راه برای ثبت‌نام در کارگزاری وجود دارد. شما می‌توانید به صورت غیرحضوری و یا حضوری کارهای مربوط به ثبت‌نام را انجام دهید.

تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام از طریق سایت را فراهم کرده‌اند؛ بنابراین نیازی به مراجعه حضوری نیست. البته به جز سایت خود کارگزاری، شما می‌توانید از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان ثبت‌نام خود انجام دهید.

اکثر کارگزاری‌ها با دفاتر پیشخوان همکاری می‌کنند و شما با مراجعه به یکی از این دفاتر می‌توانید مراحل ثبت‌نام خود را در کارگزاری جدید انجام دهید. چند روز پس از اینکه قرارداد جدید را امضا کردید، یک نام کاربری و رمز عبور را شما به صورت پیامک و یا ایمیل ارسال خواهد شد. شما با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری می‌توانید وارد سامانه معاملاتی شوید.

سهام و دارایی‌های خود را به کارگزاری جدید منتقل کنید.

تا اینجا مراحل ثبت‌نام شما در کارگزاری جدید به اتمام رسیده است. در ادامه شرایط و مراحل تغییر کارگزاری باید یکی از روش‌های زیر را برای انتقال سهام‌های خود به کارگزاری جدید را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برای انتقال پول نمی‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید و روش‌های زیر فقط مربوط به انتقال سهام از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر است.

فروش سهام و خرید مجدد سهام در کارگزاری جدید

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن دارایی‌هایتان را به کارگزاری جدید منتقل کنید؛ فروش سهام‌تان در کارگزاری قبلی و خرید سهام در کارگزاری جدید است. افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند همه سهام خود را می‌فروشند و سپس درآمد حاصل از آن را وارد کارگزاری جدید می‌کنند.

این کار ریسک زیادی به همراه دارد زیرا ممکن است در هنگام خرید و فروش سهام و انتقال آن از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر، متحمل ضرر مالی شوید و یا از بازار عقب بیفتد. برای مثال ممکن است دیگر نتوانید به همان میزان سهامی که فروخته‌اید؛‌ در کارگزاری جدید سهام بخرید.

بازار بورس دائماً در حال نوسان است پس باید احتمالات زیادی را در نظر بگیرید. با این همه اگر قصد استفاده از این روش را دارید باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید. شما پس از فروش سهام در نماد معاملاتی نباید حداقل به مدت یک روز دوباره در همان نماد معامله انجام دهید. در غیر این صورت دارایی‌هایتان صفر نخواهد شد. در واقع شما پس از فروش سهام در یک نماد معاملاتی برای خرید سهام در همان نماد باید معامله خود را در کارگزاری جدید انجام دهید.

ثبت فرم تغییر کارگزار ناظر در کارگزاری جدید

این روش برای کسانی مناسب است که می‌خواهند ادامه شرایط و مراحل تغییر کارگزاری را به صورت حضوری انجام دهند. برای این کار باید به کارگزاری جدیدی که انتخاب کرده‌اید مراجعه کرده و فرم تغییر کارگزاری بورس را پر کنید.

به خاطر داشته باشید که در هنگام مراجعه باید برگه‌های خرید سهام را نیز به آن‌ها ارائه دهید. این روش نسبت به روش قبلی انتخاب مناسب‌تری است زیرا نیازی به فروش سهام خود در کارگزاری قبلی ندارید و فقط باید برگه سهام‌های قبلی‌تان را به کارگزاری جدید ارائه دهید. برای دریافت برگه سهام یا باید به کارگزاری قبلی‌تان مراجعه کنید و یا از طریق دفتر پیشخوان اقدامات لازم را انجام دهید.

همچنین اگر به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری به کارگزاری جدید را ندارید می‌توانید این کار را به صورت غیرحضوری نیز انجام دهید. فقط کافیست تمام مراحل انتقال سهام را از طریق سایت خود کارگزاری انجام دهید. در روش غیرحضوری معمولاً دو تا سه روز طول می‌کشد که سهام شما به کارگزاری جدید منتقل شود.

تکمیل فرم تغییر کارگزار ناظر در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی

برای تکمیل فرم تغییر کارگزار در شرکت سپرده گذاری، می بایست برگه سهام مورد نظر خود را از طریق سایت http://ddn.csdiran.ir دریافت کنید. در مرحله بعد باید برگه سهام را در بخش کارگزار ناظر کارگزاری جدید آپلود کرده و سپس منتظر تغییر ناظر بمانید. یکی دیگر از روش های تغییر کارگزاری ناظر این است که به صورت حضوری به یکی از دفاتر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی  یا یکی از دفاتر پیشخوان منتخب بروید. سپس، با ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی می‌توانید فرم تغییر کارگزاری را تکمیل کنید.

 همچنین شما می‌توانید گواهی امضا در دفتر اسناد رسمی را به همراه فرم درخواست غیرحضوری تکمیل کرده و سپس به دفتر مرکزی شرکت سپرده گذاری اوراق بهادار با پست ارسال کنید. ناگفته نماند که افراد کمی از این روش برای تغییر کارگزاری استفاده می‌کنند.

چه زمانی باید کارگزار ناظر خود را تغییر دهیم؟

اکنون که با شرایط و مراحل تغییر کارگزاری آشنا شدید؛ وقت آن رسیده است که به این پرسش‌های مهم پاسخ‌دهیم، تغییر کارگزاری چقدر می‌تواند در افزایش سهام و دارایی‌های شما مؤثر باشد؟

 در اکثر مواقع افراد زمانی تصمیم می‌گیرند کارگزاری خود را عوض کنند که پشتیبانی خوبی دریافت نمی‌کنند. پشتیبانی ضعیف، قطعی‌های زیاد، سامانه معاملاتی کند و قدیمی از مهم‌ترین دلایلی هستند که سهامداران را وادار به تغییر کارگزاری می‌کند.

 البته که تبلیغات و ارائه برخی خدمات جانبی مانند برگزاری دوره‌های آموزشی و تخفیف‌های هیجان‌انگیز و مواردی از این قبیل نیز در انتخاب کارگزاری جدید بسیار مؤثر هستند. کارگزاری‌هایی که به نیازهای کاربرانشان به موقع پاسخگو بوده، سازوکار خود را با  برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های جدید به‌روزتر نگه ‌می‌دارند و تعداد شعب در دسترسشان بیشتر است، معمولاً در حفظ مشتریان خود موفق‌تر هستند. توجه به این ویژگی‌ها می‌تواند به شما به عنوان سهام‌دار در انتخاب کارگزاری کمک کند.

مقالات مرتبط

چرا باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

شمش طلا چیست؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده خوب است؟

انواع حساب بانکی

داغ ترین ها

هیچ داده ای یافت نشد
مطالب مشابه

ساده

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری سودآور

دسته بندی:دانشنامه

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارزان قیمت فرصت مناسبی برای افرادی است که بودجه محدودی در اختیار دارند یا می‌خواهند با آزمون‌وخطا و افزایش تجربیات‌شان وارد بازار رمز ارزها شوند. البته نمی‌توان انکار کرد که گاهی رمز........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دسته بندی:دانشنامه

بسیاری از افرادی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارند. این افراد معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سود قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها کند اما ترجیح می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری بلند........

۱۷ دی ۱۴۰۲

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلند مدت کدام است؟

دسته بندی:دانشنامه

هر روز به تعداد علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اضافه می‌شود. این بازار مالی توانسته محبوبیت زیادی در میان مردم به‌خصوص نسل جوان به دست بیاورد. امروزه هر کسی با مقداری سرچ در........